Wymiana zarządu w Mesko s.a.

2021-04-23 13:03 (PAP) Świętokrzyskie/ Tomasz Stawiński odwołany z funkcji prezesa Mesko S.A.

Tomasz Stawiński został odwołany w piątek z funkcji prezesa skarżyskiego Mesko S.A. Decyzja zapadła podczas posiedzenia rady nadzorczej.

Jak poinformowała w piątek PAP Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Rada Nadzorcza Mesko S.A. zakończyła bez rozstrzygnięcia postępowanie kwalifikacyjne na funkcje prezesa zarządu, członka zarządu ds. rozwoju oraz członka zarządu ds. finansowych.

“Jednocześnie Rada Nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu z dniem 23 kwietnia 2021 r. dotychczasowego prezesa zarządu, Tomasza Stawińskiego, i oddelegowaniu na to stanowisko na okres trzech miesięcy Roberta Burego, członka Rady Nadzorczej” – przekazała.

Tomasz Stawiński pełnił funkcję prezesa zarządu Mesko S.A. od 27 lipca 2018 r. W rozmowie z PAP przyznał, że w uchwale rady nadzorczej nie podano przyczyn odwołania. “Właściciel podjął taką decyzję, jak rozumiem przemyślaną i najlepszą z możliwych. Ze swojej strony deklaruje pełne wsparcie nowemu p.o. prezesa. To czy będę dalej pełnił jakieś funkcje w firmie, zależy od nowego zarządu” – powiedział Stawiński.

Zdaniem Stanisława Głowackiego, przewodniczący zakładowej “Solidarności” w Mesko, pracownicy po piątkowej decyzji “odetchnęli z ulgą”. Związkowcy od kilku miesięcy byli w sporze z zarządem spółki. Zarzucali mu m.in. przerost zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych. Niedługo później władze spółki zwolniły z pracy brata przewodniczącego “Solidarności”. Posądzano go “nieprawidłowości polegających na niedopełnieniu obowiązków” i “zawyżanie kosztów przedsięwzięć”. Brat związkowca pracował na stanowisku dyrektora zakładu utrzymania ruchu i inwestycji.

Zmiany nastąpiły również w kierownictwie spółki. Pod koniec lutego z funkcją wiceprezesa Mesko pożegnał się Gabriel Nowina-Konopka.

Konkurs na stanowisko prezesa Mesko został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. “W najbliższym czasie zostaną podjęte kolejne decyzje związane z rozpisaniem konkursu na członków organu zarządczego Mesko S.A. nowej kadencji” – przekazała Perkowska.

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku Kamiennej rozpoczęła działalność w 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Spółka jest producentem amunicji i rakiet używanych m.in. przez Siły Zbrojne RP. Spółka produkuje także komponenty dla największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Od 2015 r. Mesko jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Skarżyskie zakłady są dostawcą m.in. przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Grom i Piorun. (PAP)

Nie uda mi się skomentować tej wiadomości. Nie interesuję się tym producentem amunicji, bo w świadomości cywilnego posiadacza broni palnej taka amunicja jak amunicja z Mesko s.a. praktycznie nie istnieje. No może tylko napiszę, że gdy uczestniczyłem w debacie pt. Rynek broni i amunicji oraz dostęp do broni palnej a wpływ na bezpieczeństwo państwa, występował tam pan Gabriel Nowina-Konopka i wydał mi się wyjątkowo rozsądnym człowiekiem. Byłem wręcz zaskoczony i nawet dałem temu wyraz we wpisie pisząc:

Niezwykle ciekawe były wypowiedzi pana wiceprezesa Mesko s.a. Gabriela Nowiny-Konopka. Tylko dla wysłuchania tego co mówił pan wiceprezes warto było uczestniczyć w tym seminarium. Naprawdę przecierałem oczy gdy słuchałem jak szczerze pan wiceprezes opowiadał z jakimi praktycznymi problemami należy się zderzyć aby zrozumieć to dlaczego amunicja z Mesko s.a. jest jak mityczny yeti w sklepach z amunicją. Moim zdaniem nie wygląda to dobrze, a spółki skarbu państwa (skupione w PGZ) produkujące to co związane ze strzelectwem, chyba nigdy nie zdołają podjąć konkurencji na rynku z podmiotami funkcjonującymi w warunkach rynkowych. Z tego co wywnioskowałem, podmiotom skupionym w PGZ bardziej wygodnie i komfortowo jest po prostu nie wychodzić ze swoją ofertą na rynek cywilny.

Widać pan Nowina-Konopka był zbyt rozsądnym człowiekiem aby mógł pełnić funkcję w państwowej spółce. O to może będzie komentarz do zmian w Mesko s.a.: związki zawodowe wygrały, będzie budowany cudowny, wspaniały, wieczny socjalizm.