Gubernator Nowego Jorku ogłosił stan wyjątkowy w związku z falą przemocy – oto skutki lewicowego gun control

2021-07-07 17:46 (PAP) USA/ Gubernator Nowego Jorku ogłosił stan wyjątkowy w związku z falą przemocy z użyciem broni

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydał po raz pierwszy w historii tego regionu zarządzenie wykonawcze o stanie wyjątkowym z powodu przemocy z użyciem broni. Nazwał to epidemią.

“Przeszliśmy od epidemii Covid do epidemii przemocy z użyciem broni. Więcej ludzi umiera z powodu przemocy z użyciem broni niż z powodu Covid” – ocenił Cuomo.

Decyzja została wydana we wtorek w następstwie strzelanin odnotowanych w całym stanie w długi weekend Dnia Niepodległości. Ponad 50 osób zostało postrzelonych, w tym najwięcej w mieście Nowy Jork – 26 oraz w Buffalo – 14. Władze nie poinformowały dotąd ile osób zginęło od kul. Lokalne media wskazywały na jedną ofiarę śmiertelną strzelaniny na Long Island.

Według biura gubernatora rozporządzenie jest w ogóle pierwszym w USA deklarującym przemoc z użyciem broni palnej jako stan klęski żywiołowej. Ma to być część kompleksowej strategii tworzenia bezpieczniejszego Nowego Jorku.

“Co przynosi to rozporządzenie wykonawcze? Po pierwsze, chcę aby wszyscy w stanie zrozumieli zakres problemu” – wyjaśniał Cuomo. Zapowiedział m.in. utworzenie biura ds. zapobiegania przemocy przy użyciu broni w ramach stanowego Departamentu Zdrowia. Powoła ono nową Radę gubernatora ds. ograniczenia przemocy przy użyciu broni „dla koordynacji działań między stanem, władzami lokalnymi oraz lokalnymi społecznościami”.

Siedmioczęściowy plan batalii z problemem obejmuje m.in. traktowanie przemocy z użyciem broni jako zagrożenia dla zdrowia publicznego. Powstrzymaniu napływu broni do stanu Nowy Jork służyć będzie „wojna graniczna”. Podjęte zostaną też działania w celu odbierania broni przestępcom.

„Kompleksowa strategia obejmuje również inwestycje wartości 138,7 mln dolarów w programy interwencyjne i prewencyjne, w tym programy angażujące zagrożoną młodzież w letnie oferty pracy i programy aktywności społecznej” – informuje biuro gubernatora.

To powyżej to efekt lewicowej polityki gun-control

Za Citizens Committee for the Right to Keep and Bear Arms (ccrkba.org):

Deklaracja nowojorskiego gubernatora Andrew Cuomo o “katastroficznym wzroście przemocy z użyciem broni” jest desperacką próbą zamaskowania własnej niekompetencji w radzeniu sobie z rosnącą przestępczością w Empire State, poprzez zrzucenie winy na broń palną i przemysł zbrojeniowy.

Cuomo ogłosił swój “stan wyjątkowy” po tym jak podczas wakacyjnego weekendu 4 lipca w całym stanie zastrzelonych zostało 51 osób, w tym 26 osób w samym Nowym Jorku. Twierdzi on, że “przeszliśmy od jednej epidemii do innej epidemii, przeszliśmy od COVID do epidemii przemocy z użyciem broni”, Cuomo argumentował, że “więcej ludzi umiera z powodu przemocy z użyciem broni niż z powodu COVID”.

 

“Skoro już o tym wspomniał”, powiedział przewodniczący CCRKBA Alan Gottlieb, “niekompetencja Cuomo w radzeniu sobie z rosnącą brutalną przestępczością jest tak samo jaskrawa jak to, że spartaczył zarządzanie epidemią koronawirusa umieszczając pacjentów z COVID-19 w domach opieki. Próbuje zrzucić winę na producentów broni i ich całkowicie legalne produkty, podczas gdy ewidentnie wina leży po stronie jego własnej polityki i programu jego partii – “soft-on-criminals”. To jest po prostu żałosne i nie sądzę, by jego brat był w stanie wyciągnąć go z tego bajzlu.”

Demokratyczny gubernator ogłosił plany wydatkowania 138,7 mln. USD  na akcje mające na celu zapobieganie przestępczości i tworzenie programów zatrudnienia dla “zagrożonej” młodzieży, co ma stworzyć 21 000 miejsc pracy sezonowej poprzez lokalne, miejskie i stanowe agencje.

Gottlieb powiedział, że mieszkańcy Empire State powinni być ostrożni wobec wszelkich wysiłków które “tylko marnują pieniądze” na kwestie związane z przestępczością, a nie skupiają się na pociągnięciu przestępców do odpowiedzialności za ich kryminalne działania.

“Podpisanie ustawodawstwa, które zasadniczo zachęca władze miejskie do składania bezsensownych pozwów przeciwko przemysłowi broni palnej jest sprzeczne z istniejącym prawem federalnym, a Cuomo o tym wie” – zauważył Gottlieb. “Gubernator myśli chyba, że uwaga opinii publicznej zostanie odwrócona przez ten cały prawny teatrzyk co spowoduje, że jego niezdolność lub niechęć do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko brutalnym przestępcom z powrotem rozpłynie się we mgle. My nie pozwolimy aby tak się stało.”

“Jako gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo jest maszynistą pociągu wiozącego te wszystkie ofiary, a jego deklaracja o stanie wyjątkowym jest intelektualnie wątpliwym manewrem, mającym na celu jedynie przekonanie wyborców że nic z tego nie było jego winą. Ale to on był, jest i będzie odpowiedzialny i musi wziąć na siebie odpowiedzialność za tą katastrofę.”

CCRKBA (przygotował  Maciej Rozwadowski)