“Konwój wolności” w Kanadzie, protest kierowców ciężarówek przeciwko szczepieniom i obostrzeniom epidemicznym – na kolanach niewygodnie iść

2022-01-29 08:19 (PAP) Kanada/ Protest kierowców ciężarówek przeciwko szczepieniom i obostrzeniom epidemicznym

“Konwój wolności” zablokował w piątek Ottawę, stolicę Kanady. W sobotę składający się głównie z kierowców ciężarówek i wymierzony w obostrzenia związane z epidemią Covid-19 i obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie protest ma się przenieść na teren wokół kanadyjskiego parlamentu.

Licząca 70 kilometrów kawalkada składająca się z tysięcy ciężarówek i samochodów osobowych przybyła do stolicy ze wschodu i zachodu Kanady.

Protest początkowo dotyczył nałożonego na kierowców ciężarówek przekraczających granicę kanadyjsko-amerykańską obowiązku przejścia szczepień przeciwko Covid-19 i innych obostrzeń związanych z epidemią. Z czasem przerodził się w ogólnokrajowy protest przeciwko restrykcjom, do którego przyłączyły się inne grupy zawodowe, m.in. rolnicy. Zdaniem demonstrantów obostrzenia epidemiczne łamią prawa człowieka, w tym Kanadyjską Kartę Praw i Wolności.

Na początku ubiegłego tygodnia pierwsza kolumna ciężarówek z wolnościowymi hasłami wyruszyła z położonej na zachodzie kraju Kolumbii Brytyjskiej. Stopniowo przyłączały się do niej kolejne maszyny. Na trasie przejazdu “konwoju wolności” ustawiali się wspierający ruch ludzie, którzy oferowali kierowcom jedzenie i napoje. Uruchomiono internetową zbiórkę, na którą wpłacono blisko 8 mln dolarów. Z tych środków mają zostać pokryte koszty paliwa, jedzenia i zakwaterowania protestujących.

Premier Kanady Justin Trudeau przebywa na pięciodniowej kwarantannie po tym, gdy miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. “To skrajna, niewielka grupa ludzi, którzy są w drodze do Ottawy, poglądy, które wyrażają są niedopuszczalne i nie reprezentują punktu widzenia Kanadyjczyków, którzy wspierają siebie nawzajem i wiedzą, że kierowanie się nauką i zwiększanie ochrony każdego z nas to najlepsza droga, by zabezpieczyć nasze wolności, prawa i wartości” – mówił (powinno być: “pier…doli bzdury”) o protestach Trudeau.

Politycy rządowi (oni jak tow. Morawiecki) próbują także obarczać strajkujących odpowiedzialnością za braki w dostawach żywności. Przed 15 stycznia, gdy wprowadzono nakaz szczepień dla kierowców transgranicznych, przedsiębiorstwa transportowe ostrzegały, że może to doprowadzić do problemów z zaopatrzeniem i pogłębić problemy z już i tak napiętymi łańcuchami dostaw. Transport samochodowy jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego przepływu dóbr między Kanadą i USA, ponieważ 2/3 tych towarów wartych łącznie ponad 500 mld dolarów jest przewożonych drogą lądową. W Ottawie, w niektórych sklepach już widać pustki na półkach, a strajkujący kierowcy zapowiadają blokadę nawet tygodniową, jeśli wcześniej nie spotka się z nimi premier.

Organizatorzy “konwoju wolności” zapewniają o pokojowych zamiarach, ale – jak informował w piątek szef policji w Ottawie, Peter Sloly – wspierający protest podżegają w mediach społecznościowych do nienawiści, przemocy i w niektórych przypadkach do popełniania przestępstw.

Niektórzy politycy obawiają się, że mimo zapewnień organizatorów o pokojowych zamiarach protest przybierze formę kanadyjskiego szturmu na waszyngtoński Kapitol, 6 stycznia 2021 r., który skończył się strzelaniną i ofiarami śmiertelnymi. Ottawska policja zapewnia jednak, że jest przygotowana na różne sytuacje, włącznie z aresztowaniem i ściganiem każdego, kto dopuści się przemocy lub jego zachowanie będzie niezgodne z prawem.

