Pastor z Haiti porwany przez uzbrojonych ludzi – takie są skutki lekceważenia prostych przykazań Jezusa Chrystusa

2021-04-03 08:34 (Reuters/PAP) Haiti/ Pastor porwany podczas transmitowanej na żywo ceremonii wielkanocnej

Uzbrojeni mężczyźni porwali haitańskiego pastora i troje innych uczestników ceremonii podczas uroczystości wielkanocnej, transmitowanej na żywo na Facebooku. Filmy z tego wydarzenia trafiły do mediów społecznościowych – podała miejscowa prasa.

W materiałach wideo widać, jak pastor i dwoje członków chóru śpiewających pieść wielkanocną, nagle opuszczają mikrofony i kulą się przy ołtarzu. Następnie pojawia się mężczyzna z karabinem, który każe uczestnikom ceremonii opuścić pomieszczenie.

Według gazety “Miami Herald” wydarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem w kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Diquini na obrzeżach stolicy Haiti Port-au-Prince. Jeden z założycieli parafii Greger Figaro mówił miejscowej prasie, że widział przez kościołem ośmiu do dziesięciu napastników, którzy przyjechali dwoma samochodami.

“Tu wszystko jest możliwe, ponieważ w naszym kraju nie ma szacunku dla żadnej instytucji, czy to kościoła, czy szkoły” – powiedział Figaro.

Haiti od lat przeżywa ciężki kryzys społeczno-gospodarczy. Powszechna tam jest przemoc, porwania księży i sióstr zakonnych dla okupu oraz skrajne ubóstwo. Mieszkańcy tego kraju od wielu miesięcy są nękani przez grupy zbrojne, siejące strach i terror w niektórych dzielnicach stolicy, a od pewnego czasu także w innych miastach. (PAP)

Jestem prawie pewny, że na Haiti istnieje ścisła reglamentacja posiadania broni. Surowa niczym w Polsce, chociaż znalezienie bardziej zamordystycznego miejsca niż ten kraj jest dość trudne. Z tego co mi się udało wyczytać na Haiti wszystko jest na pozwolenie, regulacje określane są jak restrykcyjne. Broń można posiadać na podstawie pozwolenia na broń, nie można posiadać broni samoczynnej. Nie ma tam jednak rejestrów broni, a posiadacz pozwolenia na broń może mieć nielimitowaną ilość egzemplarzy broni. Za nielegalne posiadanie broni grozi kara do 5 lat więzienia. Czyli tam jest większa liberalizacja niż w nasz dziadowski kraj.

Panowie porywacze jednak mieli broń nielicencjonowaną. Na filmiku zdaje się pojawia widać poczciwego kałasznikowa. Ten najczęściej jest samoczynny, a więc na Haiti zakazany.

Jednak nie o porywaczach chciałem napisać a o tym, że tu mamy bardzo ładnie zobrazowany przykład nieposłuszeństwa pastora nauczaniu Jezusa Chrystusa. Przy okazji Świąt Wielkanocnych zawsze przypominam o wielkanocnym przykazaniu Jezusa, które brzmi: “Kto nie ma miecza, niech sprzeda płaszcz, a go kupi”. Zerknijcie proszę do mojego wpisu sprzed kilku lat pt. Wielkanocne przykazanie Pana Jezusa: “Kto nie ma miecza, niech sprzeda płaszcz, a go kupi”. No przecież dokładnie to co się wydarzyło na Haiti, zostało zapowiedziane przez Jezusa. Nie tylko zostało zapowiedziane, ale Pan Jezus powiedział co należy zrobić aby unikać tego rodzaju sytuacji.

Niestety ci co nazywają się chrześcijanami dość często tylko ustami mówią o zaufaniu Słowu Jezusa. Fakty są takie, że nie traktują tego co Jezus powiedział poważnie. Niepoważne traktowanie polega też na nadawaniu prostym i oczywistym słowom Boga jakiegoś transcendentalnego znaczenia. Ci ludzie, tak naprawdę z powodu niewiary i niepoważnego traktowania samego Jezusa, traktują jego przykazania niedosłownie, pozwalają sobie na ich dowolne wyginanie. Ten nieposłuszny bożym przykazaniom pastor najlepszym tego przykładem. Nie chciał słuchać przykazania, że ma mieć broń, to został jak złoczyńca potraktowany.

Oczywiście można to rozciągnąć i na tych co w tym spotkaniu uczestniczyli. No bo gdyby mieli broń… Można to rozciągnąć na poglądy ludzi, którzy wybierają prawodawców, no bo gdyby można było mieć broń… Można też się zastanowić nad tym czy może ja, tzn. Ty czytelniku bloga należycie stosujesz w życiu proste polecenie Jezusa Chrystusa. Czy sam masz broń? Czy popierasz posiadanie broni przez przestrzegających prawa ludzi? Czy cokolwiek robisz w tej dziedzinie? Zachęcam do przemyślenia tego co napisałem, a na koniec do zastosowania w praktyce bardzo dosłownego wielkanocnego przykazania Jezusa.

Apartamenty nad morzem – Enklawa Mielno