Historia firmy Ruger w pigułce.

Historia Sturm, Ruger & Company, powszechnie znanej jako po prostu “Ruger”, zaczyna się od Williama Battermana Rugera który urodził się na nowojorskim Brooklynie w 1916 roku. To właśnie tam rozwinęła się jego życiowa pasja do broni palnej, ale jego doświadczenie w projektowaniu ujawniło się po raz pierwszy dopiero gdy przekroczył progi Uniwersytetu Północnej Karoliny. W czasie studiów wymyślił nowy projekt karabinu maszynowego, a następnie rozpoczął pracę w warsztacie Springfield Armory. W czasie II wojny światowej pomagał firmie Auto Ordnance w udoskonalaniu jej konstrukcji broni palnej.

Po podpisaniu traktatów pokojowych przemysł broni palnej zwolnił, więc Ruger otworzył mały warsztat mechaniczny w Southport. Jego głównym zajęciem była produkcja narzędzi, ale pomiędzy zleceniami udało mu się zaprojektować i opatentować nowy samopowtarzalny pistolet kalibru .22. Ta właśnie konstrukcja dała początek działalności jego firmy.

Jednak znalezienie środków na produkcję i wprowadzenie na rynek nowej konstrukcji okazało się nie lada wyzwaniem. W 1949 roku zawiązał spółkę z Alexandrem Sturmem – kolekcjonerem broni palnej, pisarzem i artystą. Sturm dofinansował firmę Rugera kwotą 50 000 dolarów jako kapitał początkowy i zaprojektował logo.

Dwa z pierwszych ośmiu wyprodukowanych modeli Rugera Standard trafiły do znanych wówczas pisarzy, w tym do gen. Juliana Hatchera z NRA Publications. Kolejny egzemplarz trafił do rąk znanego strzelca wyczynowego, który w tamtych latach mógł poszczycić się wieloma zwycięstwami w zawodach strzeleckich. Rozgłos jaki wywołały pistolety Rugera sprawił, że do lata 1950 roku zamówiono 9000 egzemplarzy.

Alexander Sturm zmarł w 1951 roku w wieku zaledwie 28 lat. Ruger, aby uczcić jego pamięć, zmienił oryginalny kolor loga firmy z czerwonego na czarny. Kolor ten utrzymał się aż do 1999 roku, kiedy to firma obchodziła swój złoty jubileusz.

W 1963 roku Ruger założył firmę odlewniczą, była to szansa aby jego wiedza na temat obróbki metalu przyniosła kolejny duży benefit. Do dziś firma ta dostarcza produkty dla różnych gałęzi przemysłu, w tym do broni palnej, sprzętu sportowego a nawet medycznego. Był to również pierwszy rok w którym można było nabyć akcje firmy. W 1990 roku firma weszła na nowojorską giełdę, gdzie nadal jest notowana pod nazwą RGR.

W 1969 roku Calloway Golf dostrzegł jakość odlewów wychodzących z fabryki Rugera i zawarł z nią kontrakt na produkcję tytanowych główek kijów golfowych. Nie da się ukryć, że sport zawsze był popularny, ale to inny trend zainteresował Rugera. Muscle cars – GTO, Roadrunners, Barracudas i 396 Super Sport Novas – to był bardzo dochodowy temat w Detroit. Ruger zaprojektował więc otwarty samochód turystyczny, wzornictwem nawiązujący do lat 30-tych, ze zwijającym asfalt silnikiem V8 Forda pod maską. Auto przykuwało uwagę, ale nie otwierało książeczek czekowych. Powstały tylko dwa egzemplarze Rugera Sports Tourer z 1970 roku.

Obecnie biura i fabryki broni palnej Rugera znajdują się w Arizonie, Connecticut, New Hampshire i Północnej Karolinie. Firma może poszczycić się jednymi z najlepszych konstrukcji broni palnej dostępnych na rynku. W arsenale firmy znajduje się kultowy model karabinka bocznego zapłonu – Ruger 10/22 – który nigdy nie przestaje być modny.

W 2019 roku firma Sturm, Ruger & Company obchodziła 70. rocznicę powstania. Innowacyjność firmy, połączona z tradycją tworzenia przystępnej cenowo broni palnej o reputacji solidnej i niezawodnej pozostaje jej znakiem rozpoznawczym do dziś – podobnie jak oryginalny Ruger Standard.

Guy J. Sagi. (www.americanrifleman.org)

tłumaczył MR.

Ruger Standard.