Rosja przechodzi do aktywnego zastosowania grup dywersyjnych – każda wojna toczy się przeciwko cywilom

2022-02-27 08:00 (PAP) Ukraina/ Sztab: Rosja przechodzi do aktywnego zastosowania grup dywersyjnych

Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach – pisze w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab stwierdził, że Rosja zmniejszyła tempo ofensywy, kolumny sprzętu rosyjskich wojsk spowolniły tempo przesuwania się w głąb terytorium Ukrainy – pisze sztab. “Wojska przeciwnika, pozbawione uzupełnienia na czas zapasów paliwa i amunicji, zatrzymują się” – napisano.

Według ukraińskiego sztabu skład osobowy rosyjskich sił, w większości młodzi ludzie, jest wyczerpany wcześniejszymi ćwiczeniami wojskowymi i ma niskie morale i jest w złym stanie psychicznym. Ukraińska strona twierdzi, że dochodzi do przypadków dezercji, odmowy udziału w walkach przeciwko Ukrainie i oddawania się w niewolę.

Główną taktyką działań okupantów pozostaje zajmowanie niewielkich miast, wsi i szlaków drogowych. Dzięki oporowi Ukraińców Rosjanom nie udało się zająć dużych miast. Główny cel Rosji, zablokowanie Kijowa, pozostaje nieosiągnięty – pisze sztab.

“Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach” – podaje sztab.

“Lekceważąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, rosyjski agresor uderzył w bazę paliwową w Wasylkowie i zniszczył gazociąg w Charkowie. Okupanci podstępnie uderzają w bloki mieszkalne” – kontynuuje.

W ciągu doby Rosjanie uderzali w Kijów i inne miasta przy wykorzystaniu rakiet balistycznych i manewrujących oraz wykorzystywali lotnictwo z terytorium anektowanego Krymu i Białorusi – poinformował sztab.

Według niego straty sił okupacyjnych na koniec trzeciej doby zbrojnej agresji to: ponad 3 tys. osób i ponad 200 jeńców, 16 samolotów, 18 śmigłowców, 102 czołgi, ponad 540 opancerzonych pojazdów bojowych różnego typu, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze BUK, ponad 20 samochodów.

2022-02-27 06:43 (PAP) Ukraina/ W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci, rodzice i córka nie żyją

W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci; rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu – poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

“Miała na imię Polina. Uczyła się w 4. klasie szkoły nr 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ul. Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa” – napisał Bondarenko na Facebooku, zamieszczając zdjęcie dziewczynki.

Rodzice i Polina zginęli; jedna dziewczynka jest na oddziale intensywnej terapii, hospitalizowano też chłopca.

Bondarenko zaznaczył, że w niedzielę potrzebny jest “czysty Kijów”, by likwidować grupy dywersyjne. “Nie wychodźcie z domu bez radykalnie ważnej potrzeby! Siedźcie w domu i uratujcie życie innych!” – zaapelował.

Od wielu lat piszę na moim blogu o dostępie do broni. Moje pisanie wynika również z tego, że na podstawie historii, wydarzeń aktualnych, jestem przekonany o prawdziwości tezy, że każda wojna tak naprawdę toczy się przeciwko cywilom. Pomyślałem więc kiedyś, że skoro cywile to cel wojny, to może wojny nie powinny być toczone tylko w ten sposób, że w obronie ludzi zagrożonych staje armia, a ci zagrożeni, ci co są celem wojny, nie powinni być tylko rozbrojonymi kibicami, ruchomym lub nieruchomym celem.

Ludzie, ci co rządzą, ci co wybierają rządy, ci co są obserwatorami dziejącej się na naszych oczach historii niby wiedzą, że tak jest na świecie, że giną cywile, że tak było zawsze – też wiedzą. Pomimo tej wiedzy nie przyswajają tego w takim znaczeniu, że nie wyciągają wniosków praktycznych. No, bo jaki wniosek praktyczny pojawia się z tej prostej obserwacji, że cywile są celem każdej wojny? Ktoś powie, że ci cywile powinni zadbać aby ich broniły silne armie. Dobry wniosek, nie ma co do tego wątpliwości. Jednak historia i nasza codzienność nie nasuwa złudzeń, że jednak gdy toczy się wojna, to trudno tak ją prowadzić tak, aby cywile byli zawsze za tarczą armii. Bardzo często, niestety upada państwowość, porządek, cywil jest zostawiony sam sobie. Np. na łaskę, a raczej niełaskę ruskiego dywersanta.

Moim zdaniem pierwszy wniosek z faktu, że wojny toczą się tak naprawdę przeciwko cywilom, jest taki, że cywile nie mogą być w czasie wojny bezbronni. Napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę rozwiewa wszelkie wątpliwości, że cywilne są celem wojny. Napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę rozwiewa wszelkie wątpliwości, że cywilne uzbrojeni cywile są niezbędnym i koniecznym elementem struktury obronnej państwa. Napaść Napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę prowadzi do wniosku, że zwykłym cywilom zawczasu do obrony potrzebna jest broń palna. Wojna wybucha i rozwija się zazwyczaj nieoczekiwanie.

Ukraina prowadzi wojnę obronną bardzo racjonalnie. Oczywiście na pierwszym miejscu do obrony ludzi, państwa jest potrzebna techniczne, logistycznie i militarnie potężna armia. To fundament wszystkiego. Z punktu, widzenia moich zainteresowań, kluczowe jest podkreślanie innego aspektu bezpieczeństwa. Jednym z aspektów bezpieczeństwa ludzi jest uzbrojony obywatel – ten, który jest celem wojny. Tego po wojnie na Ukrainie nikt o zdrowych zmysłach nie zakwestionuje. Gdyby ktoś zaprzeczał, to niestety tylko wizyta u dobrego psychiatry może go uratować. Podkreślam, dobrego, bo niedoświadczony 🙂 może sobie z takim przypadkiem nie poradzić.

Na Ukrainie cywilnym obywatelom rozdawana jest broń, po to aby mieli z czego strzelać do putinowskich sołdatów. Nie musimy w Polsce rozdawać broni, bo nie jesteśmy na takim etapie jak oni. Jednak powinniśmy zadbać o to, aby każdy w Polsce, kto przestrzega prawa mógł kupić sobie karabin czy strzelbę i mieć w domu. Nada się takie urządzenie do zatrzymania szabrownika i dywersanta.

Pilnie konieczna jest w Polsce zmiana ustawy, ale nie na byle co, na dobrą ustawę, rzeczywiście ułatwiająca dostęp do broni. Pracuję nad doszlifowaniem projektu, który był już w Sejmie, który przygotował był przygotowany przez Jarosława Lewandowskiego. Brakuje temu projektowi kilku przeróbek wymuszonych dzisiejszymi wydarzeniami. Lada moment to zrobię i przedstawię wam pod ocenę. Powinni się tym oczywiście zainteresować posłowie. Może się zainteresują, jak będzie dostatecznie huczało o tym w internecie. Nacisk społeczny działa. Więc już dzisiaj naciskajcie.