Według Białego Domu Rosja może uderzyć na Ukrainę w każdej chwili.

We wtorek (18.01), Biały Dom wyraził kolejne obawy o przyszłość Ukrainy w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk na granicy Rosyjsko-Ukraińskiej.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki, podczas codziennego briefingu, wypowiadała się w alarmującym tonie.

“Uważamy, że jesteśmy teraz na etapie w którym Rosja może w każdej chwili rozpocząć atak na Ukrainę…Powiedziałabym, że jest to bardziej prawdopodobne niż nam się wydaje”.

“Prezydent Putin stworzył ten kryzys, poprzez zgromadzenie 100,000 żołnierzy wzdłuż granic Ukrainy…Według naszej oceny, jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja”.


Prezydent Biden wielokrotnie rozmawiał twardo z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na temat Ukrainy, ale napięcia nadal rosną w związku z decyzją Rosji o rozmieszczeniu wojsk w regionie. Psaki powiedziała, że administracja Bidena będzie nadal badać sposoby powstrzymania Putina przed interwencją na Ukrainie.

Rosja rozpoczęła ewakuację rodzin personelu w swoich placówkach dyplomatycznych na Ukrainie, co wskazuje, że planuje eskalację działań, podał we wtorek New York Times. (www.nytimes.com)

Psaki dodała, że sekretarz stanu Tony Blinken spotka się w tym tygodniu w Szwajcarii ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, aby nakłonić Putina do nieingerowania w Ukrainę i ostrzec przed “poważnymi” konsekwencjami, jeśli zdecyduje się to zrobić.

Charlie Spiering (www.breitbart.com)

tłumaczył MR