Konfederacja przedstawiła program dla Polski po lockdownie “Polska na nowo”

2021-07-04 15:02 (PAP) Konfederacja przedstawiła nowy program (opis)

Likwidacja 15 podatków i obniżka innych, tanie paliwa, sprzeciw wobec lockdownów i paszportów covidowych oraz bon zdrowotny i edukacyjny, znalazły się pośród postulatów zaprezentowanych w programie Konfederacji “Polska na nowo”.

Konwencja programowa Konfederacji odbyła się w Warszawie w niedzielę. Przedstawiony podczas niej program o nazwie “Polska na nowo”, ma być odpowiedzią na “Polski Ład” obozu rządzącego. Został on zaprezentowany przez liderów ugrupowania m.in. Krzysztofa Bosaka, Roberta Winnickiego, Jakuba Kuleszę, Artura Dziambora, Janusza Korwina-Mikkego i Grzegorza Brauna. Program został podzielony na 5 “filarów” – “Niskie i proste podatki”, “Niższe koszty życia”, “Efektywna i nowoczesna edukacja”, “Sprawna i dostępna ochrona zdrowia” oraz “Państwo Prawa”.

Pierwszy z “filarów”, “Niskie i proste podatki”, prezentowany był przez lidera poselskiego koła Konfederacji Jakuba Kuleszę. Przedstawił on pomysł jednej ustawy, która zlikwidowałaby 15 różnych podatków – w tym m.in. podatek cukrowy, opłatę reprograficzną i opłaty środowiskowe. Ponadto postulował obniżenie kosztów paliwa do ok. 4 zł za litr oraz wprowadzenie dobrowolnych składek dla ZUS dla przedsiębiorców. “W tym niepewnym i zmiennym świecie tylko jedna rzecz jest dla przedsiębiorcy pewna: zapłaci wysoką składkę na ZUS. Należy z tym skończyć” – mówił polityk Konfederacji Sławomir Mentzen.

“Niższe koszty życia” to postulaty obniżki cen mieszkań, prądu oraz opłat za wywóz śmieci. “Powstrzymamy inflację, obecnie najwyższą w UE. Ustabilizujemy ceny towarów w sklepach. Przebijemy bańkę na rynku mieszkań. Powołamy do życia mieszkaniowe konta oszczędnościowe, na których dzięki podwójnej uldze podatkowej każdy będzie mógł bezpiecznie odkładać na mieszkanie dla siebie lub swojego dziecka” – wyliczył polityk Konfederacji Michał Wawer. “Chcemy Polski, w której opłaca się oszczędzać, w której Polaków stać na własne mieszkania i Polski, w której istnieje dumna i silna klasa średnia” – dodał.

“Efektywna i nowoczesna edukacja” to przede wszystkim “odbiurokratyzowanie szkolnictwa” oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego, który pozwoliłby rodzicom decydować, do której szkoły posłać dziecko, a szkoły musiałyby konkurować ze sobą opinią i reputacją. Ponadto, prezentujący tę część poseł Konfederacji Artur Dziambor wezwał, by w edukacji “nigdy więcej nie wprowadzać lockdownów”. “Młodzi ludzie w dużym stopniu oduczyli się uczenia. Musimy zrobić wszystko, by rzeczywiście we wrześniu wrócili (do szkół – PAP). Musimy również zrobić wszystko, by nauczyciele nie zajmowali się papierologią, a zajmowali się uczniem” – podkreślił Dziambor.

W zakresie ochrony zdrowia przedstawiony został postulat wprowadzenia bonu zdrowotnego, który pozwoliłby na konkurencję różnych funduszy zdrowia, publicznych oraz prywatnych. “Każdy powinien robić ze swoją składką zdrowotną co chce. Chcemy wprowadzić bon zdrowotny, który polepszy sytuację pacjentów” – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. “Potrzebna jest większa konkurencja w ochronie zdrowia. NFZ nie może być monopolistą” – przekonywał.

