Ukraińscy cywile z prywatną bronią szkolą się na wypadek rosyjskiej inwazji #UkrainiansWillResist

Amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że Rosja planuje wielką inwazję na Ukrainę, a prezydent Joe Biden miał powiedzieć prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w rozmowie telefonicznej we wtorek (7.12), że inwazja może doprowadzić do interwencji USA (nytimes.com).

CNN donosi, że Biden nakazał Pentagonowi rozpocząć planowanie masowego wycofania obywateli USA w przypadku wystąpienia działań wojennych. Tymczasem przywódcy europejscy i NATO uważają, że wojna w regionie może przerodzić się w większy konflikt.

Masowa ofensywa wojskowa

Rosja planuje działania ofensywne na Ukrainie na wielu frontach. W działaniach tych może wziąć udział 175 000 żołnierzy, donosi The Washington Post. Rosja z powodzeniem najechała i zaanektowała ukraiński region Krymu w 2014 roku z siłami ledwie jednej siódmej tej wielkości. Gazeta powołała się na dokumenty wywiadu USA i oświadczenia amerykańskich urzędników wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości, z których wszystkie przewidują, że Rosja rozpocznie atak na Ukrainę na początku 2022 roku. (washingtonpost.com)

“Plany obejmują rozległe przemieszczenie 100 batalionowych grup taktycznych z szacunkową liczbą 175 tys. ludzi, wraz z bronią pancerną, artylerią i innym sprzętem” – powiedział “The Washington Post” anonimowy urzędnik administracji Bidena.

Zgodnie z definicją Biura Zagranicznych Studiów Wojskowych Armii USA, rosyjska batalionowa grupa taktyczna, lub BTG, jest “odłączalnym instrumentem” brygady, która zawiera kompanie strzelców zmotoryzowanych, czołgi i baterie artylerii. (armyupress.army.mil)

Według TASS, największej rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej, Kreml dysponuje 168 zdolnymi do działania BTG.

Tymczasem administracja Bidena najwyraźniej zaczęła planować ekstrakcję obywateli USA z Ukrainy. Biden i Pentagon znaleźli się wcześniej w ogniu krytyki za nieudolne przygotowanie do ewakuacji z Afganistanu.

Co na to światowi przywódcy?

Na środowej konferencji prasowej, po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych NATO na Łotwie w zeszłym tygodniu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszelkie przyszłe agresywne posunięcia ze strony Rosji “będą miały wysoką cenę”.

“Ministrowie jasno dali do zrozumienia, że będziemy obstawać przy swoich decyzjach” – powiedział Stoltenberg. “Nasze wsparcie dla ich suwerenności i integralności terytorialnej pozostaje niezachwiane. I pozostajemy zobowiązani do zwiększenia naszego wsparcia dla obu krajów [Ukrainy i Gruzji]. Już teraz wzmacniamy ich zdolności do obrony. Wspólnie trenujemy i ćwiczymy. Zapewniamy wsparcie na morzu oraz dzielimy się informacjami.”

Przywódcy USA pozostają optymistami twierdząc, że eskalująca sytuacja wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej może zostać rozwiązana dyplomatycznie. Na poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby powiedział, że rosyjskie ruchy wojsk są niepokojące, ale Stany Zjednoczone nie mogą definitywnie przewidzieć jakie są rzeczywiste intencje Putina.

Biden miał rozmawiać z Putinem we wtorek podczas wideo-konferencji na temat rosnących napięć wokół rosyjskiej rozbudowy wojskowej. NPR podała w poniedziałek, że oczekuje się iż prezydent powie Putinowi, że Stany Zjednoczone będą interweniować jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę. (npr.org)

“Biden jasno, bez retorycznego efekciarstwa, powie, co Stany Zjednoczone są gotowe zrobić zarówno w kwestii odstraszania jak i dyplomacji” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji. “Mamy wytyczoną strategię, która obejmowałaby znaczące posunięcia ekonomiczne, dokonywane zarówno przez Europejczyków jak i Stany Zjednoczone, które oznaczałyby znaczące i poważne szkody gospodarcze dla rosyjskiej [gospodarki], gdyby zdecydowali się kontynuować swoją politykę”.

