Czy tacy ludzie “odpowiadają” za bezpieczeństwo obywateli?

2021-04-21 16:36 (PAP) Gdańsk/ Dwaj policjanci oskarżeni o przekroczenie uprawnień

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła dwóch funkcjonariuszy policji o przekroczenia uprawnień i niedopełnianie obowiązków służbowych. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk–Południe w Gdańsku.

O akcie oskarżenia wobec funkcjonariuszy poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Dwaj funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w trakcie podejmowanych interwencji, za pomocą prywatnego telefonu komórkowego utrwalali przebieg czynności i wizerunki osób, wobec których były one podejmowane. Filmiki przedstawiały sposób zachowania funkcjonariuszy w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych.

“Wobec osób, w stosunku do których podejmowali czynności kierowali słowa poniżające, znieważające czy też zawierające groźby zastosowania przemocy fizycznej. Wobec jednej z osób, grożąc przemocą zmuszali ją do określonego zachowania” – dodała prokurator Wawryniuk.

W trakcie interwencji dotyczącej mężczyzny znajdującego się w stanie nietrzeźwości, zachęcali go do niezwłocznego wypicia około pół litra alkoholu. Narazili go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wobec innej osoby, która miała problem z utrzymaniem równowagi, jak również wobec osoby przez nich przewożonej, nie podjęli działań w celu zapobiegnięciu zachowaniu mogącemu stanowić zagrożenie ich bezpieczeństwa. Ustalono również, że w związku z jedną z interwencji wprowadzili w błąd dyżurnego KMP w Gdańsku oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentacji służbowej co do czasu interwencji, jej przebiegu i sposobu zakończenia.

Jeden z funkcjonariuszy stosował przemoc wobec osoby pozbawionej wolności w celu uzyskania od niej określonych informacji.

Filmiki zostały wykorzystane w celach prywatnych poprzez ich udostępnienie nieokreślonej ilości osób za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Prokuratura ustaliła, że funkcjonariusze filmowali przypadkowe osoby i swoje interwencje w latach 2016-2019. Obaj zostali zatrzymani 31 października 2019 roku.

Prokurator zarzucił im przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Obu funkcjonariuszom prokurator zarzucił również posiadanie bez wymaganego zezwolenia amunicji do broni palnej. (PAP)

Nie krytykuję policji, bo tak lubię. Nie krytykuję policji, bo sprawia mi to radość. Krytykuję policję, bo mam nieodparte wrażenie, że nie ma dnia, który nie potęgowałby obaw, a czasem i przerażenia w związku z tym, co może spotkać człowieka gdy stanie na drodze policjanta. No niestety notowania policji lecą na samo dno. Dzisiaj, mam wrażenie, jesteśmy już w takim momencie, że gdy człowiek widzi policjanta to zaczyna się bać. Dokładnie tak jak za komuny. Widok milicjanta wywoływał obawy, bo każdy rozsądny człowiek wiedział, że milicjant może z człowiekiem dosłownie wszystko.

Smutne to, nie z powodu upadku policji. Ta formacja była skazana na los, który na naszych oczach ją spotyka. Nie może nie zdemoralizować się do cna coś, co nie jest poddane bezpośredniej demokratycznej kontroli obywateli. Smuci mnie los Polski, los Polaków mnie smuci. To Polacy są poniewierani przez tych, którzy takie rzeczy robią i tych kacyków, którzy sprawili, że policjanci mają odwagę takich czynów się dopuszczać wobec innych ludzi.

Moim zdaniem upada nasz kraj, idzie w niebyt historii. Napisałem jakiś czas temu:

To dzieje się na naszych oczach. No trudno. Sami sobie jesteśmy winni. Jako naród mamy za nic wartości, nie mamy wrażliwości nie niesprawiedliwość, mamy za nic zasady, lekceważymy przesłanki wskazujące, że nasze państwo gnije. Nie zwracamy wreszcie uwagi na odrażający smród jaki unosi się ze struktur tego państwa. Jakoś to będzie, wielu mówi. Nie będzie jakoś, będzie katastrofa naszego państwa.