Biden dowali podatków i pogrąży klasę średnią Ameryki

Prezydent Biden planuje podobno zawrzeć w kolejnej ustawie o wydatkach gospodarczych pierwszą od blisko 30 lat podwyżkę podatków, która ma nastąpić po podpisanym przez niego 11 marca koronawirusowym pakiecie ratunkowym o wartości 1,9 bln dolarów.

Jak podaje Bloomberg News (bloomberg.com), kolejna inicjatywa wydatkowa ma być jeszcze większa i kosztować nawet 4 biliony dolarów, nie będzie ona opierać się jedynie na długu publicznym jako źródle finansowania i może obejmować podwyżkę zarówno stawki podatku od osób prawnych, jak i stawki indywidualnej dla osób o wysokich dochodach. Planowane zmiany obejmują podniesienie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 21% do 28%, podniesienie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych zarabiających ponad $400 000, rozszerzenie podatku od nieruchomości, wprowadzenie wyższej stawki podatku od zysków kapitałowych dla osób zarabiających co najmniej $1 mln rocznie, oraz zmniejszenie preferencji podatkowych dla tzw. firm “pass-through”.

Plan ten nie jest niespodzianką – odzwierciedla on obietnicę Bidena, którą złożył podczas swojej tzw. kampanii wyborczej. “Podniosę podatki dla każdego, kto zarabia ponad $400 000″, powtarzał w kółko. Najwyższy czas, by zaczęli płacić uczciwą działkę w zobowiązaniach ekonomicznych które mamy. Bardzo bogaci powinni płacić uczciwy udział, korporacje powinny płacić uczciwy udział. Pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, jest uchylenie cięć podatkowych Trumpa” – powtarzał aż do znudzenia.

Czy polityka podatkowa Trumpa była aż tak zła? Z pewnością dla Demokratów tak. Pod rządami Trumpa niskie podatki zapewniły szybki wzrost gospodarczy w połączeniu z rekordowo niskim bezrobociem wśród mniejszości i osób chronicznie bezrobotnych. Tak bardzo przeszkadzało to doradcom Bidena, że niskie podatki musiały być pierwszą rzeczą, którą należało usunąć. Dlaczego tak jest? Bo ludzie dostali pracę, stanęli na własnych nogach, dostali więcej pieniędzy po zapłaceniu podatków i nie potrzebowali już rządowej jałmużny. Co gorsza, wielu z nich zaczęło zdawać sobie sprawę, że ich “tradycyjna” partia o afiliacji demokratycznej nie promuje ich interesów w najlepszy możliwy sposób. Taki poziom wolności i samodzielności był absolutnie nie do przyjęcia dla demokratycznych władców, więc oto jesteśmy, wydając biliony dolarów na budowę socjalistycznego państwa opiekuńczego, jakby jutro miało nigdy nie nadejść.

I rzeczywiście dla wielu Amerykanów nie będzie jutra ponieważ, jak pokazują liczne przykłady, jedyne społeczne osiągnięcie socjalizmu jest wszędzie takie samo – ubóstwo lwiej części społeczeństwa.

Zobaczmy jak to działa.”Bogaci”, którzy są nieustannie szkalowani przez czołowych Demokratów, mają dołożyć swoją “sprawiedliwą część”. To brzmi atrakcyjnie dla wielu, ale pojawiają się pewne pytania: Czym dokładnie jest “sprawiedliwy udział” i czy “opodatkowanie bogatych” naprawdę przynosi korzyści gospodarce?

Internal Revenue Service (IRS) właśnie opublikował dane dotyczące indywidualnych podatków dochodowych za rok podatkowy 2018 (taxfoundation.org). Wykazano tam, że górne 50 procent wszystkich podatników zapłaciło 97,1 procent wszystkich indywidualnych podatków dochodowych, podczas gdy dolne 50 procent zapłaciło pozostałe 2,9 procent. Ponadto, górny jeden procent zapłacił większą część indywidualnych podatków dochodowych (40,1 procent) niż dolne 90 procent łącznie (28,6 procent). W tym samym czasie, według Tax Policy Center, 76,4 miliona osób (44,4 procent) nie zapłaciło żadnego federalnego podatku dochodowego w 2018 roku (taxpolicycenter.org). Jaką więc “sprawiedliwość” to pokazuje?

