Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: brutalne zabójstwo w Pleszewie

2022-02-14 19:06 (PAP) Pleszew/ Zarzuty dla sześciu podejrzanych ws. zamordowania dwóch mężczyzn; motywem zemsta

Zemsta za odmowę oddania udziałów firmy jednemu ze wspólników motywem zabójstwa dwóch mężczyzn. Podejrzanym postawiono zarzuty zabójstwa – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Jak dodał prokurator Meler, sześciu podejrzanych mieszkańców Pleszewa i okolic w wieku od 16 do 41 lat usłyszało w poniedziałek zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem “w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie”.

Do zbrodni doszło w niedzielę w wielkopolskim Pleszewie w jednej z firm na placu Kościuszki. O godz. 12 w biurze przedsiębiorstwa, zajmującego się handlem basenami i akcesoriami, spotkali się trzej wspólnicy w wieku 35, 41 i 51 lat. Powodem spotkania – jak wyjaśnił prokurator Meler – miały być rozliczenia finansowe, dotyczące przekazania udziałów w spółce 41-latkowi. Mężczyźni odmówili przekazania firmy, w wyniku czego doszło między nimi do awantury.

Z pomocą 41-latkowi do biura wtargnęło pięciu napastników w wieku od 16 do 22 lat. Mężczyzn zaatakowali kijami bejsbolowymi i metalowymi pałkami. “Pokrzywdzonym zadano też liczne uderzenia wkrętakiem w okolice klatki piersiowej, co w efekcie doprowadziło do ich zgonu” – powiedział Meler.

Na miejscu zdarzenia zginęli 35–latek i 51–latek. Napaść przeżył 41-latek, którego przewieziono do pleszewskiego szpitala.

Napastnicy uciekli z miejsca zdarzenia szarym samochodem marki BMW na pleszewskich numerach rejestracyjnych, należącym do jednego z zamordowanych. Samochód porzucili w lesie, zabierając ze sobą narzędzia zbrodni.

Zatrzymania podejrzanych pięciu mężczyzn rozpoczęto o pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscach ich zamieszkania.

Kilka godzin później do sprawy zatrzymano szóstego podejrzanego. Okazało się, że 41-latek, który w niedzielę trafił do szpitala i według wstępnych ustaleń policji miał być ofiarą napadu, stał się głównym z podejrzanych. Wśród napastników był jego 18-letni syn.

Policja nie odnalazła jeszcze narzędzi zbrodni, ale jak twierdzą śledczy – to kwestia czasu.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. Podejrzanym grozi więzienie od 12 lat do dożywocia. (PAP)

2022-02-13 16:07 (PAP) Pleszew/ Mobilizacja w policji w zw. z podwójnym morderstwem

Alarm dla całej jednostki policji w Pleszewie zarządzono w zw. z podwójnym morderstwem, do którego doszło w niedzielę w centrum miasta – poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak.

Jak dodał, do pracy ściągnięto wszystkich policjantów; na miejscu zdarzenia prowadzone są czynności operacyjne pod nadzorem prokuratora.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w wielkopolskim Pleszewie o godz. 12 w jednej z firm na placu Kościuszki, zajmującej się handlem basenami.

W biurze przebywało trzech mężczyzn w wieku 35, 41 i 51 lat – mieszkańcy gmin Dobrzyca i Pleszew.

“Ze wstępnych ustaleń wynika, że w pewnym momencie do środka wtargnęło kilku napastników, którzy pobili znajdujących się trzech mężczyzn” – powiedziała oficer prasowa pleszewskiej policji st. asp. Monika Kołaska.

35–latek i 51–latek zginęli na miejscu. Napaść przeżył 41-latek, którego przewieziono do pleszewskiego szpitala.

Z informacji, do których dotarła PAP wynika, że czterech lub pięciu napastników uciekło z miejsca zdarzenia szarym samochodem BMW na pleszewskich numerach rejestracyjnych. Mogą mieć przy sobie siekiery, tasaki i kije bejsbolowe. Jak przekazało PAP źródło zbliżone do śledztwa, w sprawie może chodzić o gangsterskie porachunki.(PAP)

Zastanawiam się czy pisanie głupot o porachunkach gangsterskich to z tego powodu aby nie użyć argumentu, że gdyby ofiary miały broń, to napastnikom tak łatwo by nie poszło? Nie wiem, różne myśli człowiekowi przychodzą do głowy. Pierwsza myśl moja była taka, że gdyby ktoś tam miał w kieszeni pistolet, to by nie było zakatowanych na śmierć dwóch ludzi. Może byłby jeden z kulką w brzuchu.

Depesz PAP o sprawie z Pleszewa jest w serwisie PAP ze sześć. Dzielna polska policja ujęła sprawców, to będą trąbić na cały świat jak to sprawnie działa policja. Może działa i sprawnie w sprawie wykrycia sprawców. Nie w tym rzecz, to naturalna powinność policji i tu żadnych nie ma braw. Od tego policja jest, aby łapać łobuzów.

W mojej pamięci ciągle tkwią słowa pewnego partyjnego kacyka, że to policja ma nam zapewniać bezpieczeństwo. Policja też lubi ten mit. Tak to mit. Policja nie nadaje się do zapewniania osobistego bezpieczeństwa. Nawet nie z tego powodu, że coś źle robi. Absolutnie nie. Policja nie nadaje się do zapewniania osobistego bezpieczeństwa. Sprawa z Pleszewa doskonale to obrazuje.

Weszło kilku łobuzów z niebezpiecznymi narzędziami do jakiegoś biura w środku miasta i w środku dnia i zatłukli na śmierć dwóch ludzi. No i co, gdzie była policja? Pewnie załatwiała jakieś ważne sprawy i do głowy nikomu nie przyszło, że akurat w danym momencie ktoś kogoś katuje na śmierć. Policja może by i chciała pomóc, ale nie dało się. Tak właśnie, nie dało się. Policja nie miała szans i możliwości zapewnienia osobistego bezpieczeństwa i to jest fakt, który należy zaakceptować. 

To jednak ma swoje konsekwencje. Ludzie chcą być bezpieczni, no a skoro policja nie jest w stanie zapewnić im osobistego bezpieczeństwa to… No właśnie to co? To człowiek naturalne myśli o jakiejś metodzie na to bezpieczeństwo i myśli jego kierują się w kierunku słowa broń.

Nie, na takie myśli to policja pozwolić nie może, to już chyba lepiej utrzymywać głupią wiarę w fałszywą tezę, że to policja zapewnia nam osobiste bezpieczeństwo.