Ja i mój dom popieramy Izrael #SupportIsrael

2021-05-14 19:35 (AFP, media/PAP) Izrael/ Netanjahu: to jeszcze nie koniec; liderzy Hamasu nie zdołają przed nami uciec

Zapowiedziałem, że z dużą siłą uderzymy w Hamas i inne grupy terrorystyczne i będziemy to nadal robić, liderzy Hamasu nie zdołają się przed nami ukryć – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wydanym w piątek oświadczeniu.

“Wczoraj zaatakowaliśmy cele pod ziemią. Hamas sądził, że może się tam ukryć, ale się nie ukryje. (…) Przywódcy Hamasu myślą, że uciekną z naszego uścisku. Nie uciekną. Możemy dosięgnąć ich wszędzie i będziemy to robić” – mówił izraelski premier w nagraniu, które opublikował na Facebooku po piątkowej naradzie z ministrem obrony.

“Zaatakowali nas w nasze święto (tj. w Dzień Jerozolimy, upamiętniający zjednoczenie miasta pod izraelskimi rządami po wojnie sześciodniowej w 1967 roku – PAP), zaatakowali naszą stolicę, wysłali rakiety na nasze miasta; płacą i będą za to płacić wysoką cenę” – podkreślił Netanjahu, odnosząc się do Hamasu.

“To jeszcze nie koniec. Zrobimy wszystko, by przywrócić bezpieczeństwo naszym miastom i obywatelom” – zakończył premier.

Netanjahu podziękował też za wsparcie przywódcom USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii.

Izraelski premier rozmawiał też w piątek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Francuski prezydent zaznaczył, że konieczne jest szybkie przywrócenie pokoju, podkreślił też prawo Izraela do samoobrony wyrażając zaniepokojenie losem ludności cywilnej w Strefie Gazy – przekazały służby prasowe Pałacu Elizejskiego.

W piątek Izrael kontynuował ciężkie naloty na Strefę Gazy. Od poniedziałku rządząca tą palestyńską enklawą radykalna organizacja Hamas prowadzi ostrzał rakietowy Izraela. Siły tego kraju w odpowiedzi atakują Gazę.

2021-05-14 13:16 (Media/PAP) Niemcy/ Szef MSZ oskarżył Hamas o “terroryzm rakietowy” wobec Izraela

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w piątek oskarżył palestyński radykalny ruch Hamas o uciekanie się do “terroru rakietowego” wobec Izraela.

Jednocześnie wyraził niepokój z powodu eskalującego konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz wezwał władze palestyńskie i izraelskie do podjęcia bezpośrednich rozmów.

Zdaniem Maasa, Hamas celowo zaognia konflikt z Izraelem. “Jeśli już więcej niż 1000 rakiet wystrzelono w kierunku Izraela, to jest to szczególny wymiar konfliktu. W takiej sytuacji Izrael musi sam siebie bronić” – oświadczył w rozmowie z “Saarbruecker Zeitung”.

“Teraz pod koniec miesiąca Ramadan sytuacja robi się jeszcze gorsza. Spodziewamy się krytycznych dni” – oznajmił Maas.

Szef dyplomacji Niemiec wezwał również Izraelczyków i Palestyńczyków do podjęcia bezpośrednich negocjacji wskazując, że w nierozwiązanym konflikcie między nimi nawet “małe prowokacje” mogą wywołać przemoc.

“To się nie zatrzyma o ile nie znajdzie się polityczne rozwiązanie. W ostatnich latach zbyt mało było robione, żeby znaleźć takie rozwiązanie” – dodał.

Od początku tygodnia w wymianie ognia Izrael i Strefa Gazy wystrzeliły 1600 rakiet, z czego palestyńskie ugrupowania zbrojne – Hamas i Islamski Dżihad – około 1000.

Tak sobie patrzę na to jak zareagowały rozumne państwa na świecie i widzę, że Polska, za sprawą pisowskich miernot sprawujących rządy, znowu nie skorzystała z okazji aby znaleźć się po dobrej stronie. Pisowskie socjalistyczne miernoty wolą milczeć w ważnych momentach historii świata i myślą, że to tak jest dobrze mieć głowę w piasku, a wysoko wypiętą d… No niestety.

Sprawa dla mnie jest absolutnie oczywista i racja w sporze jest po stronie Izraela. Żadne głupawe teksty o tym, że izraelskie wojsko morduje dzieci do mnie nie trafiają. Izrael strzela do terrorystów, którzy są tak niezwykle bohaterscy, że chowają się za kobietami i dziećmi. Gdyby nie żelazna kopuła – system obrony Izraela przed rakietami, ofiar w Izraelu byłby tysiące, tak jak dobrze ponad 1000 wystrzelonych rakiet na zamieszkały przez cywilną ludność Izrael.

Izrael ma prawo do obrony. Obrona w tym przypadku powoduje ofiary. No niestety wojna ma to do siebie, że giną ludzie. Pomimo dość precyzyjnej akcji militarnej giną też cywile, ale odpowiedzialność za to ponoszą kacykowie z Hamasu.

Takie mam zdaniem i z tego powodu ja i mój dom popieramy Izrael.

Można się ze mną nie zgadzać, ale proszę w ewentualnej dyskusji unikać nienawistnych i nieracjonalnych haseł. Możemy się różnić, możemy dyskutować, ale nie możemy się podniecać nienawiścią. Piszę o tym, bo dostrzegam w internecie, jakiś rodzaj ślepej nienawiści wobec Izraela. Na to proszę sobie tutaj nie pozwać.