Jest już “czarny Kyle Rittenhouse”. Wyrok uniewinniający w jego sprawie podważa teorię “rasizmu strukturalnego”.

Postępowa lewica głośno krytykowała wyrok w sprawie Kyle’a Rittenhouse’a. Jedną ze stawianych przez lewicowców hipotez jest twierdzenie, że czarny mężczyzna w sytuacji Kyle’a nie miałby szansy stanąć przed obliczem sędziego, nie mówiąc już o uznaniu go za niewinnego przez ławę przysięgłych.

Julian Castro napisał na twitterze (twitter.com):

Dobrze wiecie, że gdyby Kyle Rittenhouse był czarny, zostałby uznany za winnego w mgnieniu oka – lub zastrzelony przez policjantów na miejscu zdarzenia.

To jest ewidentna nieprawda.

Sprawa, która dla odmiany nie znalazła się w centrum uwagi krajowych mediów, jest w wielu kwestiach podobna do sprawy Kyle’a Rittenhouse’a. Davion L. Jones został uznany za niewinnego w procesie prowadzonym przez ławę przysięgłych.

Wydarzenia w tej sprawie miały miejsce 28 marca 2020 r. w LaPorte w stanie Indiana. Wydarzenia związane ze sprawą Rittenhouse’a miały miejsce 25 sierpnia 2020 roku w Kenosha w stanie Wisconsin.

Davion L. Jones, lat 21, z Chesterton, Indiana, podróżował do innego miasta i natknął się na agresywny tłum. Davion zmuszony był oddać kilka strzałów, zabijając jednego białego i raniąc czarnego mężczyznę.

Davion pojechał do biura szeryfa hrabstwa LaPort i oddał się w ręce policji. Policja znalazła w jego samochodzie Glocka w kalibrze .40 z 50-cio nabojowym magazynkiem.

Chesterton znajduje się w stanie Indiana. Leży na południowy wschód od Chicago mniej więcej w tej samej odległości w jakiej na północny zachód od Chicago leży Antioch, miasto gdzie mieszkał Kyle Rittenhouse.

Chesterton znajduje się około 17 mil od LaPort.

Antioch znajduje się około 15 mil od Kenosha.

Ławnicy w obu przypadkach uznali, że strzelcy działali w obronie własnej.

Jones został zwolniony za kaucją w wysokości 15,000 dolarów. Postawiono mu zarzut nieumyślnego zabójstwa. Z hometownnews.com (hometownnewsnow.com):

Christopher (brat oskarżonego) chciał odebrać córkę swojej dziewczyny, ponieważ była ona atakowana przez grupę osób.

Kiedy podjechali Christopher wysiadł z samochodu i został otoczony.

Oskarżony został w samochodzie i powiedział, że podszedł do niego mężczyzna z bronią.

Powiedział, że ten mężczyzna, Stanley Henderson, wycelował w niego broń.

Obawiając się o swoje bezpieczeństwo, Davion Jones zaczął strzelać z zamkniętymi oczami do Hendersona, który został wielokrotnie postrzelony.

21-letni Henderson przeżył.

Jeden z pocisków trafił Terusiaka, który znajdował się w pewnej odległości od miejsca zdarzenia.

Policja twierdzi, że Terusiak zmarł w wyniku postrzału w serce.

Do tej pory Jones nie został oskarżony o strzelanie do Hendersona, twierdzi on że to była samoobrona.

Jones został zwolniony za kaucją w wysokości 15,000 dolarów.


Jones powiedział, że początkowo nie był świadomy, czy kogoś postrzelił. Nie ma też żadnego dowodu na to, że Terusiak był uzbrojony.

Ponad rok później, w wyniku szczegółowego śledztwa, znaleziono świadka który powiedział, że Henderson, osoba którą Jones zranił wieloma strzałami nie miała broni. Świadek podobno znajdował się po drugiej stronie ulicy, wyglądając z okna na piętrze.

Zarzut został zmieniony na morderstwo, a kaucja została podniesiona do 500 000 dolarów.


Kaucja Kyle’a Rittenhouse’a została ustalona od razu na 2,000,000 dolarów.

W obu tych przypadkach podejrzani oddali się w ręce władz tak szybko, jak tylko mogli.