Nie trzeba szukać żadnych zagranicznych przykładów aby zobaczyć, że “opodatkowanie bogatych” przyspiesza exodus firm do innych lokalizacji. Wystarczy spojrzeć, jak wysokie podatki działają w Nowym Jorku i Kalifornii! Co się stało, gdy wzrost gospodarczy związany z wysokimi podatkami i regulacjami zderzył się z zamykaniem działalności gospodarczej związanym z COVID? Tak jak radzieccy robotnicy rzucili się do ucieczki znad Prypeci, ratując swoje życie przed śmiertelnym promieniowaniem emitowanym z uszkodzonej elektrowni atomowej, tak ludzie uciekają z demokratycznych miast i stanów, które emitują wysoką przestępczość, wysokie podatki i gwałtownie pogarszającą się infrastrukturę. Co więcej, co kilka lat Gallup pyta Amerykanów czy chcą oni opuścić stan w którym mieszkają (news.gallup.com). Zadziwiające jest to, że siedem z ośmiu stanów, z których ludzie najchętniej uciekają jest mocno powiązanych z Partią Demokratyczną. Wyniki te pozostają niezmienne od lat, a dane dotyczące migracji to jasno odzwierciedlają. Dlaczego stosujemy ewidentnie błędną politykę, politykę od której mieszkańcy stanów rządzonych przez Demokratów uciekają w dosłowny sposób?

Następnie należy rozważyć podatki od przedsiębiorstw. Zanim Trump objął urząd, górna stawka podatku od osób prawnych wynosiła aż 35 procent – to była najwyższa stawka w grupie krajów rozwiniętych. Trump obniżył tą stawkę do 21 procent. “Pomysł, że mamy stawkę podatkową dla korporacji w Ameryce na poziomie 21 procent jest niedorzeczny. Powinna ona wynosić 28 procent” – powiedział Biden  w czasie kampanii. Jasne, Biden wie dużo o niedorzeczności!

Być może większość wyborców Demokratów (ale nie partyjna elita!) nie wie, że podatek korporacyjny jest domyślnie wliczony w koszt wytworzenia produktu, wraz z kosztem surowców, fabrykacji, płac itd. Jeśli nie masz na nazwisko Sanders albo Biden to jasne dla ciebie jest, że jeśli podatek korporacyjny idzie w górę, to cena sprzedaży dla konsumenta również idzie w górę. Robiąc zakupy w Walmart czy Target, jako klient końcowy pokrywasz wydatki podatkowe tych korporacji. Ale z pewnością hojny wujek Joe przyśle ci zaraz pokaźny czek więc możesz sobie na to pozwolić, prawda?

Ale czy nie jest to sprzeczne z ideą zmuszania “tłustych kotów” do płacenia ich “sprawiedliwego udziału”, skoro wielkie korporacje po prostu przerzucają podatek na Ciebie, a rząd wykorzystuje Twoje pieniądze z podatków, by pomóc Ci pokryć wyższe koszty które zostały wygenerowane decyzjami tegoż rządu?

Druga konsekwencja wyższych podatków od osób prawnych jest znacznie poważniejsza. Jeśli producenci nie mogą konkurować ceną, szukają sposobów na ograniczenie innych wydatków, m.in. przenosząc produkcję za granicę w poszukiwaniu taniej siły roboczej. Wysokie podatki korporacyjne zmusiły dziesiątki tysięcy producentów do emigracji, podczas gdy inni po prostu zbankrutowali. Od 2000 roku prawie cztery miliony miejsc pracy w amerykańskim przemyśle wytwórczym zostało utraconych na rzecz Chin, a ogromny deficyt handlowy z Chinami, który został drastycznie zmniejszony pod rządami Trumpa, wkrótce znowu się powiększy.

Administracja Bidena pracuje na okrągło aby obalić hasło “Make America Great Again”, a podniesienie podatków jest posunięciem jasno wkalkulowanym w tą strategię. Хièxie, towarzyszu Joe!

Veronika Kyrylenko (thenewamerican.com przełożył na nasze Maciej Rozwadowski)

Czy możemy się z tego uczyć? Możemy, ale czy się nauczymy to szczerze wątpię. Dzisiaj rozmawiałem z kolegą i doszliśmy do przekonania, że Naród polski to już nie istnieje. Jest społeczeństwo manipulowane na różne sposoby przez socjalistycznych cwaniaków. Oni nam dają zasiłek, a sami biorą dziesiątki i setki tysięcy comiesięcznych wypłat.

Albo nie będę pisał o polskiej polityce, bo co to zmieni. Czekam wyborów, pójdę głosować na Konfederację. O, i tyle mam do napisania.

at