Z cyklu broń ratuje życie: kobieta broni się przed uzbrojonym w maczetę mężczyzną, broń palna ratuje ją i jej dzieci

Obudzenie się, kiedy w domu jest uzbrojony intruz, to pewnie najgorszy koszmar każdego właściciela nieruchomości. Jeśli jesteś samotną matką z dwójką małych dzieci, odkrycie mężczyzny z maczetą w szafie w sypialni, od razu włącza tryb “matki wojowniczki”.

To właśnie przydarzyło się pewnej kobiecie z Kalifornii, która obudziła się słysząc mężczyznę grzebiącego w jej szafie. Złodziej – Ocean Burger (to naprawdę jego nazwisko) – był uzbrojony w kilka noży i maczetę, niemniej jednak kobieta chwyciła za broń i stawiła mu czoła.

Za ksbw.com: Śledczy mówią, że Burger zignorował polecenia opuszczenia domu i kiedy właścicielka domu oddała kilka strzałów ostrzegawczych ruszył w jej kierunku, wtedy matka strzeliła do włamywacza trafiając go w nogę. I prawo kalifornijskie jest po jej stronie.

Strzały ostrzegawcze nigdy nie są dobrym pomysłem (thetruthaboutguns.com) i mogą nawet narazić osobę je oddającą na prawne problemy w wielu jurysdykcjach. W tym przypadku nie tylko zmarnowały one cenną amunicję, ale prawdopodobnie doprowadziły Burgera do przekonania, że napadnięta pani nie myślała poważnie o użyciu przeciwko niemu broni.

Pocisk który utkwił w jego nodze, kiedy przeprowadzał szarżę na kobietę, najwyraźniej przekonał pana Burgera, że się jednak mylił.

Dobra wiadomość jest taka, że w Kalifornii obowiązuje prawo “mój dom moją twierdzą” (statelaws.findlaw.com). Kobieta nie miała obowiązku uciekać i była prawnie usprawiedliwiona w użyciu śmiercionośnej siły aby bronić siebie i swoich dzieci.

Istnieje prawna klauzula faworyzująca właściciela domu działającego w bezpośrednim strachu przed śmiercią lub poważnym uszkodzeniem ciała”, powiedziała Ellen Campos – asystent prokuratora okręgowego hrabstwa San Benito.

Śledczy twierdzą, że nie będą występować z żadnymi zarzutami przeciwko poszkodowanej.

Obecnie Ocean Burger dochodzi do siebie w więzieniu hrabstwa.

Dan Zimmerman (na podstawie thetruthaboutguns.com Maciej Rozwadowski)