Facebook wyłączył największą w Polsce grupę poświęconą tematyce dostępu do broni palnej i strzelectwa

Facebook w dniu 16.02.2022 roku wyłączył największą w Polsce grupę poświęconą tematyce broni palnej i strzelectwa, która działała w polskiej części Facebooka.

Grupa Bron Palna (broń pisane przez n) przestała być widoczna w internecie dla ponad 61 000 (sześćdziesięciu jeden tysięcy) użytkowników. Stało się to po prawie 10 latach funkcjonowania.

Przyczyny tego co się stało, są dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

Wczoraj zauważyłem ostrzeżenia ze strony Facebook, takiej treści:

Administratorzy grupy moim zdaniem działali bardzo zdecydowanie, a wręcz radykalnie aby utrzymywać w grupie poziom i kulturę dyskusji.

Mam szczere przekonanie, że nie były istotne przyczyny, a cel w postaci likwidacji grupy o tematyce broń palna.

Oto przykłady wiadomości usuniętych przez Facebook jako “poważnie naruszenie standardów społeczności”:

Poniżej inny przykład “naruszeń”, który wskazuje, że w żaden sposób człowiek posługujący się racjonalnym myśleniem czy po prostu trzeźwym rozumem, nie był w stanie dokonać uprzedniej oceny, że taki post będzie, w rozumieniu administratorów Facebook, stanowił przejaw nękania i prześladowania.

W tej sytuacji, w mojej ocenie, administratorzy i moderatorzy grupy Bron Palna byli bezradni. Przeżyła grupa donosicieli, przeżyła grupa ostre spory, przeżyła grupa zdecydowane wyrzucenie ludzi, którzy nie potrafili dyskutować spokojnie. Nie przeżyła grupa lewicowego przekonania, że cokolwiek powiesz o broni palnej to nękasz, prześladujesz i zasady naruszasz.

Grupa Bron Palna została założona przeze mnie 21 lutego 2012 roku. Grupa poświęcona została tematyce legalnego dostępu do broni palnej. Pamiętać należy, że w marcu 2011 nastąpiła przełomowa od dziesięcioleci zmiana ustawy o broni i amunicji, zainteresowanie bronią nagle zaczęło rosnąć. Złożenie grupy związane było z koniecznością zapewnienia jak najszerszej informacji o dostępnie do broni, o procedurach uzyskania pozwoleń na broń, o tym gdzie legalnie można kupić broń. Na grupie dyskutowano o broni jako urządzeniu technicznym, o broni jako zjawisku społecznym. Uczestnicy dyskusji wymieniali się swoim doświadczeniami.

Cele grupy określiłem w taki oto sposób. Celem grupy Broń Palna jest: – promocja strzelectwa; – wspieranie dostępu do broni dla odpowiedzialnych Obywateli; – zwalczanie propagandy skierowanej przeciw posiadaczom broni; – edukacja Polaków w zakresie strzelectwa i posiadania broni; – przeciwdziałanie fałszywym stereotypom dotyczącym posiadania i używania broni przez praworządnych Obywateli; – luźne rozmowy na szeroko pojmowane tematy związane z bronią i strzelectwem; – promowanie postaw patriotycznych w kontekście broni palnej.

Reguły funkcjonowania w grupie miały cel – racjonalne patrzenie na zjawisko i propozycja innego niż lewicowe patrzenia na świat.

Dzisiaj grupa została wyłączona. Facebook wbrew wszystkiemu postawił na swoim. Oczywiście używając ładnych słów o standardach, o naruszeniach, o społeczności. Opierając się na rozumie, naprawdę nie można mieć cienia wątpliwości, że tu idzie o nic innego niż o to, że zdaniem Facebooka mamy wierzyć tylko w lewicowy świat. Ten nie znosi istnienia zjawiska legalnego dostępu do broni palnej. Oni nie odróżniają przestępców używających broni do zbrodni od przestrzegających prawa obywateli używających broni do sportu, rekreacji, doskonalenia umiejętności, czy nawet zabawy.

Jako twórca grupy i jej administrator złożyłem oczywiście odwołanie do Facebooka. Może uwzględnią, a może nie. Kilka lat temu była podobna akcja Facebookowych ideologów. Grupa została na jakiś czas wyłączona. Wówczas odwołanie przyniosło zamierzony skutek, grupa działała nadal. Był względny spokój, nawet byłem zdziwiony brakiem ataków ze strony administracji Facebook i funkcjonowaniem grupy przez tak długi czas.

Po pierwszej blokadzie postanowiłem założyć ten blog – trybuna – po to, aby nie być uzależnionym od Facebook. Zdaję sobie sprawę, że Facebook to nie trybun. Portal społecznościowy działa inaczej niż mój skromny blog. Ale tu przynajmniej jest po normalnie, racjonalnie, po ludzku, po naszemu tu nie istnieje przymusowy lewicowy świat.

Na koniec trochę informacji statystycznych. Grupa Bron Palna liczyła prawie 61 000 członków. Aktywność wykazywało ponad 30 000 osób – to moim zdaniem bardzo dużo. Była to zdecydowanie największa grupa na Facebook. Nie potrafię odszukać informacji o ilości wpisów, komentarzy. Jestem przekonany, że te należy liczyć w setki tysięcy. Nie przesadzam, grupa była oblegana, można w niej było znaleźć dużo informacji. Grupa naprawdę żyła i intensywnie się rozwijała, tworzyli już ludzie pisząc wpisy i zamieszczający posty.

Grupą zarządzało kilku moderatorów. Zdecydowanie największe zaangażowanie w utrzymywanie porządku w grupie wykazywał Jacek Tarka z Warszawy, który prowadzi firmę szkoleniową Training Squad. Jacek uczy strzelać i robi to dobrze. Poza tym, że uczy strzelać sprawował też codzienną pieczę nad porządkiem w grupie. Dzięki Jacek byłeś niestrudzony! Innym moderatorom również dziękuję – Artur Jabłoński, Michał Chrzanowski, Mateusz Kurowski, Marek Łojewski i inni.

No niestety. Jakiś nowy czas nadchodzi. Oczywiście są inne grupy poświęcone tej samej tematyce na Facebook. Jeszcze działają, ale moim zdaniem to tylko kwestia czasu, gdy ideolodzy kreujący nowy, ich zdaniem, lepszy świat przyjdą zniszczyć co ktoś zrobił.

Trybuna nie zamykam, tu można rozmawiać. Gdyby ktoś chciał publikować na trybunie, też do tego zachęcam i zawiadamiam, że to możliwe i bardzo na to czekam. Widzicie w ostatnim czasie nowego autora wpisów – Macieja Rozwadowskiego – zapraszam też i innych. Znajdzie się dla was miejsce. Może to taka chwila, że coś można tutaj więcej zrobić.

Myślcie, dyskutujcie, rzucajcie pomysły.

Andrzej Turczyn