Czy Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę?

2022-02-11 20:52 (Media/PAP) USA/ PBS: Biały Dom uważa, że Putin podjął decyzję ws. inwazji na Ukrainę (opis)

Administracja USA uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, by przeprowadzić atak przeciwko Ukrainie, i zakomunikował to rosyjskim siłom zbrojnym – napisał w piątek reporter publicznej telewizji PBS Nick Schifrin na Twitterze. Do inwazji miałoby dojść w przyszłym tygodniu. Władze dementują te doniesienia.

Schifrin podał, że informację taką usłyszał z trzech zachodnich źródeł związanych z obronnością.

“Oficjele USA oczekują okropnej, krwawej kampanii, która rozpocznie się dwoma dniami bombardowania i walki elektronicznej, po czym ma dojść do inwazji z możliwym celem (w postaci) zmiany władz” – napisał dziennikarz.

Schifrin na Twitterze podkreślił, że do rosyjskiej inwazji na Ukrainę może dojść jeszcze w czasie igrzysk olimpijskich w Pekinie mimo wcześniejszych spekulacji, że stanie się to ewentualnie dopiero po zakończeniu imprezy w stolicy Chin.

“Uważamy, że każdy Amerykanin przebywający teraz na Ukrainie powinien jak najszybciej stamtąd wyjechać, a w każdym razie w ciągu najbliższych 24-48 godzin. Ryzyko jest teraz wystarczająco wysokie, a zagrożenie jest wystarczająco duże” – napisał Schifrin.

Do tweetów dziennikarza odniósł się wkrótce po ich publikacji doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, który podkreślił, że USA nie są przekonane, czy Rosja podjęła już decyzję o ataku. “Błędne są doniesienia sugerujące, że zdaniem Stanów Zjednoczonych prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę” – powiedział.

Jak zaznaczył, informacje wywiadowcze wskazują na wysokie ryzyko poważnych działań zbrojnych. “Nie mówimy, że Putin podjął już decyzję (…) Nie wiemy, czy Putin podjął decyzję, ale jest znaczące ryzyko, że podejmie ją wkrótce” – oświadczył doradca, relacjonując przebieg poświęconej kryzysowi ukraińskiemu rozmowy z udziałem prezydentów USA i państw NATO i UE, w tym Polski.

Sullivan podkreślił, że widać oznaki dalszej eskalacji ze strony Rosji wokół Ukrainy i do nowej inwazji może dojść jeszcze podczas trwających igrzysk olimpijskich. Jego zdaniem ofensywa prawdopodobnie zacznie się od bombardowań z powietrza.

Wcześniej w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken powtórzył, że ponowna rosyjska napaść na Ukrainę może zdarzyć się w każdym momencie, mimo trwania igrzysk olimpijskich.

“Jak mówiłem już wcześniej, jesteśmy w oknie czasowym, kiedy inwazja może zacząć się w każdej chwili – i to dotyczy też czasu podczas igrzysk” – powiedział Blinken po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych tzw. Quadu, czyli USA, Japonii, Australii i Indii w Melbourne. (PAP)

Błędne są doniesienia sugerujące, że zdaniem Stanów Zjednoczonych prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę – powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do informacji amerykańskiej telewizji publicznej PBS.

“Nie mówimy, że Putin podjął już decyzję (…) Nie wiemy, czy Putin podjął decyzję, ale jest znaczące ryzyko, że podejmie ją wkrótce” – podkreślił Sullivan. Dodał, że Rosja “mocno przygląda się” możliwości stworzenia pretekstu do inwazji na Ukrainę.

Potencjalna inwazja Rosji przeciwko Ukrainie może mieć na celu zajęcie dużej części terytorium tego państwa oraz operacje przeciw dużym miastom, w tym Kijowa – powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Widzimy oznaki dalszej eskalacji ze strony Rosji wokół Ukrainy i uważamy, że do nowej inwazji może dojść jeszcze podczas trwających Igrzysk Olimpijskich – powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, relacjonując przebieg rozmowy z udziałem prezydentów USA i państw NATO i UE, w tym Polski.

No i na podstawie tego co się dzieje bądź tu człowieku mądry, odpowiedz na pytanie co się stanie i jakie to będzie miało znaczenie dla nas w Polsce. Szczerze pisząc pojęcia nie mam. Medialny przekaz jest coraz bardziej histeryczny. Niestety niewiele jest wiadomości na ten temat co sądzą o tym Ukraińcy. Oni, zdaje mi się, mają najlepsze rozpoznanie sytuacji.

Znalazłem taką informację, że minister spraw zagranicznych Ukrainy skomentował słowa prezydenta USA Joe Bidena wzywającego amerykańskich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy. “Słowa prezydenta USA nie wynikają z żadnych drastycznych zmian dotyczących obecnych napięć” – powiedział Kułeba.

Każdy by chciał aby nie było tej wojny, ale obawiam się, że ci tchórzliwi politycy, którzy opowiadają bajki o jedności zachodu wobec agresji Rosji są przerażeni. Ich strach ich paraliżuje, a pan Putin o tym doskonale wie i z tego korzysta.

2022-02-11 10:20 (Reuters/PAP) Ukraina/ Zdjęcia satelitarne pokazują nowe rosyjskie siły rozlokowane przy Ukrainie

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują nowe rosyjskie siły rozlokowane w kilku miejscach w pobliżu Ukrainy – pisze w piątek Agencja Reutera. Moskwa kontynuuje gromadzenie wojsk przy ukraińskiej granicy – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Firma Maxar Technologies, która obserwuje koncentrację rosyjskich sił, poinformowała, że zdjęcia wykonane w środę i czwartek pokazują nowe rozlokowanie wojsk w kilku miejscach na zaanektowanym Krymie, na zachodzie Rosji i na Białorusi.

Na Krymie firma zidentyfikowała nowe rozmieszczenie żołnierzy i sprzętu w trzech miejscach. Na zdjęciach widać m.in. 550 namiotów wojskowych i setki pojazdów na lotnisku Oktiabrskoje na północ od Symferopola – przekazano.

Na Białorusi, gdzie trwają rosyjsko-białoruskie manewry, zidentyfikowano nowe rozlokowanie żołnierzy, pojazdów wojskowych i śmigłowców na lotnisku pod Homlem, mniej niż 25 km od granicy ukraińskiej.

Znaczna liczba wojskowych również w ostatnim czasie dotarła pod Kursk na zachodzie Rosji, ok. 110 km od granicy z Ukrainą.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił w piątek podczas wizyty w Melbourne, że nowe rosyjskie siły wciąż trafiają na granicę z Ukrainą, a inwazja na ten kraj może rozpocząć się w dowolnym momencie, w tym w trakcie trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Zapowiedział, że USA będą redukować personel w ambasadzie w Kijowie i powtórzył apel do amerykańskich obywateli o opuszczenie Ukrainy. (PAP)