Liderzy Konfederacji wyrazili sprzeciw wobec zmian funkcjonowania służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19. “Nigdy więcej lockdownów, nigdy więcej nieprzyjmowania chorych i pacjentów do lekarzy” – powiedział poseł Konfederacji i lider ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Ostatnim “filarem” było “Państwo prawa”. Zostały w nim zawarte postulaty sprzeciwiające się wprowadzeniu tzw. paszportów covidowych oraz “segregacji sanitarnych”, a także postulat “rolnictwa bez ideologii” – przeciwdziałanie takim legislacjom jak zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy tzw. “Piątka dla zwierząt”.

Konwencję zakończyło zaproszenie na “Wakacje z Konfederacją” – serię imprez w popularnych polskich miejscowościach turystycznych, które odbywać się będą do 7 sierpnia. (PAP)

pełny program w formacje .pdf

Przeczytałem program w całości i na początku mówię do siebie tak: no, a gdzie prawo do broni? Chwila refleksji i zadaję sobie pytanie: a czy Polacy są zdolni do przyjmowania idei? Odpowiedź brzmi: dzisiaj nie są do tego zdolni. Polacy w ogromnej większości nie są zdolni do przyjmowania wartościowych idei jak prawo do broni, insertują ich wyłącznie dość przyziemne fakty. W tym stanie rzecz trzeba się poruszać z programem politycznym i nic z tym się nie da zrobić. Mówiąc do Polaków o wielkich politycznych ideach efekt będzie taki, że nie będą słuchać. Trzeba zaakceptować ten fakt przystępując do politycznej walki.

Może to jest uzasadnienie tego, że program jaki przedstawiła Konfederacja jest bez opisu wzniosłych idei jak np. prawo do broni, a oparty jest na wąskiej grupie codziennych faktów, które są dokuczliwe dla przeciętnego Polaka? Warto spróbować takiego podejścia. Serce woła, że trzeba mówić o ideach, ale rozum mówi, że przez 30 lat nie docierało to dlaczego teraz ma być inaczej. Trzeba zmienić sposób, trzeba mówić językiem prostym, językiem faktów, pieniędzy w kieszeni.

Może to jest dobre rozwiązanie. Moim zdaniem warto w ten sposób spróbować. Nie krytykuję w związku z tym braku odwołania do praw naturalnych, do zasadniczych idei w programie Konfederacji. Zastanawiam się na głos czy tak powinno być i wydanie mi się to rozsądne.

Zadeklarowałem jakiś czas temu, że będę wspierał Konfederację w miarę moich możliwości. Podoba mi się to co robią posłowie tej formacji. Nie muszę się we wszystkim z nimi zgadzać aby popierać to co robią. Nie zgadzam się np. ze skrajnym katolicyzmem niektórych z nich. Wiecie, że w religii katolickiej upatruję jedną z zasadniczych przyczyn upadku Polski. To nie przeszkadza mi widzieć nadziei w tym co robi Konfederacja. To dzięki nim na salony wróciła rozmowa o podatkach, o socjalizmie. Przez lata całe tego nie było, normalne było, że socjalizm musi trwać, że podatkami trzeba grabić. Wreszcie ktoś na salonach zaczął mówić, że to tak nie powinno być. Jak możne tego nie popierać?

Niniejszym rozpowszechniam program Konfederacji, bo przecież to tak naprawdę jest im dzisiaj potrzebne w tym potoku medialnego bełkotu o niczym, tj. o powracającym Tusku u bredzącym od rzeczy towarzyszu Kaczyńskim. W tym stanie spraw, w jakim znalazła się Polska trzeba próbować odmienić ten kraj. Moim zdaniem dróg jest wiele, moim zdaniem jedną z nich jest wsparcie Konfederacji. Być może przyjdzie czas, że trzeba będzie odcinać się od tego co robią czy mówią, że trzeba będzie krytykować – wiecie, że nie mam skrupułów tego robić – ale w sprawie programu gospodarczego póki co nie widzę takiego powodu aby ich nie popierać. Nie widzę powodu aby mówić publicznie, że tego właśnie Polsce potrzeba co proponuje Konfederacja.

Przy okazji proszę nie zapominać, że ważne są idee. Bez idei, bez prawa do wolności słowa, bez prawa powiadania broni, bez treści zawartych w deklaracji niepodległości żaden piękny program gospodarczy na dłuższą metę nie zadziała. Tak to już jest, że najpierw jest idea, a z niej wynikają fakty.