Z cyklu broń ratuje życie: mężczyzna strzela do szarżującego niedźwiedzia Grizzly – ratuje siebie i syna

W poniedziałek rano (19.07.2021) mężczyzna zastrzelił niedźwiedzia grizzly po tym jak ten zaatakował jego i jego syna w odludnym miejscu poza szlakiem, w pobliżu Chena Hot Springs Road na północny wschód od Fairbanks. Do wtorkowego popołudnia (20.07) nie udało się zlokalizować rannego niedźwiedzia.

Mężczyzna i syn natknęli się na samicę z młodym około 11 rano, podczas spaceru w odległym miejscu w pobliżu Smallwood Trail przy Chena Hot Springs Road – podała policja w oświadczeniu online.

“Kiedy mężczyzna nawiązał kontakt wzrokowy ze zwierzęciem, niedźwiedź zaszarżował,” powiedział rzecznik policji Austin McDaniel.

Mężczyzna strzelił do niedźwiedzia z rewolweru .44 Magnum. Uważa się, że niedźwiedzica działała defensywnie, aby chronić swoje młode.

Ranny niedźwiedź uciekł z tej okolicy, powiedzieli policjanci.

Dwaj policjanci tropili niedźwiedzia pieszo przez około pięć godzin a helikopter przeszukiwał teren, ale nie udało im się go znaleźć, powiedział McDaniel. Jego ostatnia znana lokalizacja to niezagospodarowany obszar na północny wschód od szlaku. Służby nie prowadzą już aktywnych poszukiwań niedźwiedzia.

“Przeprowadzone przez policję tropienie zwierzęcia zakończyło się na niezagospodarowanym terenie, nie w pobliżu domów mieszkalnych ani terenów innej działalności człowieka, więc policjanci nie uważają aktualnie tego niedźwiedzia za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”.

Nie jest też jasne, jak poważnie ranny został niedźwiedź.

Mężczyzna strzelił do niedźwiedzia w obronie swojego życia. Prawo Alaski pozwala ludziom na zabijanie dzikich zwierząt, nawet poza regularnym sezonem polowań, jeśli zagrażają one ich życiu lub dobytkowi.

(opracował Maciej Rozwadowski na podstawie news.yahoo.com)

Przypominam, że zabicie zwierzęta to straszliwie przestępstwo w tenkraju. Atak niedźwiedzia Grizzly może tu nikomu nie grozi, ale dość często zdarzają się ataki psów. Czasami te ataki kończą się tragicznie i nawet o tych przypadkach staram się pisać obrazując to jak bardzo potrzebujemy skutecznych środków obrony. Potrzebujemy skutecznych środków obrony oraz rozumu tych co przepisy stosują. Jednego i drugiego w Polsce mamy poważny deficyt.

Niby w tenkraju niby też są przepisy, które pozwalają zastrzelić dzikie zwierzę gdy wymaga tego ochrona człowieka, ale nie wyobrażam sobie takiego przypadku i przez 20 lat mojej praktyki adwokackiej nigdy nie widziałem takiej sprawy. W Polsce obowiązuje przepis art. 26 kodeksu karnego, który ustanawia kontratyp stanu wyższej konieczności. Moim zdaniem to przepis całkowicie wadliwy, nieżyciowy, w konsekwencji nieprzydatny w praktycznym chronieniu obywatela przed nagłymi wypadkami.

art. 26

§1 Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§2 Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

§3 W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć – i w zasadzie pozamiatane. Zapewniam, że zawsze znajdzie się mądrala lub mądralińska na urzędzie sędziowskim, prokuratorskim czy policyjnym, którzy niczego w życiu innego nie robili niż pełna odpowiedzialności praca w tzw. wymiarze odpowiedzialności. Już oni, temu kto by chciał powołać się na ten przepis, wymyślą teoretyczny sposób na inne uniknięcie niebezpieczeństwa. Gdyby rozum zawiódł zawsze mogą wam powiedzieć, a trzeba było nie iść do lasu gdzie wilki, psy i niedźwiedzie.

Tenkraj jest urządzony po to aby j…ć Polaków ile się da i jak się da. Tu uczciwy człowiek powinien się każdego dnia bać czy aby przypadkiem następnego dnia nie stanie się groźnym przestępcą.