Rosja i Białoruś przygotowują się do wielkich ćwiczeń wojskowych Zapad-2021

2021-08-23 18:43 (PAP) Rosja i Białoruś przygotowują się do wielkich ćwiczeń wojskowych Zapad-2021

Rosja i Białoruś przygotowują się do wspólnych ćwiczeń wojskowych Zapad-2021, w których we wrześniu br. weźmie udział 200 tys. żołnierzy. Manewry odbędą się na zachodzie Rosji i na poligonach Białorusi w pobliżu granicy z Polską.

Jak mówił 20 sierpnia przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony Andriej Kartapołow, wspólne ćwiczenia powinny pokazać krajom NATO, że nie warto niepokoić “rosyjskiego niedźwiedzia”.

Kartapołow powołał się przy tym na działania Sojuszu Północnoatlantyckiego, który – według rosyjskiego wojskowego – wysyła sygnały wobec Rosji, koncentrując swoje siły w rejonie obwodu kaliningradzkiego.

Manewry strategiczne Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach Białorusi i Rosji.

22 lipca do Brześcia przy granicy polsko-białoruskiej dotarł pierwszy pociąg z wojskowymi z Rosji. Ministerstwo obrony w Moskwie zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

W białoruskiej części ćwiczeń ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Będzie w nich uczestniczyć także 50 żołnierzy z Kazachstanu. Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. Są to poligony: Obóz-Lesnowski, Domanowski, Brzeski i lotniczy Różański.

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Założenia scenariusza tegorocznych ćwiczeń Zapad przedstawiło na początku sierpnia ministerstwo obrony Białorusi. Mowa jest w nich o zaostrzeniu konfliktów w regionie i agresji przeciwko państwu związkowemu. Kryzys taki mógłby się wiązać ze “ze wzrostem aktywności nielegalnych formacji zbrojnych, organizacji separatystycznych i międzynarodowych struktur terrorystycznych, które mają wsparcie zagraniczne” – napisano w scenariuszu.

W czerwcu br. minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że wrześniowe manewry zostaną poprzedzone całą serią ćwiczeń przygotowawczych. Wśród tych przygotowań wymieniano pod koniec lipca ćwiczenia sił leningradzkiej bazy marynarki wojennej. Ich elementem miało być rozmieszczenie na wyspie Kotlin, gdzie znajduje się miasto Kronsztad, najnowszych kompleksów rakietowych Bastion i Bał.

Z zapowiedzi mediów rosyjskich wynika, że Rosja na ćwiczeniach Zapad-2021 chce przetestować różne rodzaje uzbrojenia i możliwości swoich sił zbrojnych. Po raz pierwszy wypróbowane zostanie w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej utworzone w obwodzie kaliningradzkim. W skład tej grupy wejdą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej.

Rosja przetestuje też podczas wrześniowych ćwiczeń swoje wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w warunkach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Pojazdy zostaną wypróbowane również w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych.

Ponadto Rosja chce przetestować we wrześniu systemy walki radioelektronicznej. Celem jest przećwiczenie wykrywania i zagłuszania systemów łączności umownego przeciwnika i obrona przed atakami przeprowadzanymi przez drony.

Wiceminister obrony Rosji Tatiana Szewcowa zapowiedziała w poniedziałek, że elementem ćwiczeń będzie zapewnienie niezakłóconych operacji finansowych w warunkach odłączenia od elektronicznych systemów płatniczych. “Poważnie zajmujemy się strukturą polowych instytucji bankowych” – mówiła wiceminister. Podkreśliła, że armia nie korzysta z “zagranicznych platform” płatniczych.

Przedstawiciele Moskwy i Mińska zapewniają, że ćwiczenia Zapad mają charakter obronny i nie są zagrożeniem dla państw sąsiednich. Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji Jewgienij Iljin mówił 20 sierpnia, że celem manewrów jest poprawa koordynacji organów dowództwa sił zbrojnych Rosji, Białorusi, sojuszników i państw zaprzyjaźnionych.

Będą ćwiczyć, a my będziemy się temu przyglądać. Może zielone ludziki jakieś pojawią się kontrolnie na granicy. Niech się pojawiają, mam do w d… Dzisiaj rozmawiałem z kolegą o ogólnych sprawach i doszedłem do przekonania, że mam w d… ten kraj i to co się z nim stanie. Polska jest tak okropnym miejscem, że trudno sobie wyobrażać gorsze miejsce na mapie świata dla ludzi, którzy tu mieszkają. Oczywiście to co piszę jest przejaskrawione. Wynika to z moich przemyśleń na tle wpisu Ustawa o broni i amunicji jest tak głupia, że w każdej chwili możesz zostać przestępcą – wpis dla posiadaczy pozwoleń na broń i sprzedawców amunicji.

Cały czas myślę o tym, że jakaś pani sędzia i jakiś gorliwy prokurator uczynić chcą z myśliwego przestępcę z powodu dwóch nabojów do broni na jaką posiadał pozwolenie, bo sobie coś wyczytali z głupiej ustawy. Przecież to jest przerażające. Normalnie nikt by nie wpadł na taki sposób wykładni prawa, a my tu mówimy o odpowiedzialności karnej. Ta z istoty powinna być prosta do opisania i zdiagnozowania. Każdy powinien móc bez problemu ocenić co mu wolno a co nie pod odpowiedzialnością karną. Co mamy w wyroku wysokiego sądu najwyższego? Ano tam mamy kilka kartek tzw. wykładni prawa, której to wykładni nie był w stanie przeprowadzić sędzia innego sądu, ani nikt z nas.

W kraju, w którym trzeba kilka stron prawniczych wygibasów, aby odkryć na czym ma polegać odpowiedzialność karna strach żyć. Tu legalnych posiadaczy broni się tępi na każdym kroku, to może niech faktycznie ten zapad wpadnie na moment pod granicę, zobaczycie na jaki kolor zabarwią gatki się ci wszyscy, którzy tak urządzili Polskę, że lud musi się zmuszać aby szukać powodów, że dobrze jest tu mieszkać i żyć. Czasem sobie myślę, że dla otrzeźwienia ludu dobrze by było aby zapad-2021 wypadł na moment na zapad…