Władze Karoliny Południowej przyjęły ustawę chroniącą niezaszczepionych pracowników.

Członkowie Izby Południowej Karoliny przyjęli ustawę, która powstrzymuje pracodawców publicznych przed zwalnianiem pracowników z powodu nieprzyjęcia przez nich szczepionki COVID-19, co początkowo spotkało się ze sprzeciwem stowarzyszeń biznesowych. Głosowanie odbyło się w czwartek 09.12.21r. a ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 67-31. Zaktualizowana wersja przepisów usunęła co prawda przepis uniemożliwiający prywatnym firmom zwolnienie osoby za brak szczepienia, jednak osoba zwolniona z pracy z powodu odmowy szczepienia miałaby prawo do zasiłku dla bezrobotnych. “Zdaliśmy sobie sprawę z tego z czym mamy do czynienia, a nikt nie chce naruszać niczyich interesów” powiedział Rep. Stewart Jones (R-Laurens) który był głównym autorem ustawy. “To ogranicza pewne działania, chroni pracownika i pracodawcę”.

Republikanie zasiadający w Izbie skrócili do minimum proces legislacji i przekazali ustawę do natychmiastowego rozpatrzenia. Ustawa uniemożliwia pracodawcom publicznym zwalnianie pracowników, w tym ratowników medycznych, za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19. Uniemożliwia również okręgom szkolnym i samorządom lokalnym narzucenie swoim pracownikom czy uczniom przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Administracja Bidena wprowadziła przymus szczepień dla wszystkich urzędników federalnych, pracowników służby zdrowia i firm zatrudniających ponad 100 pracowników. Wszystkie te trzy uchwały zostały zablokowane przez sądy federalne. “Jeśli już podnosić jakieś argumenty za tym prawem, to wystarczy wyobrazić sobie ludzi którzy będą tracić pracę tuż przed Bożym Narodzeniem”, powiedział Jones.

Reprezentant stanu Chris Wooten (R-Lexington) powiedział, że stan nie może sobie pozwolić na utratę pierwszej linii opieki medycznej przez jakieś nakazy szczepień. “Mamy konkretnych ludzi którzy muszą utrzymać swoje miejsca pracy i jednocześnie musimy utrzymać bezpieczeństwo naszego życia. Nie damy rady tego zrobić bez nich”, powiedział Wooten. Department of Health and Environment Control i Medical University of South Carolina dostaną po 10 milionów dolarów ze stanowych rezerw aby wspomóc firmy w zakupach cotygodniowych testów dla tych pracowników, którzy podlegają federalnemu nakazowi szczepień. Ma to na celu uniknięcie sytuacji w której firmy nie będą mogły liczyć na środki federalne.

Ustawodawcy dodali również przepis gwarantujący honorowanie odmowy przyjęcia szczepienia z powodów medycznych lub wyznaniowych. Uzasadnionym powodem odmowy może też być wykazanie obecności przeciwciał, wcześniejszy pozytywny test na COVID-19 lub ciąża. W środę (08.12) 28 stowarzyszeń biznesowych, w tym kilka izb handlowych i państwowe stowarzyszenie producentów sprzeciwiło się ustawie. Nawet po czwartkowej poprawce grupy te nadal analizowały ostatnie zmiany w ustawodawstwie. Kilku Demokratów wyraziło w dniu głosowania sprzeciw wobec ustawy. “Firmy mogą bankrutować z powodu pozwów złożonych w wyniku wprowadzenia tego ustawodawstwa” powiedział John King (D-York).

Reprezentant stanu Russell Fry (R-Horry) który kandyduje do Kongresu w 7. okręgu, poparł nowo wprowadzone prawo mówiąc, że władze lokalne nie powinny wymuszać szczepień na swoich pracownikach. “Szczerze mówiąc, to te nakazy są dziadowskim sposobem zarządzania”, powiedział Fry. Dodał on również, że nakazy szczepionkowe tworzą dwie grupy ludzi, gdzie osoby zaszczepione stają się uprzywilejowane. “Moje obawy są takie, że w tej chwili stajemy przed prawdziwym problemem, którym jest wytwarzanie w społeczeństwie dwóch klas ludzi i różnicowanie ich w zależności od wyboru jakiego dokonali w sprawie szczepień…Myślę, że to jest bardzo złe podejście”.

Po tym jak ustawa została zmieniona przez Izbę, reprezentant Russell Ott (D-Calhoun) powiedział, iż ustawodawstwo szło tak szybko, że ustawodawcy nie mieli nawet szansy przedyskutować możliwych, acz niezamierzonych, konsekwencji. Ott powiedział, że pracodawca może teraz znaleźć inny powód do zwolnienia pracownika niż brak szczepień. “Jeśli próbujesz załatwić komuś zasiłek dla bezrobotnych to właśnie mu to utrudniłeś” powiedział Ott. Dodał również, że ustawa jest forsowana z powodów politycznych. “To dotyczy pewnych grup interesu które mają ściśle sprecyzowane priorytety” (klasyczny bełkot pana Demokraty – przyp. MR).

Joseph Bustos. (www.thestate.com)

tłumaczył MR.