Stosunki między Rosją a Ukrainą

Po prawie stu latach pod kontrolą Moskwy w ramach bycia państwem satelickim Związku Radzieckiego, Ukraina ogłosiła swoją niepodległość w sierpniu 1991 roku, cztery miesiące przed rozpadem ZSRR. Więzi rodzinne za granicą są powszechne. Jak podaje Council on Foreign Relations, w ciągu ostatnich 30 lat Ukraina dążyła do zbliżenia z Zachodem, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, NATO i Unią Europejską. (cfr.org)

Ruch prodemokratyczny w kraju rozwijał się przez większość wczesnych lat 2000, osiągając kulminację w momencie usunięcia prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza na początku 2014 roku. W ciągu kilku tygodni Rosja dokonała inwazji na Krym i rozpoczęła wojnę w regionie Donbasu, która od tamtej pory trwa ze zmiennym natężeniem.

Putin – który trwa u władzy przez 18 z ostatnich 22 lat – od dawna stara się utrzymać rosyjskie interesy na Ukrainie i udaremnić wpływy Zachodu. Putin powiedział w środę, że Rosja chce gwarancji, iż NATO powstrzyma jakąkolwiek ekspansję na wschód w kierunku rosyjskiej granicy. Putin zażądał również, aby Stany Zjednoczone i NATO nie rozmieszczały broni na Ukrainie w pobliżu granicy, ostrzegając przed silną odpowiedzią Rosji. (apnews.com)

Nolan Peterson z Coffee or Die Magazine od ponad roku relacjonuje wydarzenia na Ukrainie. W czwartek Peterson poinformował o domniemanym, powiązanym z Rosją zamachu stanu, mającym na celu obalenie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, ale ten akt sabotażu nie został ostatecznie przeprowadzony. (coffeeordie.com)

Wielu spodziewa się inwazji podobnej do rosyjskiej wojny błyskawicznej z 2014 roku, kiedy Rosja zajęła z użyciem siły militarnej ukraiński Półwysep Krymski. Według Brookings Institution, organizacji non-profit zajmującej się polityką publiczną, nielegalna aneksja Krymu przez Rosję była największym wojskowym zagarnięciem terenu w Europie od czasów II wojny światowej. (brookings.edu)

Krym nadal znajduje się pod kontrolą Rosji, a od czasu wybuchu konfliktu osiem lat temu zginęło w nim już ponad 14 000 ludzi. (coffeeordie.com)

A tymczasem…

4 grudnia żołnierze z kijowskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej zebrali się w opuszczonej strefie przemysłowej na obrzeżach miasta aby przeprowadzić gry wojenne. Ci będący ochotnikami żołnierze-cywile przygotowywali się do obrony swojego miasta przed rosyjską inwazją.

Rosja rozmieściła w ostatnim czasie siły wojskowe na granicy z Ukrainę w liczbie około 100 000 żołnierzy. Wywołuje to uzasadnione obawy przed poważną ofensywą w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

W przypadku inwazji Rosji, Wojska Obrony Terytorialnej Ukrainy zabezpieczyłyby pozycje drugiej linii oraz zapewniły rezerwę operacyjną dla zawodowych sił zbrojnych. Wsparłyby też regularne wojsko w konwencjonalnych i niekonwencjonalnych operacjach bojowych.

Ukraińska cywilna broń palna w liczbach:

Zgodnie z gunpolicy.org, na Ukrainie cywile dysponują całkiem pokaźnym arsenałem. Liczba prywatnie posiadanej broni palnej.


Szacunkowa całkowita liczba sztuk broni (zarówno legalnej, jak i nielegalnej) posiadanej przez cywilów na Ukrainie wynosi:

2017: 4,396,000

2007: 3,100,000

Wskaźnik posiadania broni palnej przez ludność cywilną na 100 mieszkańców

Szacowany wskaźnik prywatnego posiadania broni (zarówno legalnego jak i nielegalnego) na 100 osób na Ukrainie wynosi :
2017: 9.90
2007: 6.6

Porównanie szacunkowej ilości broni (legalnej i nielegalnej) mogącej znajdować się w cywilnych rękach dla Ukrainy, Polski i trzech krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Dane z 2017r.

Źródło: gunpolicy.org

Porównanie szacunkowej ilości broni (legalnej i nielegalnej) przypadającej na 100 mieszkańców dla Ukrainy, Polski i trzech krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Dane z 2017r. Źródło: gunpolicy.org (gunpolicy.org)

przygotował Maciej Rozwadowski

Coraz bardziej jestem przekonany, że zostaniemy wszyscy zaskoczeni tym co się wydarzy po ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę. Ukraińcy odrobili lekcję jaka wynika z inwazji na Krym. Cierpliwie poczekajmy na wydarzenia jakie mogą się zdarzyć.

