Tarnogórscy policjanci przekazali do muzeum karabinek Mauser wzór 29

2021-12-29 11:52 (PAP) Śląskie/ Policjanci przekazali historyczną broń do muzeum; wcześniej przekonali sąd, by jej nie niszczyć

Tarnogórscy policjanci przekazali do muzeum karabinek mausera wzór 29 – m.in. takiej broni używało Wojsko Polskie podczas kampanii wrześniowej. Świetnie zachowany egzemplarz wzbogaci kolekcję Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach.

Broń, którą jeden z mieszkańców powiatu tarnogórskiego posiadał bez wymaganej rejestracji, decyzją sądu miała być pierwotne zniszczona, ale dzięki inicjatywie jednego z mundurowych postanowienie w tej sprawie zostało zmienione.

„Karabinek ma wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia” – powiedział PAP rzecznik tarnogórskiej komendy podkom. Damian Ciecierski.

O zabezpieczeniu broni palnej z końca XIX wieku policjanci z komendy w Tarnowskich Górach zostali powiadomieni w połowie tego roku, w ramach większego postępowania prowadzonego przez prokuraturę. W sprawie wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące posiadania broni przez mieszkańca powiatu tarnogórskiego bez wymaganej rejestracji.

Karabinek trafił do policji, która prowadziła tę sprawę pod kątem wykroczenia – jak podaje policja, karabinek nie ma już cech użytkowych, nie można z niego strzelać. „Po zakończonych czynnościach sąd wydał postanowienie w sprawie zniszczenia tej broni. Losem karabinka zainteresował się policjant z Referatu do spraw Wykroczeń – aspirant sztabowy Michał Piontek. To on nadał sprawie zupełnie inny kierunek. Policjant wiedział, że świetnie zachowany egzemplarz broni ma dużą wartość historyczną” – opisywał podkom. Ciecierski.

W porozumieniu z przedstawicielami muzeum Piontek napisał do sądu prośbę w tej sprawie, a szef tarnogórskiej policji, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę jej przekazania. Sąd przychylił się do wniosku policjantów i zmienił wcześniejsze postanowienie.

W środę do komendy w Tarnowskich Górach przyjechał dyrektor Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach Arkadiusz Dominiec. Pamiątkę historyczną przekazał mu pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Tarnowskich Górach komisarz Waldemar Czapla. Mauser będzie mógł być odtąd oglądany i podziwiany przez kolejne pokolenia – zaznaczają policjanci. (PAP)

No i elegancko, że tak się stało w tej głupiej sytuacji. Ciekawe, który z policjantów w Tarnowskich Górach posiada pozwolenie na broń i jest żywo zainteresowany bronią palną. Moim zdaniem właśnie taki mechanizm zadziałał i znalazł się policjant, który zainteresował się Mauserem.

Moim zdaniem w PL powinien być taki sam mechanizm jak z prawem jazdy. Chcesz jeździć samochodem musisz mieć prawo jazdy. Chcesz jeździć służbowym samochodem, musisz mieć prawo jazdy. Chcesz mieć broń powinieneś mieć cywilne pozwolenie na broń, chcesz mieć służbową broń powinieneś mieć cywilne pozwolenie na broń. Proste i przejrzyste. Oczywiście te pozwolenia musiałby wyglądać inaczej niż to wygląda  obecnie. Konkretnie tak, jak w projekcie ustawy o broni i amunicji, który był wiele razy sejmowym projektem, ale nie było odważnych, którzy by uchwalili ustawę.

Wracając do Mausera. Mamy w PL durne prawo. Coś to jest tylko historycznym przedmiotem też jest w tenkraj reglamentowane, bo z wyglądu przypomina broń palną. No nikt mnie nie przekona, że to normalne.

Codziennie obiecuję sobie, że nie będę narzekał, że będę się starał unikać krytykowania, bo to męczy i nie jest przyjemne. Niestety każdego dnia trafiam na jakąś wiadomość, po której muszę swoją obietnicę zmienić. No nie da się. Coraz częściej powtarzam żarcik, że dom wariatów to miejsce o wiele normalniejsze niż tenkraj. Ten żart przestaje śmieszyć.