Strzelanina w Boulder, czy służby zawiodły?

Federalne Biuro Śledcze przez wiele lat dawało ciała, ponieważ kolejne śledztwa ujawniły, że wiele osób które powzięły zamiar strzelania do niewinnych osób (najczęściej wybierając do tego celu tzw. “gun free zones” przyp. MR)  było wcześniej znanych federalnym organom ścigania. Niektórzy z nich byli nawet notowani w kartotekach kryminalnych, ale i tak kupując broń palną dostali pozwolenie w toku procedury kontroli przeszłości w ramach procedury NICS (cbsnews.com). Tej broni używali później do mordowania niewinnych.

Krótka lista zabójców, którzy albo byli już na celowniku FBI, albo przeszli federalne sprawdzanie przeszłości kiedy nie powinno do tego dojść, zawiera takie znakomite nazwiska jak Nidal Hassan, Omar Mateen, Elton Simpson, Nikolas Cruz, Devin Patrick Kelley i Dylann Roof (cbsnews.com).

Teraz wygląda na to, że Ahmad Al Aliwi Alissa, obywatel Syrii, który rzekomo strzelał w sklepie spożywczym w Boulder (Colorado) mordując 10 osób, może dołączyć do tego wątpliwego panteonu sławy.

Jak wielu wcześniejszych masowych strzelców, Alissa, według New York Timesa, był wcześniej znany FBI jako osoba będąca częścią dochodzenia prowadzonego w sprawie innego osobnika (nytimes.com).

Alissa kupił karabin typu AR którego użył w trakcie napadu, zaledwie sześć dni przed samą strzelaniną (thetruthaboutguns.com). Nie wiadomo jeszcze, gdzie Alissa nabył broń, ale Kolorado ma “uniwersalne” prawo do sprawdzania przeszłości, więc każdy sprzedawca po prostu musiał go sprawdzić.

Alissa został skazany za napaść na tle kryminalnym w 2017 roku, ale to nie przeszkodziło mu w przejściu kontroli NICS.

Powszechne sprawdzanie przeszłości nie jest jedynym “ulepszonym” środkiem kontroli broni obowiązującym w Kolorado. Stan ten ma wiele tego rodzaju praw “bezpieczeństwa broni”, które według Civilian Disarmament Industrial Complex  jest tym czego Ameryka potrzebuje od jednego oceanu do drugiego.

Oprócz tych “uniwersalnych” kontroli przeszłości, Kolorado posiada również prawo “czerwonej flagi”, a także zakaz używania magazynków o dużej pojemności. Zakaz posiadania broni szturmowej w Boulder został niedawno odrzucony (thetruthaboutguns.com), ale Kroger – właściciel sieci King Sooper – zakazał otwartego noszenia broni palnej w swoich sklepach.

Jak widać, nic z tych rzeczy nie zrobiło wrażenia na Ahmadzie Al Aliwi Alissie. Pomimo tego co jego rodzina opisuje jako historię przemocy, choroby psychicznej i przeszłości kryminalnej (newsweek.com), Alissa bezczelnie i otwarcie wniósł kilka sztuk broni do supermarketu i otworzył ogień wbrew wyraźnym wytycznym właściciela sklepu.

Tak to niestety jest, wszystkie wielkie federalne organy ścigania i prawne naruszenia praworządnego posiadania broni na świecie nie mają żadnego wpływu na przestępców. Oni dalej są skłonni do popełniania masowych mordów.

Dan Zimmerman (thetruthaboutguns.com przełożył Maciej Rozwadowski)

morderca z Boulder Ahmad Al Aliwi Alissa

2021-03-23 05:24 (PAP) 10 ofiar śmiertelnych strzelaniny w Kolorado (opis)

Co najmniej 10 osób zginęło w poniedziałek w strzelaninie w supermarkecie w Boulder w Kolorado. Był pośród nich policjant, który przybył na miejsce zbrodni. Podejrzany o zabójstwa mężczyzna został ranny w wymianie ognia i aresztowany.

