Wschodnioeuropejski tygiel.

(PAP)

Niemcy/ Ambasador Ukrainy żąda dostaw broni dla swojego kraju

W obliczu koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą Kijów oczekuje “ogromnego wsparcia wojskowego” od Berlina, gdyż mogłoby to zapobiec rosyjskiej inwazji – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Jego zdaniem Niemcy ponoszą “taką samą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę jak za Izrael”.

Ambasador Melnyk zażądał od Niemiec, aby “porzuciły istniejącą – moralnie absolutnie naganną – postawę blokady i pilnie dostarczyły Ukrainie niezbędny sprzęt obronny”. W wywiadzie dla gazet Funke-Mediengruppe podkreślił, że Niemcy ponoszą “taką samą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę jak za Izrael”.

Według Melnyka Kijów oczekuje “ogromnego wsparcia wojskowego ze strony Niemiec, aby podnieść cenę zbliżającego się ataku Putina i jeszcze mu zapobiec”. Niebezpieczeństwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostaje wysokie, “wszystkie światła ostrzegawcze migają na czerwono” – – podkreślił ukraiński ambasador. Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów “odważyć się na tę nową inwazję, aby zniszczyć ukraińską państwowość”, a Berlin nie powinien “lekceważyć niebezpieczeństwa wojny” – dodał.

Melnyk powiedział w odniesieniu do rozmów amerykańsko-rosyjskich w Genewie: “Naiwnością byłoby wierzyć, że zbliżające się negocjacje naszych zachodnich sojuszników z Rosją przyniosą przełom”. Z ukraińskiego punktu widzenia przełom nastąpiłby tylko wtedy, “gdyby Putin został zmuszony do zakończenia trwającej od prawie ośmiu lat okupacji Donbasu i Krymu oraz do wypłacenia reparacji wojennych na odbudowę” – powiedział ambasador.

Ponadto, dyplomata wezwał niemiecki rząd do wywierania nacisku na szybką akcesję Ukrainy do NATO i UE. “Bo tylko wtedy, gdy Ukraina stanie się nierozerwalną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, Putin straci na zawsze pokusę zaatakowania nas” – ocenił. Melnyk zaapelował również o dalsze sankcje wobec Moskwy. “Do tego katalogu powinno należeć ostateczne zamknięcie gazociągu Nord Stream 2” – stwierdził.

Zachód nie może zawierać “żadnych zgniłych kompromisów z Rosją kosztem Ukraińców” – powiedział Melnyk. “Zamiast nieustannie zalecać się do władcy Kremla bez względu na to, jakie nowe zbrodnie Moskwa popełnia na arenie światowej, Rosja powinna być traktowana jak trędowata i izolowana na arenie międzynarodowej jako państwo parias” – uważa ambasador.

Tymczasem niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zaapelowała o włączenie UE do negocjacji między Rosją a USA. “Jasne jest, że nie ma decyzji w sprawie bezpieczeństwa w Europie bez Europy. Jedyną drogą wyjścia z kryzysu jest dialog” – powiedział Baerbock włoskiej gazecie “La Stampa”.

Litwa, Łotwa i Estonia przyśpieszą nabycie w USA systemu rakietowego MLRS

W związku z napięciem wokół Ukrainy Litwa wspólnie z Łotwą i Estonią przyśpieszą nabycie w USA wspólnego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS. Decyzję podjęto w poniedziałek podczas posiedzenia litewskiej Rady Obrony Państwa (VGT).

System rakietowy MLRS kraje bałtyckie nabędą do 2026 roku, a nie w 2028 roku, tak jak poprzednio zakładano.

„Podjęto decyzję o przyspieszeniu planów zakupu wspólnie z sąsiednimi krajami bałtyckimi systemu rakietowego” – poinformował po posiedzeniu VGT Darius Kulieszius, doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Dodał, że „rozwiązania w sferze obrony powietrznej są jednym z priorytetów obronnych Litwy” i że „ten system znacząco wzmocni moc obronną kraju”.

Głównym tematem posiedzenia litewskiej Rady Obrony Państwa pod przewodnictwem prezydenta były kwestie bezpieczeństwa regionalnego w kontekście napięć potęgowanych przez Rosję na granicach Ukrainy.