Nieoczekiwanie masowy protest wywołał dyskusje wśród polityków różnych partii. Były przywódca Konserwatywnej Partii Kanady Andrew Scheer nazwał premiera Justina Trudeau „największym zagrożeniem dla wolności w Kanadzie”. Z kolei Pierre Poilievre, konserwatywny deputowany z regionu Ottawy określił obowiązek szczepień kierowców ciężarówek „wendetą szczepionkową”. Lider Kanadyjskiej Partii Ludowej Maxime Bernier opisał zaś kanadyjskie środki przeciwepidemiczne „faszystowskimi” i „autorytarnymi”.

Obecny lider opozycyjnych wobec rządzącej Partii Liberalnej Kanady konserwatystów, Erin O’Toole zapowiedział, że spotka się z protestującymi, ale odciął się zarazem od “ekstremistycznych elementów” łączonych z konwojem. “Nigdy nie widziałem tego kraju aż tak podzielonego (…) konwój reprezentuje ludzi, którzy czują, że nie mają głosu w Ottawie” – zaznaczył.

“Konwój wolności” poparli w internecie m.in. Donald Trump Jr. i Elon Musk.

Zwyczajne szumowiny, chcące utrzymać swoją władzę nad innymi, będą szczuły na każdy przejaw pragnienia ludzkiej wolności, a z ludzi o nią wołających będą robili kryminalistów. Tak jest od zawsze, my wiemy to najlepiej. Niestety są też i parszywi tchórze, którzy będą z głową w piachu i wypiętą du…pą prosili o roztropność, gasząc ducha gniewu. Lud zaś zwyczajnie już wytrzymać nie może tych s… co się nazywają politykami i tego co wyczyniają z ludźmi pod pozorem stanowienia prawa. Zakazy, nakazy, pozwolenie, paszporty, testy, szwindel goni szwindel, przekręt za przekrętem i dawajcie coraz więcej, dawajcie na nasze zachcianki mówią po cichutku, a na głos krzyczą, że my wam dajemy wam, obniżamy. Tylko w kieszeni jakoś coraz mniej mamy.

Z zazdrością ściskającą gardło do łez patrzę na to jak Kanadyjczycy potrafili stanąć prosto, nie ze zgiętym kręgosłupem, w półukłonie przed wstrętnym urzędnikiem. Na kolanach niewygodnie, na kolanach źle się myśli, strach zamazuje prawdę, strachliwa postawa wzbudza pogardę. Piszę te słowa słuchając na maksa klipu w roli głównej z wolnymi Kanadyjczykami. Jak ja im zazdroszczę! Niesamowite! Wspaniałe!

Nie mam nadziei, że Polacy się tak kiedyś obudzą. Nas już nie ma. Jest socjalistyczna masa, lud nie rozumiejący już niczego. Nasi przywódcy wojskowi, polityczni, duchowi to zwyczajni tchórze. Jedni boją się fizycznie o życie – obłąkani – jakby nie wiedzieli, że każdy umrzeć musi, inni boją się o stołki na których siedzą, na których jest im bardzo ciepło i wygodnie.

Stan nasz jest żałosny, godny pogardy, cały świat się z nas śmieje i ma rację, ma rację. Nie ma się o co obrażać. Kiedyś się nie liczy, dzisiaj spójrzmy w lustro. Z tego wszystkiego zamieniam się w twórcę ludowego:

Schowały się gadające głowy,

Za zbrojnymi murami,

Gaszą ducha gniewnego,

Narodu niegdyś zbuntowanego,

Mędrcy, duchowni, wodzowie,

Serca strachem napełnione,

Ludzie niegodni iść przed narodem,

Może nie ma narodu,

Który takich ścierpieć może!

