135 strzelanina w tym roku w Sztokholmie

2021-12-22 16:14 (PAP) Szwecja/ W Sztokholmie szef gangu zastrzelony w hotelowej recepcji

Młody mężczyzna, będący według mediów przywódcą gangu, został zastrzelony w środę w hotelowej recepcji w centrum Sztokholmu. Na miejscu prowadzone są czynności policyjne, na razie nikogo nie zatrzymano.

Do zdarzenia doszło w hotelu przy ruchliwym placu Fridhemsplan, nieopodal komendy głównej policji. Według gazety “Expressen” sprawca zaczaił się na mężczyznę przy wejściu do hotelu, oddał w jego kierunku serię strzałów, a następnie uciekł na elektrycznej hulajnodze.

Jak podają media, 34-latek był przywódcą brutalnego gangu z dzielnicy Oestberga w południowym Sztokholmie, który wzbogacił się na handlu narkotykami. Wcześniej w wyniku strzelanin zginęło dwóch jego braci. Czwarty z braci trafił do więzienia za próbę morderstwa członka innej grupy.

Do połowy grudnia w Sztokholmie doszło w tym roku do 134 strzelanin, w których zginęły 23 osoby, a 23 zostały ranne. (PAP)

No i co mądrale, co to widzą w amerykańskim prawie do broni przyczynę wszelkich strzelanin? Szwecja nawet nie nawiązuje do powszechności gwarantowanego konstytucją posiadania broni jak to ma miejsce w USA, a dorobek stołecznego Sztokholmu w strzelaninach naprawdę imponujący. Jak to mądrale wyjaśnicie? A, tak. Mądrale od tych spraw tutaj nie wchodzą. Po co konfrontować się z prawdą?! Dysonans poznawczy to nie jest przyjemne napięcie psychiczne. Człowiek raczej tego unika. Jasna sprawa.

Moim skromnym zdaniem sprawy mają się tak. Strzelaniny, ich występowanie, ilość, natężenie i wszystko co z przestępczym użyciem broni jest związane, nie ma żadnego związku z systemem reglamentowania prawa do broni. Nawet w USA w ograniczonym zakresie występuje reglamentacja prawa do broni – fakt. Chociaż nie, przepraszam jest związek. Ten związek to człowiek.

To człowiek, niezależnie od systemu dostępu do broni, jest podmiotem używającym broni. To złe skłonności sprawiają, że człowiek używa broni do celów przestępczych. Żadne tam bajki o efektach broni, o łatwości dostępu itp. Gdy zły człowiek chce używać broni w celu przestępczym, to jej używa i żadne reglamentacje mu nie przeszkadzają.

Tak się rzeczy mają i wiem, że prawda boli…