Według Kuliesziusa omówione zostały m.in. kwestie gotowości Sił Zbrojnych kraju, możliwości ich wzmocnienia, a także omówiono plany mobilizacyjne. Uznano, że konieczne jest wzmacnianie gotowości mobilizacyjnej poprzez organizowanie treningów i ćwiczeń.

Rada podjęła też decyzję o powołaniu międzyinstytucjonalnego centrum koordynacyjnego. Jak wskazał Kulieszius „jest to ważne nie tylko ze względu na wydarzenia na Ukrainie i zagrożenie regionalne, ale także ważne w celu monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego”.

Zatwierdzono też plan pomocy dla Ukrainy. Minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas poinformował, że „plan obejmie różne działania”.

Litwa zakłada zwiększenie na Ukrainie liczby swych instruktorów wojskowej misji szkoleniowej i udzielenia pomocy materialnej. Litewski rząd zobowiązał się do przekazania każdego roku Ukrainie potrzebnego sprzętu o wartości co najmniej 1 mln euro.

Dania wyśle do krajów bałtyckich myśliwce oraz fregatę; “wzmocnienie NATO w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu”

Dania wyśle do krajów bałtyckich cztery myśliwce oraz fregatę, aby wzmocnić NATO w związku z ryzykiem wybuchu nowego konfliktu zbrojnego w Europie – poinformowała w poniedziałek duńska minister obrony Trine Bramsen.

Decyzja, którą poparła opozycja, zapadła po nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji polityki zagranicznej.

“Ważne jest, aby stanąć w obronie wartości, w jakie wierzymy i wysłać bardzo wyraźny sygnał Rosji” – oznajmiła Bramsen.

Według duńskiego resortu obrony, do państw bałtyckich skierowane zostaną na około trzy miesiące cztery myśliwce F-16 z 70 żołnierzami, a także fregata Peter Willemoes ze 160 marynarzami. Zadaniem wojska ma być “patrolowanie i zapewnienie sojuszniczym krajom suwerenności”.

W wywiadzie dla dziennika “Berlingske”, Bramsen stwierdziła, że “Dania jest gotowa przyjść państwom bałtyckim z pomocą w przypadku agresji ze strony Rosji”.

Szef duńskiego MSZ Jeppe Kofod sytuację związaną z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą określił jako “bardzo poważną”. “Nasze podejście do Rosji jest dwutorowe. Najpierw prowadzimy wspólnie z NATO działania obronne i odstraszające, a później dialog, ale to wymaga zaprzestania rosyjskich prowokacji i gróźb” – podkreślił Kofod po spotkaniu komisji spraw zagranicznej.

Serwis PAP.

A tymczasem w tym kraju bez zmian. Dzisiaj władza leczy emerytowanego kotka przy pomocy legislacyjnego młotka…

We wtorek odpowiednie przepisy ws. emerytów i Polskiego Ładu powinny trafić do Sejmu

Sprawienie, by Polski Ład był neutralny dla emerytów z wysokimi świadczeniami musi być załatwione projektem ustawy i mam nadzieję, że we wtorek trafi on do Sejmu – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.

“Musimy niezwłocznie spowodować, żeby emeryci, którzy otrzymują emeryturę do 12 800 zł (brutto – PAP) nie tracili, ale niestety to musi iść ustawą. Mam nadzieję, że puścimy to już jutro (we wtorek – PAP) przez Sejm. Wtedy jesteśmy uzależnieni od trybu legislacyjnego, kiedy Sejm to zaakceptuje” – mówił Kościński, który w poniedziałek był gościem w Polsat News i Interii.

Szef MF dodał, że chciałby, aby przepisy w tej sprawie obowiązywały od 1 stycznia, czyli z mocą wsteczną. Podkreślił jednocześnie, że jeśli przepisy są na korzyść podatnika, to mogą one być zmieniane w trakcie roku.

Kościński w piątek poinformował PAP, że zostaną wdrożone rozwiązań dla emerytów otrzymujących do 12 800 zł brutto, tak by Polski Ład był dla nich neutralny. “Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu, dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto, obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni. Reforma będzie dla nich neutralna” – zapowiedział wówczas szef resortu finansów. (PAP)

Bez komentarza…