Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: zastrzelił żonę, prawdopodobnie z broni czarnoprochowej

2021-03-25 14:57 (PAP) Sąd aresztował 49-latka z Knurowa, podejrzanego o zastrzelenie żony

Sąd aresztował w czwartek na trzy miesiące 49-latka w Knurowa, podejrzanego o zastrzelenie żony. Znaleziona we wtorek w mieszkaniu 46-latka miała kilka ran postrzałowych głowy i klatki piersiowej. Wszystko wskazuje na to, że została zastrzelona z broni czarnoprochowej.

Informację o uwzględnieniu przez gliwicki sąd wniosku o aresztowanie mężczyzny przekazał PAP rzecznik gliwickiej policji podinsp. Marek Słomski.

49-latek został zatrzymany we wtorek po południu. Chwilę wcześniej wszedł do jednej ze stacji paliw w Knurowie, kupując alkohol pracownicy stacji powiedział, że zabił swoją żonę. Podał kobiecie swój adres zamieszkania. Kiedy pracownica zadzwoniła na numer alarmowy, mężczyzna wyszedł już ze stacji.

Policjanci, którzy pojechali pod wskazany adres, na klatce schodowej zauważyli mężczyznę, który mierzył do siebie z broni. Funkcjonariuszom udało się go obezwładnić. W mieszkaniu znaleziono ciało kobiety; jak się okazało, była to żona zatrzymanego. Na miejscu przeprowadzono czynności m.in. z udziałem prokuratora, technika kryminalistyki i biegłego z zakresu medycyny sądowej.

Jak informowała w czwartek rano PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska, zabita kobieta miała rany postrzałowe głowy i klatki piersiowej. Po przeprowadzonej w środę w Zakładzie Medycyny Sądowej sekcji zwłok do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Zachód doprowadzono męża ofiary. Czynności z udziałem zatrzymanego odbywały się w środę wieczorem. Prok. Smorczewska powiedziała, że podejrzany w trakcie przesłuchania przyznał się do winy, jednak śledczy nie ujawniają treści jego wyjaśnień.(PAP)

Policja ujęła prawdopodobnego sprawcę. Elegancko. Zastanawiam się teraz co ważniejsze czy to, że żona została zastrzelona prawdopodobnie z broni czarnoprochowej czy to, że policja nie zapewniła żonie bezpieczeństwa? Ktoś powie, że gdyby na broń czarnoprochową były pozwolenia na broń, to policja by zapewniła bezpieczeństwo. Odpowiem, a skąd wiadomo, że pan, który z jakiegoś powodu chciał zrobić krzywdę żonie nie zrobiłby tego przy użyciu noża? Czy na noże też powinny być pozwolenia na broń, na noże, przepraszam? Tu nie broń zawiniła. Tu zawinił człowiek. Broń została użyta jako narzędzie.

Moim zdaniem na podstawie tej sprawy nie da się przypisać winy czarnoprochowemu rewolwerowi. Jest o przedmiot wykorzystany przez złego człowieka. Jednak na podstawie tej sprawy da się moim zdaniem kolejny raz potwierdzić, że rządowa filozofia zapewniania obywatelom bezpieczeństwa okazała się nic nie warta. Nie powstrzymała ta filozofia śmierci niewinnej kobiety. Przypominam wszystkim, że zgodnie z rządową filozofią za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

No i co? Jaką skutecznością wykazała się rządowa filozofia? Ile mądrości z niej wynika?Moim zdaniem słaba to filozofia, która nie jest w stanie zapewnić nikomu osobistego bezpieczeństwa.

Jak wielokrotnie podkreślałem, nie czepiam się policji, cóż oni mogli zrobić? No oczywiście, że nie mogli zapewnić kobiecie bezpieczeństwa, to wie każdy normalnie myślący człowiek. Policję przywołuję tylko z tego powodu, że filozoficzne obowiązki wynikają dla niej z rządowej filozofii. Filozoficzne, bo jak nazwać coś czego się nie da wypełnić, a ważny ktoś zapewnia, że jest do wypełnienia?

O, jeszcze jedna depesza nadająca się do odcinka z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa. Tak jak nie ma problemu ze znalezieniem przykładu tego, że broń ratuje życie, tak nie ma problemu ze znalezieniem dowodu, że policja nie zapewnia bezpieczeństwa. No nie ma szans na to aby znaleźć się w czasie i miejscu gdzie popełniane jest przestępstwo. Tą szansę ma tylko ofiara, która doskonale by się broniła, gdyby posiadała broń palną. No ale nie ma potrzeby jej posiadania, bo bezpieczeństwo zapewnia policja. Głupawa filozofia w ten sposób się domyka. Ta filozofia powinna być ogłaszana w zakładzie bez klamek, tam przebywający kuracjusze zapewne okazaliby jej pełne zrozumienie.

2021-03-26 15:13 (PAP) Włocławek/ Trzy miesiące aresztu dla 41-latka za rozbój z użyciem noża

Na trzy miesiące trafił do aresztu 41-letni włocławianin podejrzany o rozbój z użyciem noża. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Celem przestępcy było kilkaset złotych.

Do ataku doszło w jednym z punktów usługowych w centrum Włocławka. Pracujący tam 56-latek został zaatakowany przez mężczyznę, który groził mu nożem i żądał pieniędzy. Ostatecznie zabrał kilkaset złotych. Jeden ze świadków ruszył na pomoc poszkodowanemu i odebrał agresorowi nóż. 41-latek zbiegł z miejsca zdarzenia.

“Powiadomieni o zdarzeniu policjanci od razu podjęli działania zmierzające do schwytania sprawcy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i własnych ustaleń kryminalni wytypowali 41-letniego mieszkańca Włocławka. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został zatrzymany” – wskazała w piątkowym komunikacie oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji we Włocławku nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek.

Podejrzany złożył wyjaśnienia w prokuraturze. To zdecydowało o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie.

“Sąd przychylił się do wniosku śledczych i zastosował wobec mężczyzny trzymiesięczny areszt. Za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności, ale nie krótsza niż trzy lata” – wskazała nadkom. Seligowska-Ostatek. (PAP)

(reklama)