Według miejscowej policji do strzelaniny doszło ok. godz. 15 miejscowego czasu w supermarkecie King Soopers.

Jak poinformowała agencja Reuters szef miejscowej policji Maris Herold potwierdziła, że wśród 10 zabitych jest 51-letni funkcjonariusz Eric Talley, który, jak dodała, jako pierwszy przybył na miejsce zbrodni.

Domniemany sprawca ataku został aresztowany.

Na pokazywanym przez stacje telewizyjne nagraniu wideo widać było jak funkcjonariusze policji wyprowadzają ze sklepu rannego mężczyznę zakutego z tyłu w kajdanki. Był bez koszuli, odziany tylko w bokserki. Umieszczono go na noszach i załadowano do karetki.

Podczas konferencji prasowej komendant Kerry Yamaguchi z Departamentu Policji w Boulder powiedział, że śledczy dopiero zaczęli badać miejsce zbrodni.

„Mamy wielu ludzi, którzy zginęli w tym incydencie i przykro mi, że muszę donieść, że jeden z nich był policjantem z Boulder” – wyznał Yamaguchi. Nie podał żadnych szczegółów na temat podejrzanego.

Z kolei rzecznik szpitala Boulder Community Health, Rich Sheehan poinformował o przewiezieniu tam karetką jednej osoby z supermarketu. Przyznał, że pacjent poddany został leczeniu, ale odmówił sprecyzowania charakteru obrażeń lub stanu jego zdrowia.

Reuters cytuje kilku świadków strzelaniny, m.in. Deana Schillera, który przedstawił się jako dziennikarz transmitujący na żywo z miejsca zbrodni dla kanału YouTube ZFG Videography. Opisywał w wywiadach dla lokalnych mediów, że słyszał coś, co brzmiało jak wystrzał, gdy wychodził ze sklepu spożywczego. Zauważył też trzy rzekome ofiary, ale nie potrafił ocenić w jakim były stanie.

Stacje telewizyjne pokazywały działania policji przed supermarketem. Były tam karetki i wozy strażackie. Funkcjonariusze wyprowadzali klientów i pracowników ze sklepu z rękami na głowach.

Gubernator Kolorado Jared Polis napisał na Twitterze, że monitoruje wydarzenia rozgrywające się w Boulder.

„Moje modlitwy są z naszymi krajanami z Kolorado pogrążonymi w smutku i żalu, podczas gdy dowiadujemy się więcej o rozmiarach tragedii” – tweetował.

Pan morderca Ahmad Al Aliwi Alissa był zwyczajnym islamistą i nie można tego ukrywać. W mediach społecznościowych można łatwo odszukać informacje, że pan morderca Ahmad ciągle coś pisał o islamofobii. Postanowił pewnie coś z tym zrobić. Zareagował w sposób właściwy dla fanatycznego islamisty. Niespodzianki nie ma, islamofobia będzie jeszcze większa, no bo przecież taki za taką formę przekonywania do islamu to my wszyscy bardzo dziękujemy.

Przy okazji ten masowy mordy też by się nadał na odcinek z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa ale niestety. W USA póki co nie istnieje taka filozofia, że za bezpieczeństwo osobiste obywateli odpowiada państwo, nie sam obywatel, a państwo i jego dzielne służby. Pewnie towarzysz Biden i towarzyska Harris by chcieli aby tak było, ale póki trzeba czekać. Jeszcze im się nie udało ogłosić tą postępową filozofię. Tu powód do dumy dla każdego obywatela ten kraj. Jak się okazuje socjalistyczna (słowo bliskoznaczne: pisowska) Polska w czymś przoduje przed USA. Przoduje mianowicie we wdrażaniu przeróżnych socjalistyczny i idiotycznych filozofii. Cieszmy się! Postęp socjalistyczny w Polsce jest znacznie większy niż w USA.

(enklawamielno.com)