Donald Trump odpala nową platformę społecznościową TRUTH Social – nazwa zobowiązuje

Prezydent Trump ogłosił w środę (20.10), że wiosną 2022 roku uruchomi długo oczekiwaną nową sieć społecznościowo-medialną o nazwie TRUTH Social. Zrobi to aby “przeciwstawić się tyranii Big Tech”. 

Nowa aplikacja jest częścią nowo utworzonej przez Trumpa grupy Trump Media & Technology Group (TMTG – tmtgcorp.com) i rozpocznie, obejmującą grupę wyselekcjonowanych gości, fazę testową w listopadzie 2021 roku. Prawdopodobnie pełne uruchomienie platformy nastąpi w pierwszym kwartale 2022 roku, podał Fox News.

“Żyjemy w świecie, w którym talibowie czują się na Twitterze jak u siebie w domu, a twój amerykański prezydent został uciszony. To nie jest akceptowalne” – powiedział były prezydent w komunikacie prasowym w środę wieczorem. “Jestem szczęśliwy, że już wkrótce wyślę moją pierwszą wiadomość na TRUTH Social”.

Trump będzie pełnił funkcję prezesa TMTG, której misją jest “stworzenie przeciwwagi dla liberalnego konsorcjum medialnego”.

“TMTG została powołana z założeniem, że każdy może się tam wypowiedzieć” – powiedział Trump w komunikacie prasowym. “Jestem szczęśliwy, że wkrótce zacznę dzielić się swoimi przemyśleniami na TRUTH Social i walczyć z Big Tech. Wszyscy pytają mnie dlaczego ktoś nie przeciwstawia się Big Tech? Cóż, wkrótce to zrobimy!”

Trump był wielokrotnie cenzurowany na wszystkich głównych platformach social-media za posty związane z wyborami i COVID, a ostatecznie został całkowicie zbanowany z głównych sieci social-media na początku tego roku, po protestach na Kapitolu 6 stycznia. Lewica obarczyła Trumpa winą za te protesty, pomimo dowodów, że były one sterowane przez lewackie ugrupowania. Facebook ogłosił w czerwcu, że zawieszenie Trumpa na platformie będzie trwało dwa lata, wyznaczając 7 stycznia 2023 roku jako datę przywrócenia jego konta. Wiceprezes Facebooka ds. globalnych Nick Clegg stwierdził, że Trump będzie zbanowany dopóki”eksperci” nie stwierdzą, że “ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego ustąpiło”.

Tymczasem na Twitterze konto Trumpa zostało zlikwidowane permanentnie w następstwie głównie pokojowych protestów na Kapitolu 6 stycznia br. Twitter twierdził, że konto stwarzało ryzyko “dalszego podżegania do przemocy”.

“Po dokładnym przejrzeniu ostatnich tweetów z konta @realDonaldTrump i kontekstu wokół nich – w szczególności tego, jak są one odbierane i interpretowane na Twitterze i poza nim – zawiesiliśmy na stałe konto ze względu na ryzyko dalszego podżegania do przemocy”, powiedział Twitter w oświadczeniu. “W kontekście przerażających wydarzeń, daliśmy jasno do zrozumienia, że jakiekolwiek naruszenia zasad Twittera potencjalnie spowodują taki właśnie odzew. Ramy interesu publicznego w których operujemy istnieją po to, aby umożliwić społeczeństwu bezpośrednie wysłuchanie aktualnie wybranych urzędników i światowych przywódców. Jest on zbudowany na zasadzie, że ludzie mają prawo do rozliczania władzy w sposób jawny.”

Platforma trwale usunęła również konta zwolenników Trumpa adwokata Sidneya Powella i byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna.

Oczywiście żadne takie działania nie zostały podjęte przeciwko demokratycznym użytkownikom Facebooka, takim jak wiceprzewodnicząca Kamala Harris, marszałek Izby Nancy Pelosi (D-Calif.), senator Maxine Waters (D-Calif.), przedstawicielka Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.), czy były gracz NFL Colin Kaepernick, z których wszyscy przyklaskiwali działaniom grup Antifa/BLM i zachęcali do przemocy. Efektem tego było trwanie, nękających obywateli, zamieszek zarówno w zeszłym roku jak i w obecnym.

Według New York Times, prezydent Trump złożył przeciwko Twitterowi pozew, wnosząc o przywrócenie jego konta.

