Tako rzecze ekspert. Dean Weingarten i jego broń osobista EDC.

Na co dzień noszę Glocka 17 w kaburze Fobus. Został on wyposażony w fabryczne, trytowe przyrządy celownicze. Zapasowy magazynek noszę w wąskiej kieszeni spodni. Amunicja to 115 grain Triton +P 9mm hollowpoints. Kiedy pojawia się potrzeba większej dyskrecji niż ta którą można w miarę łatwo osiągnąć z kaburą Fobus, stosuję rewolwer Smith & Wesson 337 Scandium z lufą 3 1/8 cala, regulowanymi przyrządami celowniczymi i chwytami Crimson Trace. Używam są różnych kabur i sposobów noszenia. Ten rewolwer jest przystosowany do amunicji .38 Special +P. Ładuję go 125 grainowymi pociskami Federal +P Nyclad. Zapasowa amunicja jest przeze mnie noszona w dwóch speedloaderach HKS.

Temat codziennego noszenia broni zaczyna się od właściwego pojęcia tego jaki jest cel noszenia broni palnej. Jest to bardzo osobista decyzja, zawierająca w sobie wiele motywów i możliwości. Każda osoba musi rozważyć swoje własne motywy, ryzyko, korzyści, środowisko w którym będzie się znajdować, a następnie dokonać odpowiedniego wyboru.

W moim przypadku głównym celem jest cel polityczny. Celem drugorzędnym zaś jest obrona siebie i innych, z naciskiem położonym na odstraszanie a nie taktyczne zaskoczenie.

Zazwyczaj noszę broń w sposób otwarty (www.ammoland.com). Otwarte noszenie broni jest bardziej skuteczne politycznie niż noszenie broni w sposób ukryty. Te dwie metody wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają. Obie mają zalety i wady. Często praktykowałem obie metody jednocześnie.

Otwarte noszenie broni stanowi jasną deklarację, że posiadacz ma prawa wynikające z Drugiej Poprawki. Te prawa stanowią ograniczenie dla zapędów rządu. Posiadacz broni manifestuje w ten sposób, że nie boi się egzekwować oraz bronić swoich praw.

Otwarte noszenie broni jest bezpośrednią polityczną odpowiedzią na filozofię postępowców. Jest to odważna, silna, symboliczna, chroniona, polityczna deklaracja. (www.ammoland.com)

Glock jest oczywistym wyborem. Istnieje wiele powodów dla których Glock stał się znany jako najbardziej rozpowszechniony pistolet policyjny w Stanach Zjednoczonych. Glock jest w zasadzie zmodyfikowaną konstrukcją Browninga. Glock 17 jest najprawdopodobniej tym pistoletem, który zaprojektowałby John Moses Browning gdyby sto lat temu miał do dyspozycji nowoczesne materiały i metody produkcji.

Glocki są standardowo wytrzymałe i niezawodne. Każdy pistolet codziennego użytku będzie podlegał zużyciu i wyeksploatowaniu. Jeśli broń i kabura nie wykazują śladów zużycia, oznacza to, że osoba która je nosi prowadzi bardzo ostrożny i ograniczony tryb życia albo nie nosi broni zbyt często. Zbadaj pistolety i kabury noszone codziennie przez policję. Po kilku latach wszystkie one wykazują wyraźne ślady zużycia.

Użytkowane pistolety i kabury nieuchronnie ulegają zużyciu. Glocki co prawda nie wygrywają konkursów piękności ale są twarde i odporne. One po prostu działają i działają i działają.

Z politycznego punktu widzenia, Glocki są ikoną jako poważna broń robocza. Nie są to pistolety do umieszczania w przeszklonych gablotach, nie są też szczególnie drogie ani zwodniczo tanie. Są Fordem 150 wśród pistoletów. Dla tych którzy są w temacie, Glock noszony otwarcie w kaburze retencyjnej stawia osobę noszącą go wśród tych którzy noszą broń zawodowo. Jest to wizerunek użyteczny politycznie. Patrząc na konkretnego Forda 150 nietrudno rozpoznać czy jest to ciężarówka do roboty, czy po prostu podmiejski transporter dzieci do szkoły.

Kabura Fobus pasuje do Glocka. Jest wytrzymała i działa jak należy. Jednak po dekadzie prawie ciągłego użytkowania będzie musiała być wymieniona. Jest na tyle niedroga, że okazjonalna wymiana nie puści nas z torbami. Funkcja retencji nie jest tutaj jakoś szczególnie ważna ale nie jest też bez znaczenia. Fobus zapewnia dużo większe bezpieczeństwo niż większość kabur. Jest to tanie rozwiązanie dla kogoś kto otwarcie nosi broń.

Nie spędzam zbyt wiele czasu w środowiskach wysokiego ryzyka. Większość przestępców woli łatwą ofiarę niż tzw. twarde cele. Istnieją udokumentowane przypadki, kiedy przestępcy rezygnują z popełnienia przestępstwa tylko dlatego, że zauważyli iż potencjalna ofiara jest uzbrojona. (nyccriminallawyer.com)

Jak mówił Sun Zi:
Najwyższym osiągnięciem jest pokonanie wroga bez walki.

Kradzieże pistoletów to bardzo rzadkie przypadki (www.ammoland.com). Jest to bardzo ryzykowna opcja dla potencjalnego złodzieja. Tacy prawie nigdy nie biorą sobie za cel ludzi którzy nie zachowują się wyzywająco, którzy starają się być świadomi swojego otoczenia, którzy unikają tłumu i trzymają pistolet w ukryciu nawet w sytuacji gdy bezpośrednie starcie wydaje się być nieuniknione.

Powinno się dążyć do tego, aby w taktycznych sytuacjach ulicznych zwyciężać bez walki. Jeszcze bardziej pożądane jest wygrywanie bitew politycznych bez wojny.

Postęp technologiczny i polityczny zmusza każdego do indywidualnego rozważenia różnych opcji dla codziennego noszenia broni.

Dean Weingarten (dean-weingarten)

(gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR.

A teraz wyobraźcie sobie przez chwilę, że żyjecie w miejscu gdzie nie jesteście systemowo skazani na porażkę w kontakcie z przestępcą, i napiszcie jakie macie propozycje broni osobistej EDC?