Nowatorski bezpiecznik do broni palnej “Gun Guard” nagrodzony w konkursie dla startupów

2022-02-04 16:44 (PAP) Łódź/Nowatorski bezpiecznik do broni palnej nagrodzony w konkursie dla startupów

Nowatorski elektroniczny bezpiecznik do broni palnej, który wyklucza możliwość oddania strzału w innym kierunku i pod innym kątem niż wyznaczony, to projekt, który zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu “Mam pomysł na startup”, organizowanego przez Miasto Łódź.

“Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu +Mam pomysł na startup+ jest projekt Gun Guard – urządzenie na broń, które umożliwia wystrzał tylko w przypadku skierowania jej w określonym kierunku i pod określonym kątem. Twórcami tego innowacyjnego projektu są Bartłomiej Kurkowski i Aleksander Mielczarek. Śmiało możemy powiedzieć, że to rewolucja w bezpieczeństwie broni palnej” – podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik na konferencji prasowej w piątek.

Gun Guard może być używany do broni krótkiej i do karabinów, na strzelnicach plenerowych i pod dachem, a także podczas treningów strzeleckich lub na zawodach strzeleckich w terenie. Sterowany elektronicznie bezpiecznik uniemożliwia wystrzał z broni w przypadku skierowania jej w niewłaściwym kierunku i pod niewłaściwym kątem.

Jak wyjaśnili twórcy urządzenia, specjalne, przenośne czujniki umieszone na podłodze, ziemi, stole lub innym podłożu przy osobie operującej bronią, w razie niewłaściwego skierowania lufy wysyłają sygnał do bezpiecznika, który blokuje broń, uniemożliwiając oddanie strzału. W ten sposób Gun Guard zapobiega przypadkowym postrzałom osób postronnych.

Urządzenie nie ingeruje w konstrukcję broni i jest bardzo trudne do usunięcia przez niepowołane osoby. Jego projektanci obecnie są na etapie uzyskiwania patentu dla swojego wynalazku. Procedura patentowa powinna zakończyć się w połowie roku. Po uzyskaniu patentu wynalazek będzie mógł trafić na rynek polski i międzynarodowy. Są już pierwsi zainteresowani jego zakupem.

Według autorów projektu, jest to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.(PAP)

Jak to działa, tego nie wiemy. Pewnie tajemnica, całkiem zrozumiałe. Mnie cieszy nie to, że ktoś wymyślił bezpiecznik do broni, bo nie jestem entuzjastą takich rozwiązań. Mnie cieszy coś nieco innego, a mianowicie to, że temat broni palnej pojawia się w codzienności i to w sposób, który odbierany jest jako pożyteczny. Odnotowuję, bo trzeba.

Poza tym to zawiadamiam, że grupa Bron Palna została przywrócona do życia przez Facebook. Więcej o tym za dwa dni, bo 22 lutego 2022 r. będzie 10 rocznica założenia tego pierwszego w Polsce miejsca, które miało wdzierać się pop kulturę z tematem broń palna to pożytecznie społecznie zjawisko.