Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: zabił człowieka kijem baseballowym

2021-11-09 17:57 (PAP) Białystok/ Utrzymane kary w procesie m.in. oskarżonego o zabójstwo kijem baseballowym

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek karę 12 lat więzienia dla głównego oskarżonego w procesie o zabójstwo w Grajewie (Podlaskie). Trzej mężczyźni wdarli się na posesję, a potem do domu ofiary, a jeden z nich brutalnie pobił go kijem baseballowym.

Prokuratura chciała surowszych kar dla całej trójki oskarżonych, w tym dla głównego z nich – 14 lat więzienia. Sąd apelację śledczych uznał jednak za bezzasadną. Wyrok jest prawomocny.

Do napadu i brutalnego pobicia doszło w czerwcu ubiegłego roku. 52-latek miał m.in. poważne obrażenia głowy, w tym złamanie kości pokrywy czaszki i masywny krwotok podtwardówkowy. Zmarł przed przyjazdem pogotowia.

Motywem napaści miały być porachunki na tle osobistym. Wraz ze skazanym na 12 lat napastnikiem, który zadawał ciosy, na ławę oskarżonych trafili też dwaj inni.

Jednemu prokuratura zarzuciła, że uniemożliwił ucieczkę napadniętemu, stwarzając przewagę fizyczną i psychiczną nad nim i niejako asystował przy zadawaniu ciosów kijem. Sąd skazał go na dwa lata więzienia. Drugiemu postawiony został zarzut naruszenia miru domowego i nieudzielenia ofierze pomocy, np. poprzez wezwanie karetki pogotowia. Kara w jego przypadku, to siedem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Uzasadniając utrzymanie wyroku sąd apelacyjny ocenił, że nie można w tej sprawie mówić o rażącej, “rzucającej się w oczy” łagodności kary, a tylko to uzasadniałoby zmianę kar i ich zaostrzenie. Zwracał przy tym uwagę, że prokuratura nie uzasadniła przekonująco, dlaczego kara 12 lat jest rażąco łagodniejsza od proponowanych 14 lat więzienia.

Sąd Okręgowy w Łomży, jako sąd pierwszej instancji, uwzględnił prawidłowo wszystkie okoliczności zdarzenia, stopień społecznej szkodliwości społecznej czynów przypisanych poszczególnym oskarżonym oraz stopień ich zawinienia – ocenił sąd odwoławczy. Przyjął, że sprawca zabójstwa wcześniej go nie planował, a taki zamiar pojawił się już w trakcie napaści, gdy niejako “puściły mu nerwy”.(PAP)

Gdzie byłaś dzielna policjo i w jaki sposób realizowałaś filozofię rządu? Czy zapomniałaś dzielna policjo, że odpowiadasz za bezpieczeństwo obywateli? To może ja przypomnę jakie filozoficzne powinności ciążą na tobie policjo: 

Otóż ja (…) chcę bardzo wyraźnie  podkreślić, że w moim przekonaniu, i to jest filozofia, którą przyjął nasz rząd, (…). Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

były już wprawdzie wiceminister MSWiA, tow. partyjny obecnego ministra – Jarosław Zieliński

Chociaż nieco prześmiewczo piszę, to sobie jaj nie robię. Poważnie ten facet takie słowa wygłosił w sejmie, w kontekście pomysłu aby bronią palną można było się w ten kraju również bronić przed łobuzami, a więc używając słowa bezpieczeństwo miał na myśli bezpieczeństwo osobiste. No dobra mógł nie zdawać sobie sprawy z tego co plecie, ale wnioski są jednoznaczne. Filozofią rządu jest zapewnianie ludziom bezpieczeństwa osobistego, a więc gdy to bezpieczeństwo nie zostało w konkretnym przypadku zapewnione, odpowiedzialność za to ponoszą służby, a pierwsza z nich dzielna policja.

Będę się czepiał tego póki ktoś nie odszczeka tej durnej filozofii i póki rząd sprawować będą towarzysze z narodowo socjalistycznej partii PiS. Oni nie pojmują, że czasem podobne tragedie zdarzają się z tego powodu, że ofiara nie ma jak się bronić. Oni najchętniej to by zakazali posiadania kijów baseballowych, bo to takie najbardziej prymitywne “rozumowanie”. Musi być użyty cudzysłów, bo przecież to z rozumowaniem nic wspólnego nie ma.