Huawei podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera

2021-04-17 20:54 (PAP) Holandia / Media: Huawei podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera

Huawei był w stanie podsłuchiwać wszystkie rozmowy klientów holenderskiego operatora telefonii KPN, w tym samego premiera.

Sobotni dziennik „De Volkskrant” ujawnił poufny raport wewnętrzny firmy Capgemini z 2010 r., z którego wynika, że chiński koncern podsłuchiwał klientów największej firmy telekomunikacyjnej w Holandii, w tym członków rządu.

„Huawei miał nieautoryzowany dostęp z Chin do rdzenia sieci komórkowej KPN, w ten sposób podsłuchiwał nieograniczoną liczbę rozmów telefonicznych” – informuje dziennik.

Dziennikarze ustalili, że podsłuchiwany był m.in. ówczesny premier Jan Peter Balkenende.

W 2010 r. KPN, wówczas spółka skarbu państwa, kontrolowała ponad połowę rynku telekomunikacyjnego w Niderlandach i daleko w tyle pozostawiała konkurentów Vodafone, T-Mobile i Telfort. Firma miała wówczas 6,5 mln abonentów telefonii komórkowej korzystających z sieci 3G. Rozmowy telefoniczne, smsy i e-maile od milionów Holendrów przechodzą przez sieć KPN dzięki chińskiemu sprzętowi.

Aby obniżyć koszty w 2009 r. szefostwo KPN przekazało zarządzanie sprzętem w ręce techników Huawei. Jednocześnie zlecono firmie Capgemini przeprowadzenie analizy związanego z tym ryzyka.

Wnioski z raportu zostały całkowicie utajnione, obawiano się bowiem, że mogą doprowadzić do upadku firmy.

„Jeżeli ustalenia audytorów staną się publicznie znane (…), należy wziąć pod uwagę możliwość, że rządy i środowisko biznesowe masowo przestawią się na innego dostawcę. Działalność KPN będzie wtedy poważnie zagrożona” – cytuje raport Capgemini dziennik.

W marcu okazało się natomiast, że od 2011 roku Huawei miał dostęp do danych przeszło 2 mln klientów holenderskiego operatora telefonii komórkowej Telfort. Firma mogła je także bez problemu transferować do Chin.

Holenderski wywiad już w 2008 r. był zaniepokojony chińskim szpiegostwem, mimo tego holenderskie firmy telekomunikacyjne dużo inwestują w sprzęt chińskiej firmy technologicznej. Jest on znacznie tańszy od konkurentów takich jak Nokia czy Ericsson.

Holenderski rząd zdecydował w 2019 roku, że Huawei nie będzie dostawcą najbardziej wrażliwych części budowanej sieci 5G.

Czy to wymaga komentarza? Ludzi o ograniczonych możliwościach wnioskowania i tak nic nie przekona, więc może nie będę jakoś specjalnie przekonywał jakie wnioski płyną dla Polski.

Chiny podjęły walkę o przywództwo nad światem. Obawiam się, że w tej walce będą odnosiły poważne sukcesy. Jedyna siła jaka mogła się im przeciwstawić to była Ameryka, ale nie Ameryka za towarzysza Bidena, a Ameryka za czasów Prezydenta Trumpa. Biden to człowiek nieporadny. Nie jest w stanie przeciwstawić się Chinom. Jego syn jest uwikłany w jakieś interesy z Chinami co moim zdaniem oznacza, że i Biden Joe ma różne brudy za paznokciami.

Obawiam się, że Chiny mogą całemu światu narzucić swój totalitarny ład. Jestem przekonany, że taki ład będzie. Nie wiem czy za sprawą Chin, ale pewne jest, że prędzej czy później cały świat będzie jęczał w totalitarnym jarzmie. To proroctwo Biblijne to zapowiada jednoznacznie. Wiem, że to dla nowoczesnych niemodna stara księga. Jednak sprawdza się częściej niż nowocześni by chcieli.

My możemy tylko opóźniać tą powszechną niewolę, ten globalny obóz koncentracyjny. Niniejszym straszę lud polski informacją o tym, że chińska technologia to podsłuchy, inwigilacja, niebezpieczeństwo dla prywatności. Może komuś to przeszkadza więc zachęcam do odrzucania wszystkiego co pochodzi z Huaweia.