A na koniec wam napiszę, że poza garstką, dosłownie garstką ludzi, naprawdę niewielu rozumie co ja tu piszę. Litery owszem złożą w całość, ale treści żadnej nie dostrzegą. Może wzruszą ramionami, dobrze jak jest, niewolnicy – nie szkoda mi ich losu niewolniczego.

at

2022-01-30 07:20 (Reuters, AFP, media/PAP) Kanada/ Tysiące ludzi na proteście w Ottawie przeciwko obowiązkowi szczepień przeciw Covid-19

Tysiące ludzi i setki ciężarówek zablokowały w sobotę centrum Ottawy, stolicy Kanady w głośnym, ale pokojowym proteście – informuje agencja AFP. Protest początkowo wymierzony był w obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla kierowców ciężarówek, ale przerodził się w szerszy ruch sprzeciwiający się restrykcjom epidemicznym.

Podczas protestu były widoczne kanadyjskie flagi, transparenty z napisem “wolność” i hasłami wymierzonymi w kanadyjskiego premiera Justina Trudeau – relacjonuje AFP.

“Chcę, by to wszystko się skończyło, całe to zdrowotne odchylenie. Te środki są teraz nieusprawiedliwione” – powiedział agencji jeden z protestujących.

Ruch, który doprowadził do sobotniego protestu rozpoczął się jako “konwój wolności” – kawalkada sprzeciwiających się obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19 dla swojej grupy zawodowej kierowców ciężarówek transgranicznych, którzy przyjechali do stolicy kraju. Z czasem protest przybrał szersze ramy, jako manifestacja sprzeciwu wobec rządowym środkom walki z epidemią, z silnym akcentem antyszczepionkowym – pisze Reuters.

“Nie chodzi tylko o szczepionki. Idzie o całkowite zniesienie wszystkich nakazów związanych ze zdrowiem publicznym” – powiedział Reutersowi inny manifestant.

“Robimy to wszystko dla wolności, nie tylko dla kierowców ciężarówek. Musimy mieć wybór! Nie musimy być zaszczepieni, by móc pracować” – przekazał reporterowi AFP jeden z protestujących kierowców.

Agresywna retoryka używana przez niektórych zwolenników protestów w mediach społecznościowych w okresie poprzedzającym manifestację zaniepokoiła policję, która obserwowała wydarzenie, ale demonstracja przebiegała pokojowo – informują agencje.

“To mała grupa ludzi, która zagraża sobie nawzajem i innym Kanadyjczykom (…) Ta mała, ale bardzo głośna i niepokojąca grupa, która atakuje naukę, rząd i społeczeństwo nie reprezentuje Kanadyjczyków” – komentował w piątek kanadyjski premier.

“Popieram ich prawo do tego, by być wysłuchanym i wzywam Justina Trudeau, by spotkał się z tymi ciężko pracującymi Kanadyjczykami i wysłuchał ich obaw” – powiedział lider konserwatywnej opozycji Erin O’Toole, który sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom i spotkał się z niektórymi uczestnikami protestu.

2022-02-01 19:19 (PAP) Kanada/ Kierowcy tirów czwarty dzień blokują Ottawę; protest rozszerza się na inne prowincje

Setki kierowców tirów czwarty dzień blokują Ottawę. Ich protest rozszerza się na inne prowincje Kanady. Nieprzejezdne jest przejście graniczne w Coutts w Albercie do Sweetgrass w stanie Montana w USA. Ponad tysiąc ciężarówek zablokowało zarówno północne, jak i południowe pasy, w niektórych miejscach parkując w poprzek autostrady.

Przejście graniczne w Coutts jest jedynym czynnym przez całą dobę siedem dni w tygodniu przejściem między Albertą i Montaną. To w tym miejscu przebiega szlak handlowy między Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem.

Grupują się kierowcy kanadyjskich i amerykańskich tirów na Alasce. Konwój Wolności 2022, który początkowo domagał się zniesienia obowiązkowych szczepień i rządowych restrykcji związanych z Covid-19 przerodził się w ruch protestu na prawdopodobnie niespotykaną do tej pory w Kanadzie skalę. Organizatorzy oprócz zniesienia restrykcji pandemicznych żądają dymisji premiera Kanady Justina Trudeau.

Burmistrz Ottawy, Jim Watson, zwrócił się z apelem do blokujących miasto kierowców, aby opuścili stolicę i nie zakłócali dłużej życia jej mieszkańcom oraz osobom, które chcą przyjść do pracy. „Byliśmy i tak wyjątkowo cierpliwi” – mówił Watson.

W Ottawie zamknięte są szkoły, restauracje i sklepy. Pracownicy administracji państwowej zostali wezwani do pozostania w domach i poproszeni o zdalną pracę.

Tymczasem to właśnie mieszkańcy Ottawy udzielają wsparcia protestującym. Na większości domów zostały wywieszone kanadyjskie flagi na znak poparcia dla truckerów. Wielu z nich znalazło schronienie w prywatnych mieszkaniach, gdzie mogli przespać ekstremalnie mroźną noc, wyprać ubrania i zjeść ciepły obiad. W akcji „Adoptuj kierowcę” biorą udział setki mieszkańców stolicy.

Prywatna firma podarowała protestującym przenośne WC, bo koczujący w tirach kierowcy narzekali na brak toalet. Strajkujący mówią o setkach listów i laurek z podziękowaniami od dzieci. Mark Davidson z Windsor apeluje do dziennikarzy: „załóżcie buty i chodźcie tutaj na ulicę, do nas, zamiast fabrykować newsy”.

Policjanci „unikają wystawiania mandatów i holowania pojazdów, aby nie wszczynać konfrontacji z demonstrantami”– czytamy w komunikacie RCMP. Do miasta przybyło dodatkowo 30 tys. funkcjonariuszy z innych regionów Kanady. Jak na razie, nie doszło do żadnych incydentów – potwierdza policja. Po tym, gdy grupa osób umieściła flagi i transparenty na pomniku Terry’ego Foxa, a kilka ciężarówek zaparkowało na terenie National War Memorial, policja jedynie wzmogła ochronę w tych miejscach.

Premier Trudeau na konferencji prasowej transmitowanej z nieznanego miejsca, do którego wraz z rodziną wywiozła go ochrona po tym, gdy kierowcy ciężarówek otoczyli jego dom w Ottawie, potępił protestujących, nazywając ich „obrzydliwymi”. Zapowiedział, że jego rząd „nie ugnie się” przed „rasistami”. Dodał, że postanowił nie zbliżać się do protestujących, bo posługują się „nienawistną retoryką, przemocą i brakiem szacunku”.

W efekcie tego wystąpienia oburzeni protestujący domagają się teraz dymisji premiera.

Benjamin Dichter, rzecznik Konwoju Wolności (Freedom Convoy) 2022, zarzucił premierowi „oderwanie do rzeczywistości”. „Ja jestem Żydem, moja koleżanka jest Metyską, a wśród protestujących są kierowcy z różnych grup etnicznych” – zauważył.

Dichter przestrzegł przed prowokacjami, których autorami są często dziennikarze z mainstreamowych mediów. „Tak było z fejk newsem, wykreowanym przez „Toronto Star” – mówi Dichter. Napisano w nim, że zablokowano pieniądze na GoFundMe, bo rzekomo darczyńcy wspierali ekstremistów. Dichter zaprzeczył, aby blokada konta miała miejsce; wyraził pogląd, że fejk news służył przedstawieniu protestujących kierowców jako niebezpiecznych ludzi.

Do wtorku zebrano ponad 9 mln dolarów od ponad 120 tys. prywatnych darczyńców. Pieniądze mają być przeznaczone na paliwo, zakwaterowanie i wyżywienie dla strajkujących kierowców, ale także, jak zapewnili organizatorzy akcji na pomoc dla kierowców, którzy utracili pracę w wyniku wprowadzonych 15 stycznia restrykcji pandemicznych.

„Konwój Wolności 2022 obala stereotypy na temat tego, kto jest przeciwny nakazom szczepień. Każdy, kto sprowadza ten protest do buntu kilku niezadowolonych osób, nie docenia potencjalnego wpływu tego ruchu na kanadyjski ustrój” – pisze Rupa Subramanya w „National Post”. Wmawiano nam, że jest to mała liczba niezadowolonych w średnim wieku, skrajnie prawicowych, potencjalnie agresywnych, białych supremacjonistów, ale jak wejdziesz w tłum protestujących zobaczysz wielu ludzi w różnym wieku pokojowo nastawionych” – zauważa Rupa Subramanya.