Kanada: pastor aresztowany, a jego kościół władza ogrodziła 3 metrowym płotem, bo nie klękali przed rządem

Ta sytuacja jest jak żywcem wyjęta z kart Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna. Urzędnicy państwowi posłusznie wykonują rozkazy rządu, odgradzają dom modlitwy po uprzednim uwięzieniu pastora kościoła.

To jednak nie dzieje się w Rosji sowieckiej, ale w monarchii konstytucyjnej i demokracji parlamentarnej – konkretnie to w Kanadzie w stanie Alberta, gdzie obywatele mają wolność “deklarowania przekonań religijnych otwarcie i bez obawy przed przeszkodami lub represjami”, zgodnie z sekcją 2(a) Karty Kanadyjskiej (justice.gc.ca).

Jak wcześniej donosił The New American, kanadyjski pastor James Coates został uwięziony na ponad miesiąc w zakładzie o zaostrzonym rygorze za złamanie restrykcji COVID-19 i dalsze prowadzenie nabożeństw w kościele GraceLife Church (GLC) zlokalizowanym niedaleko Edmonton.

Kościół został odcięty.

Wczesnym rankiem w środę, 7 kwietnia, Coates dowiedział się przez SMS, że Alberta Health Services (AHS) oficjalnie “fizycznie zamknęła” dom modlitwy “dopóki GLC nie wykaże zdolności do przestrzegania ograniczeń Głównego Lekarza stanu Alberta”, donosi 660News. (660citynews.com)

“Rząd jest tą sytuacją zakłopotany”, powiedział Coates reporterce Rebel News Sheili Gunn Reid 8 kwietnia. “Jesteśmy solą w oku władzy, ponieważ kontynuujemy spotkania. Myślę, że zamknięcie naszej placówki jest elementem mającym na celu zapobieżenie dalszej kompromitacji polityki rządu.”

Reid jest jedynym reporterem którego Coates wpuścił na teren obiektu, od czasu gdy kościół otrzymał w styczniu nakaz zamknięcia od AHS. “Mainstreamowe media to media, które klepią to co każe im rząd, dlatego nie poświęcamy im naszego czasu. Wiemy, że nie zostaniemy uczciwie wysłuchani, po prostu nie ma sensu dzielić się z nimi naszym przesłaniem” powiedział.

Jako wsparcie dla urzędników służby zdrowia w odcinaniu kościoła od świata przybyła Royal Canadian Mounted Police (RCMP). Służby otoczyły nieruchomość przy pomocy wysokiego ogrodzenia aby nie dopuścić zborowników do budynku.

Na jednym z nagrań wideo widać, jak RCMP ustawia bariery, podczas gdy w pobliżu wyraźnie wzruszony pastor Coates wydaje się ocierać łzy. Kilku zborowników i okolicznych mieszkańców zebrało się na miejscu zdarzenia w celu udzielenia wsparcia, niektórzy nieśli plakaty i Karty Praw, podczas gdy władze pilnowały terenu aby uniemożliwić komukolwiek wejście do obiektu.

Pomimo tej przesadnej próby zamknięcia kościoła, Coates utrzymuje, że on i jego kongregacja nie dadzą się odwieść od spotkań:

Rząd próbuje w tej chwili zrównać się z Panem. Kościół nie jest budynkiem. Kościół to lud Boży, który zbiera się i oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi. To przykre że nie mamy dostępu do naszego obiektu, ale w żaden sposób nam to nie przeszkadza ani nie utrudnia pracy ewangelizacyjnej – budowania chwały Chrystusa. Postrzegam to jako wspaniałą okazję dla Pana, aby mógł on ukazać swoją chwałę.

Po otrzymaniu nakazu zamknięcia od AHS w styczniu, Coates nadal nauczał co niedzielę.

“Spotkaliśmy się przez 37 niedziel z rzędu bez ani jednego przypadku COVID, nikt się nie wyłamał. Odsłaniamy rzeczywistość, lockdowny są nie tylko niesprawiedliwe, ale są też szkodliwe i niepotrzebne” – powiedział Coates.

“Naszą odpowiedzialnością jako pasterzy jest utrzymanie Kościoła otwartego”.

Coates jest głośnym krytykiem przywódców kościelnych, którzy stosują trzynasty rozdział Listu do Rzymian  aby usprawiedliwić swoją gotowość do przestrzegania surowych przepisów bezpieczeństwa, które wymagają aby kościoły w całej Kanadzie funkcjonowały jedynie z 15% obłożeniem. (youtube.com)

Nazwał takie posłuszeństwo “duszpasterską pomyłką”.