Mnie zainteresowało przy tej okazji też to, że Ukraina ma wolnorynkowego prezydenta i intensywnie się rozwija gospodarczo. To też mądrość. Walczy się o niesocjalistyczne państwo dające możliwości, i w dupie się ma socjalistycznego potwora, który rabuje w podatkach i nęka opresyjnym prawem i aparatem państwa. Tego niestety nie pojmuje socjalistyczna hołota.

2021-12-08 17:46 (PAP) USA/ Biden wykluczył wysłanie żołnierzy amerykańskich na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden wykluczył w środę możliwość wysłania żołnierzy amerykańskich na Ukrainę lub jednostronnego użycia siły przeciw Rosji w reakcji na inwazję Ukrainy. Zapowiedział, że do piątku ogłosi datę spotkania pięciu państw NATO, w tym USA, z przedstawicielami Rosji na temat “obaw” Moskwy co do działań Sojuszu.

Biden nawiązał w ten sposób do swej wtorkowej wideokonferencji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Amerykański prezydent odpowiadał na pytania dziennikarzy wychodząc z Białego Domu do śmigłowca Marine One. Pytany, czy dopuszcza możliwość wysłania amerykańskich żołnierzy na Ukrainę odpowiedział, że ta opcja “nie jest na stole”.

“Mamy moralne zobowiązanie i prawne zobowiązanie wobec naszych sojuszników w NATO w związku z artykułem V. To święte zobowiązanie. To zobowiązanie nie odnosi się do Ukrainy” – powiedział Biden.

Stwierdził też, że podczas rozmowy z rosyjskim prezydentem zagroził mu użyciem sankcji “jakich nigdy wcześniej nie widział”, wysłaniem dodatkowych sił na wschodnią flankę NATO i zbrojeniem Ukrainy.

Oznajmił jednak, że w przypadku nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie zamierza “jednostronnie” użyć siły przeciw Rosji i dodał, że zależałoby to od działań innych członków NATO.

Biden zapowiedział, że przed piątkiem ogłosi spotkanie przedstawicieli USA i czterech innych państw NATO z Rosjanami, które ma być poświęcone “niepokojom” Moskwy związanym z Sojuszem. Biały Dom stwierdził we wtorek, że prezydenci Biden i Putin zgodzili się na dalsze rozmowy w tej sprawie na niższych szczeblach i z użyciem ciał i mechanizmów stosowanych w przeszłości, takich jak Rada NATO-Rosja.

Amerykański prezydent stwierdził, że dyskusje będą poświęcone “przyszłości i niepokojów Rosji związanych z NATO i temu, czy jesteśmy w stanie wypracować jakieś rozwiązania, by obniżyć temperaturę na wschodnim froncie”.

2021-12-08 15:54 (PAP) Ukraina/ W internecie flashmob w związku z ryzykiem rosyjskiego ataku

W mediach społecznościowych na Ukrainie trwa flashmob w związku z ryzykiem rosyjskiej ofensywy militarnej. Internauci publikują zdjęcia z hashtagiem #UkrainiansWillResist (Ukraińcy stawią opór).

Akcja ma na celu zademonstrowanie zbiorowej gotowości Ukraińców do przeciwstawienia się możliwej nowej rosyjskiej inwazji na ich kraj – pisze w środę serwis Unian.

Flashmob zapoczątkował 4 grudnia ukraiński polityk i aktywista Andrij Łewus. Zaznaczył, że nikt nie zmusi Ukraińców do przyjęcia ultimatum Kremla. “Ukraińcy stawią opór rosyjskim okupantom. Putin, zapraszamy do piekła” – napisał w mediach społecznościowych.

Do flashmobu dołączyły tysiące Ukraińców, w tym politycy, wojskowi i aktywiści obywatelscy – wylicza portal NV.ua. W środę na Twitterze opublikowano ponad 160 wpisów opatrzonych tym hashtagiem.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział w piątek, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Zaznaczył, że według danych wywiadu istnieje możliwość eskalacji ze strony Rosji, a najbardziej prawdopodobnym terminem osiągnięcia przez Rosję gotowości do niej będzie koniec stycznia.