Z hometownnews.com:

Davion Jones został pierwotnie oskarżony w La Porte Circuit Court o przestępstwo nieumyślnego zabójstwa poziom 5. Jednak prokuratorzy w piątek podwyższyli zarzut do morderstwa. 22-letni mężczyzna z Chesterton jest oskarżony o zabicie 20-letniego Tylera Terusiaka, w zeszłym roku, przy 1400 bloku Jefferson Ave.

Proces Jonesa odbywał się w listopadzie i grudniu 2021 roku. Jones osobiście występował w swojej obronie, podobnie jak Kyle Rittenhouse na swoim procesie.

9 grudnia Davion Jones został uznany przez ławę przysięgłych za niewinnego wszystkich stawianych zarzutów, stało się to trzy tygodnie po wyroku w sprawie Rittenhouse’a.

Kyle Rittenhouse zastrzelił dwóch białych mężczyzn i ranił jednego białego. Wszyscy ludzie których zastrzelił podążali za nim i go atakowali. Jeden z mężczyzn, Joseph Rosenbaum, był nieuzbrojony ale groził że zabije Kyle’a, ścigał go i chwycił za jego karabin.

Drugi mężczyzna którego Kyle zabił, zaatakował go deskorolką i próbował odebrać mu karabin.

Trzeci mężczyzna którego ranił Kyle, Gaige Grosskruetz, celował do niego z pistoletu w momencie gdy ten oddał strzały.

Davion Jones, czarny mężczyzna, postrzelił i ranił Stanleya Hendersona, który wydaje się być czarnym mężczyzną. Davion postrzelił i zabił Tylera Terusiaka, białego mężczyznę który znajdował się w pewnej odległości od niego.

Ani przy, ani w okolicy Terusiaka i Hendersona nie znaleziono żadnej broni. Henderson zbliżał się do Jonesa, podczas gdy Jones siedział w samochodzie.

Zarówno Rittenhouse jak i Jones oddali wiele strzałów.

Rittenhouse nie trafił nikogo, kogo nie zamierzał trafić. Jones twierdził, że nie miał zamiaru trafić Terusiaka.

Istnieją setki godzin nagrań wideo z udziałem Rittenhouse’a, które były obszernie prezentowane w sądzie. Być może istnieje jedno nagranie wideo z incydentu z Davionem Jonesem. Nie wiadomo, czy zostało ono pokazane w sądzie.

Incydenty miały miejsce w dwóch różnych stanach środkowego zachodu, Wisconsin i Indiana.

Jones miał ustaloną znacznie niższą kaucję niż Rittenhouse.

Jonesowi postawiono kilka zarzutów, ale nie postawiono mu zarzutu nielegalnego posiadania broni. Zarzut morderstwa został Jonesowi postawiony 8 miesięcy po strzelaninie, po szczegółowym śledztwie.

Zarzuty morderstwa zostały postawione Rittenhouse’owi w ciągu 36 godzin, po pobieżnym dochodzeniu. Zarzuty przeciwko Rittenhouse’owi zawierały bezpodstawne oskarżenia o nielegalne posiadanie broni.

Zarówno Jones jak i Rittenhouse spotkali się z tłumem, który mógł być uznany przez nich za wrogi. Rittenhouse był aktywnie ścigany podczas gdy Henderson podszedł do samochodu w którym znajdował się Jones. Nie ma też dowodów na to, że Terusiak stanowił zagrożenie dla Daviona L. Jonesa.

Rittenhouse miał przy sobie legalnie i otwarcie karabin Smith & Wesson MP15 z 30-nabojowym magazynkiem. Jones miał schowany w samochodzie pistolet Glock z 50-cio nabojowym magazynkiem. Prawdopodobnie nie był on widoczny dla osób znajdujących się na zewnątrz.

Nie podano, czy Jones miał licencję na broń w stanie Indiana. Wydaje się prawdopodobne, że tak. Nie postawiono mu zarzutu nielegalnego posiadania broni.

Obaj mężczyźni, jeden biały, drugi czarny, zostali uznani za niewinnych wobec wszystkich zarzutów w procesach sądowych.

Chociaż istnieją podobieństwa i różnice, to różnice w traktowaniu przez władze tych dwóch ludzi wydają się być na korzyść Jonesa, a nie na korzyść Kyle’a Rittenhouse’a.

Jak widać, czarny może zabić nieuzbrojonego białego i zostać uznany przez ławę przysięgłych za niewinnego.

Dean Weingarten. (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR