Lewicowy model władzy to raj dla bandytów – w Kalifornii właściciel salonu jubilerskiego z bronią w ręku ratuje swoje mienie i być może życie

Właściciel sklepu jubilerskiego w Kalifornii musiał wziąć prawo we własne ręce i bronić swojego sklepu przed napadem uzbrojonych złodziei którzy zaczęli rozbijać gabloty aby ukraść biżuterię.

To właśnie jest kolejny przypadek w szokującym maratonie rozbojów i napadów rabunkowych w całej Kalifornii. Dzieje się tak w wyniku uskuteczniania miękkiej polityki postępowców, w tym prokuratora hrabstwa Los Angeles George’a Gascóna.

To już co najmniej trzecia próba rabunku zgłoszona w tym miesiącu w samym Bay Area. Wcześniej doszło do próby dokonania kradzieży przez gang bandytów z młotkami, którzy ukradli biżuterię o wartości ponad 110 000 dolarów z centrum handlowego, oraz grupę złodziei którzy wypełnili worki na śmieci kosmetykami w salonie Ulta Beauty. W tym drugim przypadku dwóch nawet nie zawracało sobie głowy zakrywaniem twarzy.

Bhatti, szybko i instynktownie wyciąga broń co wystrasza sprawcę oraz pięciu innych podejrzanych, którzy uciekają z miejsca zdarzenia.

Właściciel sklepu powiedział dla FOX KTVU: ‘Nie próbuję być bohaterem ani jakimś macho. To po prostu stało się bardzo szybko i nie miałem wyboru’.

Bhatti, który miał pozwolenie na ukryte noszenie broni, stanął oko w oko z uzbrojonymi złodziejami 21 stycznia.

Policja powiedziała, że pięciu mężczyzn podeszło do sklepu, po czym jeden wyciągnął łom aby wejść do salonu, w tym momencie Bhatti krzyknął aby się zatrzymał.

Włamywacz zaczął rozbijać szyby, po czym odwrócił się do Bhattiego, jakby chciał go uderzyć łomem.

Bhatti wyciągnął broń palną w kierunku podejrzanego, który uciekł, podczas gdy inny podejrzany wyciągnął broń i wycelował ją w właściciela sklepu. Cała piątka podejrzanych uciekła ze sklepu. Nikt nie został ranny jak również w tym incydencie nie użyto broni.

Policja opisała podejrzanych jako “mężczyzn w wieku od kilkunastu do 20 lat”.

Przypadek walki Bhattiego z uzbrojonym gangiem “smash-and-grab” jest jednym z kilku w całej Kalifornii w ciągu ostatniego roku. Wiele osób wyraża w związku z tym frustrację z powodu podejścia prokuratora Gascóna do przestępców.

Przyjęcie ustawy nr 47 w 2014 roku obniżyło rangę zarzutów kradzieży mienia o wartości poniżej 950 dolarów z przestępstwa do jedynie wykroczenia.

Przestępstwa majątkowe bez użycia przemocy, o wartości skradzionego mienia poniżej 950 dolarów zostały zdegradowane do wykroczeń, podczas gdy grupie ludzi spiskującej w celu “oszukania i zdefraudowania jakiegokolwiek mienia za pomocą jakichkolwiek środków, co samo w sobie jest przestępstwem” grozi nie więcej niż rok więzienia lub grzywna w wysokości 10 000 dolarów lub kombinacja tych dwóch kar.

W piątek władze hrabstwa zatwierdziły petycję o odwołanie Gascóna, która ma na celu usunięcie postępowego prokuratora i zastąpienie go kimś bardziej zdecydowanym w walce z przestępczością.

Obecnie zbierane są podpisy w celu usunięcia go z urzędu. Aby tego dokonać należy uzyskać poparcie od wymaganych 10% zarejestrowanych wyborców (nieco ponad 560,000 osób). Akcja będzie trwała do 6 lipca. (www.latimes.com)

Sfrustrowani Kalifornijczycy cierpią z powodu miękkiego stanowiska pana Gascóna w kwestii funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości, szczególnie w sprawach karnych.

Od 2020 roku, kiedy został on wybrany na stanowisko, nieletni nie są już oskarżani jak dorośli, a prokuratura jest łagodniejsza w kwestii wykroczeń które są związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych i chorobami psychicznymi.

W zeszłym tygodniu grupa złodziei, z których dwóch nie zadało sobie nawet trudu aby zakryć twarze, została uchwycona na kamerze kiedy wypełniali worki na śmieci kosmetykami w salonie Ulta Beauty w hrabstwie Los Angeles. Alarm antywłamaniowy beztrosko przygrywał, a znudzeni klienci ziewali.

Na początku tego miesiąca nagrania monitoringu uchwyciły gang bandytów z młotkami, którzy ukradli biżuterię o wartości ponad 110 000 dolarów z kalifornijskiego centrum handlowego. Dziewięciu mężczyzn wtargnęło do centrum handlowego w San Jose 3 stycznia i zaczęło rozbijać szklane gabloty w trzech sklepach, podczas gdy przerażeni pracownicy uciekali w poszukiwaniu schronienia. Złodzieje, których twarze były zakryte przez maski i bluzy z kapturami, zabrali złote naszyjniki i inne kosztowności.

Fala napadów na sklepy w San Francisco i okolicach Zatoki, które w ostatnich miesiącach zostały splądrowane przez hordy szabrowników, została zorganizowana w mediach społecznościowych przez ludzi którzy często nawet się nie znali – ujawniły w zeszłym miesiącu służby badające te incydenty.
Steve Wagstaffe jest jednym z kilku prokuratorów z San Francisco, którym powierzono trudne zadanie powstrzymania zorganizowanych kradzieży detalicznych, w ramach nowo utworzonej koalicji prokuratorów.
Grupa zadaniowa, składająca się z kilku adwokatów z Bay Area, ujawniła ponadto, że rabusie używali Snapchata i innych aplikacji społecznościowych oraz serwisów komunikacyjnych do koordynowania swoich napadów.

W grudniu policja w Los Angeles ogłosiła 14 aresztowań w związku z 11 napadami na sklepy, w których skradziono towary o łącznej wartości prawie 340 000 dolarów. Wszyscy podejrzani w tych sprawach zostali zwolnieni.

Szef policji w Los Angeles Michel Moore powiedział, że większość z oskarżonych rabusiów podejrzanych o splądrowanie firm między 18 a 28 listopada wyszła za kaucją lub spełniła kryteria “bez kaucji”, a jeden z nich jest nieletni.

Wiadomość ta pojawia się w obliczu rosnącego niepokoju Kalifornijczyków spowodowanego wzrostem brutalnej przestępczości. Sytuację zaogniła jeszcze przerażająca sprawa Brianny Kupfer (24) która została zamordowana w tym miesiącu w sklepie meblowym w Los Angeles, gdzie pracowała.

Jej domniemany zabójca, Shawn Laval Smith (31) został namierzony i osadzony w więzieniu w Los Angeles dzień po tym jak Departament Policji Los Angeles uznał go za głównego podejrzanego w sprawie niesprowokowanego zabójstwa.

Według najnowszych danych dotyczących przestępczości na Neighborhood Scout, wskaźnik przestępczości w San Bruno jest “znacznie wyższy niż średnia ze wszystkich lokacji w Ameryce, od największych do najmniejszych…Szansa stania się ofiarą przestępstwa z użyciem przemocy lub przestępstwa przeciwko mieniu w San Bruno wynosi 1 do 42…W oparciu o dane FBI dotyczące przestępczości, San Bruno nie należy do najbezpieczniejszych społeczności w Ameryce…W odniesieniu do Kalifornii, San Bruno ma wskaźnik przestępczości który jest wyższy niż 71% w stosunku do innych miast i miasteczek w stanie.”

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił w tym miesiącu nowe inicjatywy mające na celu zwalczanie rosnącej przestępczości. Olśniło go po tym po tym, jak torby z łupami wyrzucone przez złodziei w pobliżu torów Union Pacific w centrum Los Angeles sprawiły, że miejsce to wyglądało “jak kraj trzeciego świata”.

Dane z Public Policy Institute of California wykazały wzrost liczby kradzieży i brutalnych przestępstw w stanie w okresie od 2020 do 2021 roku. Wzrosła także liczba zabójstw.

Elmira Tanatarova. (www.dailymail.co.uk)

tłumaczył MR