“Czy mamy autorytet pozwalający nam na nakłanianie ludzi aby ci nie praktykowali wiary? Odmawiamy mówienia ludziom z tego zgromadzenia, że nie mogą przyjść. Naszą odpowiedzialnością jako pasterzy jest otwieranie naszych drzwi. My otwieramy nasze drzwi aby chwalić Pana” – nauczał Coates jeszcze przed swoim aresztowaniem.

Zastosowanie się do nakazów zdrowotnych władzy oznaczałoby odwrócenie się od wiernych, czego Coates nigdy nie chciał zrobić.

Nawet gdy zostały wzniesione ogrodzenia, a stronnicze media szukały reakcji od członków społeczności hrabstwa Parkland, z których wielu wydawało się zadowolonych z ostatecznego zamknięcia “zapyziałego kościoła” (reporterzy głównego nurtu przeprowadzili niewiele, jeśli w ogóle jakiekolwiek wywiady z parafianami), pastor powiedział, że chociaż własność kościoła jest teraz zajęta przez władzę i policję “czas już nadszedł aby, nie w żaden gwałtowny sposób ale pokojowo powrócić do swojego życia”.

“Gubernator stanu Alberta Jason Kenney jest niesamowitym rozczarowaniem dla tej prowincji. Powiedziałbym to mieszkańcom Alberty – jedynym sposobem na odzyskanie swojej prowincji jest odbicie jej z powrotem. Ludzie się nie boją. Musimy wrócić do naszego życia. Jeśli czekacie aż rząd odda wam wasze swobody obywatelskie, to po prostu się nie doczekacie.” mówił dalej Coates.

Demokracja w tym momencie umiera, ponieważ Kenney nie rządzi w zgodzie z rozumem ludzi. Jest całkowicie oczywiste, że mieszkańcy Alberty chcą wrócić do normalnego życia. Twierdzenie, że mamy problem zdrowotny który nam to uniemożliwia, jest tylko wymówką.

Najwyraźniej istnieje jakiś ukryty program, który kształtuje postawę Jasona Kenneya, i to ze szkodą dla mieszkańców tej prowincji. Jeśli wszyscy wrócą do normalnego życia i zdejmą maski, pandemia zniknie. Wszystko jest pod kontrolą.

Gniew wobec Kościoła.

Jednak niektórzy ludzie nadal bardzo się boją, albo nienawidzą Kościoła. Jeden z lokalnych donosicieli o nazwisku Wess, przyznał reporterowi, że “Wielu z nas dzwoniło do premiera, do ministra sprawiedliwości, pytając ich, dlaczego nie podejmują żadnych działań w tej sprawie. I cóż, chyba dzisiaj faktycznie to zrobili”.

Co kuriozalne, ci którzy donieśli na kościół władzom, wydają się być dumni ze swoich działań i wdzięczni za widok muru fortecznego otaczającego budynek kościoła.

Jak podają lokalne wiadomości, “między lipcem ubiegłego roku, a 6 kwietnia tego roku, AHS otrzymało podobno 105 skarg na kościół GraceLife, a inspektorzy przeprowadzili 10 inspekcji terenu. Naruszenia zostały zaobserwowane podczas każdej wizyty. W związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19 oraz dominacją łatwiejszych do przeniesienia i potencjalnie poważniejszych wariantów, istnieje pilna potrzeba zminimalizowania rozprzestrzeniania się choroby aby chronić wszystkich mieszkańców Alberty.”

Od 7 kwietnia, liczba zgonów przypisywanych koronawirusowi w Albercie, stanie o populacji wynoszącej 1,1 miliona ludzi, osiągnęła poziom 2005 (covid19data.alberta.ca). Wystarczy poświęcić chwilę na kalkulacje. W piątek cały serwis informacyjny został poświęcony 75 nowym przypadkom pracowników sklepów spożywczych w rejonie Edmonton. (calgary.ctvnews.ca)

Nasuwa się pytanie: Dlaczego sklepy są nadal otwarte, a kościół zamknięty? Costco nigdy nie zostało zamknięte. A jednak władze barykadują kościół. A sąsiedzi się cieszą.

