Hoplofobi doznali ataku drgawek – w Wyoming piątoklasiści mają zajęcia strzeleckie w szkole, na sali gimnastycznej

Okręg szkolny w Wyoming wykorzystał niedawno salę gimnastyczną jako krytą strzelnicę, szkoląc uczniów piątej i szóstej klasy w strzelaniu podczas lekcji wychowania fizycznego.

2 lutego, Hot Springs County School District #1 w małym miasteczku Thermopolis, udostępnił zdjęcia z sesji strzeleckiej w poście na Facebooku i szybko przykuł uwagę tysięcy obserwatorów. McClatchy News uzyskały screengrab postu na Facebooku, który nie jest już publicznie dostępny.


Na zdjęciach dzieci celują z wiatrówek do celów umieszczonych po drugiej stronie sali gimnastycznej. Cele zabezpieczone są kulochwytem ze sklejki.

Karabinki pneumatyczne są często wprowadzeniem dziecka w świat broni palnej. Chociaż są one znacznie mniej śmiercionośne niż prawdziwa broń palna, w pewnych okolicznościach mogą wyrządzić poważne szkody.

“Wszyscy uczniowie przeszli kurs bezpieczeństwa i podnieśli swoje umiejętności strzeleckie” – napisano w poście.

Do rana 8 lutego, post zebrał 13000 reakcji, 5700 komentarzy i został udostępniony ponad 60000 razy. Dla porównania, populacja miasteczka Thermopolis wynosi około 2700 osób.

“To jest właśnie to czego potrzebuje Ameryka”, czytamy w jednym z komentarzy. “Edukacja i odpowiedzialne posiadanie broni palnej”.

“To jest takie niesamowite! Prawdopodobnie jedna z najbezpieczniejszych szkół w kraju” – napisał jeden z komentujących. “Muszę znaleźć taką szkołę dla mojego syna, gdy będzie już wystarczająco duży!”.

“CA maskuje swoje dzieci, Wyoming uczy celności” – napisał ktoś inny.

Spośród prawie 6000 komentarzy, większość to komentarze poparcia.

Mimo to zdarzały się przypadki zaniepokojenia i złości.

“Ameryka to dystopijne piekło” – napisał jeden z komentujących.

Niektórzy sugerowali, że ucząc dzieci posługiwania się bronią szkoła może ściągnąć na siebie tragedię.

“Czy oni przechodzą od razu z treningu strzeleckiego do ćwiczeń z aktywnej strzelaniny?” – pytał inny.

W oświadczeniu dla McClatchy News, kurator dystryktu Dustin Hunt i przewodniczący zarządu Sherman Skelton powiedzieli, że choć żałują jeśli ktoś został urażony przez post, to trzytygodniowy kurs karabinu pneumatycznego jest niezmiennie praktykowany dla uczniów w Hot Springs.

“Jedną z wielu pięknych cech edukacji publicznej jest to, że lokalnie wybierane rady szkolne pomagają kształtować program nauczania, aby dopasować go do norm i potrzeb społeczności” – czytamy w oświadczeniu. “W Wyoming, zdecydowana większość gospodarstw domowych posiada broń palną. Ważne jest, aby uczniowie bezpiecznie poznawali i uczyli się respektu dla rzeczy które napotkają w swoim codziennym życiu.”

Hunt i Skelton dodali, że zajęcia te nie są obligatoryjne, jeśli ktoś nie chce brać w nich udziału może wybrać “alternatywne zajęcia”.

“Do tej pory żaden uczeń nie poprosił o alternatywną formę aktywności” – napisano w oświadczeniu.

Jako że uczniowie często padają ofiarami masowych strzelanin, dla niektórych obecność broni w szkole jest szokująca. Ale w całym kraju okręgi szkolne mają kluby i drużyny strzeleckie TRAP lub programy JROTC, które szkolą zawodników w strzelectwie i rywalizacji w pneumatycznych konkurencjach karabinowych.

Takie programy znalazły się pod zwiększoną kontrolą od 2018 roku, po tym jak uczeń Marjory Stoneman Douglas High School Nikolas Cruz zabił 17 kolegów z klasy i członków personelu. Cruz był członkiem szkolnej drużyny karabinowej JROTC.

Pomimo incydentów przemocy z użyciem broni na terenie szkolnych kampusów, szkolne drużyny i kluby strzeleckie rosną w siłę, donosił w 2019 roku Time Magazine. (time.com)

Nawet w stanach o surowej polityce dotyczącej broni, takich jak Nowy Jork, takie zespoły nie tylko istnieją ale również zyskują na popularności.

Jak każdy sport tak i strzelanie może być atrakcyjne, a nawet pomagać budować pewność siebie – mówili uczniowie dla Time.

“To wyrwało mnie z mojej bańki”, powiedziała 19-letnia Sydney Gilbertson, która dołączyła do swojej drużyny strzeleckiej w wieku 13 lat. “To najlepsza rzecz jaką zrobiłam w liceum. Gdyby to zostało nam odebrane … nie wiem co bym zrobiła.”

Mitchell Willetts (amp.charlotteobserver.com)

tłumaczył MR