Partia faszystowska PiS dokonuje zamachu na działalność biznesową i wolność mediów #lextvn

2021-12-17 16:09 (PAP) TVN24: w Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media

W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej TVN24 po tym, jak w piątek Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji.

TVN Grupa Discovery opublikowała komunikat w sprawie nowelizacji, po tym, jak Sejm w piątek odrzucił weto Senatu wobec tej ustawy.

“W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki. TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana. Ufamy, że Prezydent Andrzej Duda zawetuje lex TVN, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami” – głosi oświadczenie podpisane przez TVN Grupa Discovery.

Sejm odrzucił w piątek bezwzględną większością głosów uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. (PAP)

2021-12-17 23:39 (PAP) USA/ Departament Stanu zaniepokojony przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm

Stany Zjednoczone są zaniepokojone przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm i zachęcają prezydenta Dudę do postąpienia zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami na temat wolności słowa – powiedziała w piątek wicerzeczniczka Departamentu Stanu USA Jalina Porter.

Porter odpowiedziała w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytania dziennikarzy na temat uchwalonej przez Sejm RP ustawy medialnej.

“Stany Zjednoczone są zaniepokojone przyjęciem dziś w Polsce prawa, które poważnie osłabia wolność mediów w tym kraju. Zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził swoje wcześniejsze wypowiedzi wspierające wolność słowa, świętość umów i wspólne wartości, na których zbudowane są nasze relacje” – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że USA liczą, iż prezydent podejmie działania w sprawie ustawy, która “rażąco uderza w wolność mediów oraz klimatu inwestycyjnego” w Polsce.

Porter odniosła się w ten sposób do wcześniejszych sugestii polskiego prezydenta, że zawetuje ustawę, jeśli dojdzie do wniosku, iż “istotne elementy związane z ładem konstytucyjnym i bezpieczeństwem prowadzenia działalności gospodarczej, inwestowania w Polsce (…) są tam postawione pod znakiem zapytania”. W przemówieniach podkreślał też wagę wolności mediów oraz konieczność dotrzymywania umów handlowych oraz gospodarczych.

Według informacji PAP, nad publikacją kolejnego apelu w tej sprawie pracują kongresmeni z obydwu partii.

“Oczywiście to obserwujemy i będziemy działać. Chcemy, żeby polski rząd wiedział, że to uważnie śledzimy” – powiedziało PAP źródło w Kongresie.

W przeszłości listy krytykujące ustawę wysłali parlamentarzyści, zarówno członkowie Senatu, jak i Izby Reprezentantów.

Na początek wyjaśnienie z jakiego powidu uznaję PiS za partię faszystowską. Wszystko wiedząca Wikipedia poucza, że

Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces „wiązki, rózgi liktorskie” i wł. fascio „wiązka, związek”) – skrajnie prawicowa doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu.

Podobieństwo reguł jakie proponuje PiS a definicją faszyzmu jest porażające. Może z tą prawicowością to lekka przesada, zarówno w Wikipedii jak i w PiS. Myślę, że chodzi o lewicowość, ale tak się jakoś przyjęło, że nawet o tow. Adolfie Hitlerze przywódcy NSDAP, czyli Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, z niewiadomych powodów mówi się skrajna prawica. Najpierw państwo, później własność… – to słowa Jarosława Kaczyńskiego. Kto nie wierzy w terror państwa, niech się z uwagą przyjrzy sprawie Romana Giertycha. Solidaryzm społeczny – to sztandar PiS. Sam Jarosław Kaczyński już dawno ogłosił, że liberalizm nie służy społeczeństwu.

Jakie jeszcze encyklopedyczne cechy musi spełniać PiS aby uznać, że to partia faszystowska? Dla mnie wystarczy, sprawa jest jasna. Wiem, że się źle kojarzy, ale przecież to nie ja ponoszę odpowiedzialność za to, że faszyzm ma cechy jakie ma, a PiS jest tym czym jest. Tylko postanowiłem to ze sobą zestawić. 

W publicznym obrocie określenie faszyzm straciło chyba swoją precyzyjną treść i z tego powodu niewielu osobom przychodzi do głowy, że ten starszy siwy pan może być przywódcą partii, która spełnia encyklopedyczne cechy partii faszystowskiej. Myślę jednak, że warto jednak szukać prawdy, a w dyskusji publicznej posługiwać się odwagą.

Dlaczego piszę o TVN, chociaż nie oglądam TVN-u. Otóż piszę, bo uważam, że zajadła krytyka jest potrzebna każdej władzy. Rząd bez krytyki stanie się wykolejony. Rząd, który chce utrudnić istnienie tym co go krytykują dąży w złą i bardzo dla naszej wolności niebezpieczną stronę.

Drugi powód jest dla mnie ważniejszy. To powód biznesowy. Ktoś wydał ciężkie miliardy aby zrobić w Polsce biznes. Przy pomocy ustawy nie można mu tego biznesu utrudniać. Tylko takie uzasadnienie mi wystarczy aby wołać, że stała się zła rzecz. Nie wspomnę o tym, że im częściej PiS się przyzwyczai do zabierania przy pomocy ustawy możliwości prowadzenia biznesów, tym gorzej dla nas. Wyobraźcie sobie co myślą bogaci ludzie gdzieś poza granicami Polski. Oni tu nie zainwestują, bo strach. Skoro PiS nie zatrzymał się przed zaatakowaniem inwestora z sojuszniczego USA, to każdy inny dla nich to nic.

Moim zdaniem prawda jest jednak jeszcze bardziej straszna. PiS pożycza pieniądze z Chin i ostatecznie wpycha nas w strefę wpływów komunistycznych. W zamian za to chce się przypodobać towarzyszom chińskim i atakuje inwestora z USA. Mamy konflikt z EU, mamy konflikt z USA, jesteśmy w coraz lepszych relacjach z Chinami. Co jeszcze trzeba pisać? Moim zdaniem już wszystko jest jasne.