“Byłem w poniedziałek w Costco i było tam pełno” – powiedział pastor. “Centrum wyprzedażowe też było zapełnione. Nie ma mowy, żeby powód tego co się tutaj dzieje był zgodny z prawdą. Jest tak wielu lekarzy i ekspertów, którzy oficjalnie podważyli metody propagowane przez AHS i naszych urzędników państwowych, że doszliśmy do punktu w którym nie reaguje się już na wysyłane do nas przez rząd informacje, a my jesteśmy Ludem. Czas się obudzić i mówić głośno! Czas powrócić do swobód obywatelskich które są nasze jako Narodu.”

Podczas trwającego miesiąc uwięzienia pastora (przebywał w więzieniu od 16 lutego do 22 marca), jego żona, Erin Coates, udzieliła wywiadu kanadyjskiemu dziennikarzowi telewizyjnemu Faytene Grasseschi, podczas którego stwierdziła: “Wiemy jak ta choroba działa, kto jest najbardziej narażony i co możemy robić aby ich chronić. Ludzie naprawdę cierpią i potrzebują wielbić Boga. Potrzebują być razem.” Poprosiła innych przywódców religijnych aby “otworzyli swoje drzwi tak jak przed COVID, a jeśli nie jesteś całkowicie pewien, stań oko w oko z prawdą i zmierz się z nią, ponieważ badania zaczynają już być publikowane.”

Co więcej, jeden na 10 Kanadyjczyków zmagał się z depresją w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Ponad 800.000 Kanadyjczyków straciło pracę, a kraj jest teraz na przedsionku trzeciego lockdownu. Według Erin Coates,

Ludzie zmagają się z myślami samobójczymi. Uzależnienie od opioidów wzrasta, uzależnienie od narkotyków wzrasta. Nasz naród naprawdę cierpi. Mamy nadzieję, że w ten sposób dbamy nie tylko o lud Boży, ale utrzymujemy nadzieję w Panu Jezusie aby pomóc żyć także tobie, aby przeprowadzić cię przez te trudne czasy.

Przed zwolnieniem pastora z więzienia, prawnik John Carpay – prezes Centrum Sprawiedliwości dla Wolności Konstytucyjnych (jccf.ca) wyraził opinię, że w kwestii blokad COVID następuje zwrot w opinii publicznej. “Każde orzeczenie sądu od tej pory będzie stanowiło precedens dla innych prowincji. Wyciągamy z tego kilka wniosków: jeśli walczysz w bitwie możesz wygrać. Jeśli nie podejmiesz walki masz gwarancję przegranej. Coates jest bohaterem, ponieważ zdecydował się stoczyć bitwę do której został powołany.”

Jak możemy wesprzeć Jamesa Coatesa i innych pastorów?

Teraz jednak rozpoczyna się nowa bitwa dla pastora Coatesa, który usilnie namawia swoich rodaków w Albercie do wywierania nacisku na członków zgromadzenia ustawodawczego (MLA), aby nie tylko wesprzeć jego ale także położyć kres pandemii.

“Ludzie muszą dać znać swoim przedstawicielom w MLA co się tutaj dzieje. Musimy wywrzeć presję na premiera. Musimy wrócić do naszego codziennego życia. Pastorzy muszą otworzyć swoje kościoły. Ostatecznie COVID jest rzeczywistością. Musicie ocenić, czy chcecie żyć w społeczeństwie, w którym wasze swobody obywatelskie są odebrane, czy też jesteście gotowi wrócić do wolności ryzykując zarażenie się wirusem. I tu właśnie wkracza Ewangelia Chrystusa. Jeśli jesteś w Chrystusie – nie boisz się śmierci.

Do chwili obecnej nie ustalono żadnej konkretnej daty usunięcia ogrodzenia ani odblokowania zajętego kościoła.

“Opór wobec tyranów jest posłuszeństwem wobec Boga” – to słynne słowa wypowiedziane przez kolonialnego kaznodzieję Jonathana Mayhew, słowa te uważane są za inspirację dla odważnych bojowników amerykańskiej rewolucji. W tym właśnie duchu Coates pozostaje posłuszny Jezusowi Chrystusowi.

“Kiedy dowiedziałem się, że zamykają kościół w moim sercu zapanowało podniecenie. Oni chcą być na równi z Królem królów i Panem panów a to na ogół nie wychodzi dobrze, a już na pewno dobrze się nie kończy”.

Pełny wywiad z pastorem znajduje się pod tym linkiem: thenewamerican.com

Annalisa Pesek (thenewamerican.com przełożył Maciej Rozwadowski)