Od czasu zbanowania go na platformach social-media, Trump zaangażował się w tworzenie rywala dla tych tworów. W maju uruchomił krótkotrwale platformę komunikacyjną o nazwie “From the Desk of Donald J. Trump”. Jest to przedsięwzięcie które, jak określił to asystent Trumpa Jason Miller, było “tylko preludium do szerszych działań które prowadzimy i nad którymi ciągle pracujemy”.

Wizja TMTG, zgodnie z opisem na jej stronie internetowej, ma na celu przeciwdziałanie “niebezpiecznemu procederowi działania monopolistycznej władzy Big Tech” i “wyrównanie szans poprzez zapewnienie ludziom otwartych platform medialnych, gdzie mogą dzielić się informacjami i tworzyć przekazy bez obawy o naruszenie swojego dobrego imienia.”

TMTG i Digital World Acquisition Corp “zawierają umowę o kooperacji”, która umożliwi TMTG stanie się  firmą giełdową ze “skumulowaną wyceną na poziomie 1.7 miliardów dolarów w zależności od wyników ceny akcji po połączeniu biznesowym.” W komunikacie prasowym podano również, że TRUTH Social jest dostępna w przedsprzedaży w sklepie Apple.

TMTG ogłosiła również, że zamierza uruchomić subskrypcję video-on-demand z klauzulą “non-woke” dla programów rozrywkowych, wiadomości i podcastów.

Raven Clabough (przełożył z thenewamerican.com Maciej Rozwadowski)

2021-10-21 05:47 (PAP) USA/ Trump zapowiedział uruchomienie własnej sieci społecznościowej

Były prezydent Donald Trump zapowiedział w środę wieczorem uruchomienie własnego portalu społecznościowego, nazwanego TRUTH Social, a także platformy streamingowej. Jak stwierdził, sieć ma być “rywalem” dla liberalnych mediów i gigantów technologicznych.

Próbna wersja ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu.

“Stworzyłem TRUTH Social i TMTG, by stawić czoła tyranii Big Tech. Żyjemy w świecie, gdzie talibowie są ogromnie obecni na Twitterze, a mimo to wasz ulubiony amerykański prezydent został uciszony” – powiedział Trump, cytowany w komunikacie wydanym przez jego nowo utworzoną spółkę Trump Media and Technology Group (TMTG).

Uruchomienie portalu w wersji beta dla zaproszonych gości planowane jest na listopad, zaś w pełnej wersji portal ma wystartować w pierwsyzm kwartale 2022 r. Aplikację już teraz można zamówić w przedsprzedaży w Apple Store. Jak napisano w komunikacie, spółka Trumpa ma misję “stworzenia rywala dla konsorcjum liberalnych mediów” i “walki przeciwko Big Tech”. Oprócz stworzenia TRUTH (ang. “prawda”), firma Trumpa planuje uruchomić serwis streamingowy TMTG+, który ma oferować nie-lewicową “rozrywkę, wiadomości i podcasty”

Jak podano w komunikacie, portal zostanie stworzony na bazie fuzji TMTG ze spółką Digital World Acquisition Group (DWAC). DWAC jest spółką typu “blank check”, specjalnie utworzoną do przejęcia innej firmy. Jej szefem jest Patrick Orlando, biznesmen specjalizujący się w przejęciach. W zarządzie spółki przedstawiciele funduszu inwestycyjnego Garelick Capital, chilijskiej grupy kapitałowej Bethia oraz innej “spółki w ciemno” Yunhong International, zarejestrowanej na Kajmanach i mającej siedzibę w chińskim Wuhan.

Jak podano w komunikacie, firma powstała z fuzji obu spółek jest wyceniana łącznie na 1,7 mld dolarów. W rezultacie TMTG ma trafić na giełdę.

Inicjatywa Trumpa jest już kolejną próbą stworzenia prawicowej alternatywy dla mediów społecznościowych głównego nurtu. Choć sieci takie jak Parler, Gab, czy Rumble cieszą się stosunkową popularnością w kręgach prawicy, to wciąż są niszowymi. Podobny los spotkał portal GETTR, klon Twittera stworzony przez byłego doradcę Trumpa Jasona Millera.

To się może nawet i dobrze składa. Z FB przestałem praktycznie korzystać. Piszę tu i czasem coś wstawiam na Twitter. Mam dosyć tego parszywego lewackiego bełkotu i udawania, że jest pięknie, wspaniale i wszyscy się kochają.

Dzisiaj za dużo nie napiszę, zmęczony jestem. Prowadziłem szkolenie dla adwokatów w mojej izbie opowiadając jak dzielna polska policja stosuje przepisy ustawy o broni i amunicji. Nawet zrobiłem prezentację.