Z cyklu broń ratuje życie: dwóch policjantów uratowanych przez uzbrojonych cywili

Weteran sił zbrojnych Jesse Marshall i jego sąsiad Cody Deeter uratowali dwóch zastępców szeryfa z hrabstwa Whatcom podczas starcia z uzbrojonym i pijanym człowiekiem z sąsiedztwa. Osobą która otworzyła ogień do policjantów był 60-letni Joel Berck Young.

W czwartek 10 lutego, w godzinach popołudniowych, w Peaceful Valley w stanie Waszyngton dwaj zastępcy szeryfa z hrabstwa Whatcom, Ryan Rathbun i Jay Thompson, brali udział w interwencji dotyczącej kłótni sąsiedzkiej.

Joel Berck Young był zirytowany na swojego sąsiada, który palił śmieci i/lub drewno. Dym z ogniska dostawał się do jego domu, co rozwścieczyło Younga. Między sąsiadami doszło do utarczki słownej, podczas której padały wyzwiska i obelgi w obu kierunkach. Young sięgnął po strzelbę i wystrzelił w powietrze, aby podkreślić swoje racje. To był zły pomysł.

Kiedy o 16:40 na miejsce przybyła policja, Young wyglądał na będącego pod wpływem środków odurzających i wymachiwał strzelbą. Później okazało się, że pił alkohol. Dwaj zastępcy wydali komendę: “Biuro szeryfa, rzuć broń!”, wtedy Young oddał w ich kierunku kilka strzałów, pierwszy zastępca został trafiony w głowę. Drugi zastępca odpowiedział ogniem, aby chronić swojego rannego towarzysza, ale również został postrzelony. Po trafieniu obu policjantów Young wpadł w euforię. Wykrzykiwał głośno hasła zadowolenia z postrzelenia dwóch ludzi.

Jesse Marshall i Cody Deeter, którzy pracowali na zewnątrz w pobliżu, usłyszeli strzały. Skłoniło to ich do uzbrojenia się i sprawdzenia skąd padły strzały. Marshall i Deeter polecili swoim dzieciom i żonom aby zostali do domu, a sami zajęli się opanowywaniem sytuacji. Gdy podeszli do domu Younga musieli otworzyć ogień, aby zapewnić sobie osłonę dzięki której mogli odciągnąć rannych zastępców z miejsca zagrożenia.

“On [Joel Berck Young] wyszedł na zewnątrz z bronią stwarzając zagrożenie. Jestem weteranem. Brałem udział w walkach. Wiem, jak sobie z tym radzić. To nie jest zabawa” – powiedział Marshall w wywiadzie dla King 5. “Kiedy wyszedłem za róg on stał w drzwiach, więc strzeliłem. Chciałem go odstraszyć, żebyśmy mogli uratować tych ludzi” – dodał Deeter.

Inny sąsiad, który chciał pozostać anonimowy, zdołał odciągnąć zastępców z niebezpiecznej strefy. Słysząc strzały w “Spokojnej Dolinie”, sąsiedzi z okolicy zadzwonili pod numer 911. W efekcie na miejscu pojawiła się jednostka SWAT która dokonała aresztowania Younga. Rathbun został przewieziony do Harborview Medical Center w Seattle, a jego stan uznano za stabilny. Szpital potwierdził, że zastępca był pod opieką specjalisty, a jego stan na dzień 12 lutego był dobry. Thompson został wysłany do szpitala St. Joseph’s Hospital w Bellingham i został wypisany po jednej dobie obserwacji. Obaj zastępcy służyli społeczeństwu odpowiednio od 16 i 13 lat i obaj są wdzięczni za uratowanie życia.

Rathburn musiał jednak poddać się operacji. Według głównego zastępcy prokuratora okręgowego hrabstwa Whatcom Erika Sigmara, obaj zastępcy odnieśli rany głowy, które mogły doprowadzić do utraty wzroku.

Joel Berck Young, który poddał się wkrótce po przybyciu SWAT, został oskarżony o dwa zarzuty usiłowania zabójstwa pierwszego stopnia, za co grozi kara dożywotniego więzienia. Został osadzony w Skagit County Community Justice Center. Jego kaucja jest obecnie ustalona na 5 milionów dolarów. Ponadto Youngowi, w oczekiwaniu na postawienie go w stan oskarżenia, nie wolno było posiadać broni palnej ani spożywać środków odurzających. Rodzina jednej z ofiar była zdania, że nie powinien on zostać zwolniony za kaucją.

“Nie należy narażać społeczności na ryzyko ustalając niższą kaucję i umożliwiając potencjalne zwolnienie podejrzanego. Prowokowanie strzelaniny, która stanowi zagrożenie dla całej okolicy, a następnie atakowanie z premedytacją osób które służą i chronią tę społeczność nie powinny być tolerowane i wymagają wysokiej kaucji” – powiedział Sigmar.

Biuro Szeryfa Hrabstwa Whatcom wyraziło wdzięczność weteranowi i innym sąsiadom, którzy interweniowali w grożącej śmiercią sytuacji i zapewnili zastępcom wsparcie.

“Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że kilku uzbrojonych obywateli przyszło z pomocą zastępcom w krytycznym momencie, kiedy byli oni najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Skontaktowałem się ze wszystkimi trzema dobrymi Samarytanami i wyraziłem wdzięczność w imieniu swoim i wszystkich pracowników organów ścigania oraz ich rodzin” – czytamy w oświadczeniu.

“Proszę, dołączcie do mnie w modlitwach o pełne i całkowite wyzdrowienie obu zastępców i spokój dla ich rodzin; ochronę wszystkich funkcjonariuszy organów ścigania; oraz powrót do prawa i porządku w naszym stanie i narodzie” – powiedział Bill Elfo z biura szeryfa Whatcom.

Wygląda na to, że weterani nadal służą krajowi, nawet jeśli ich służba w armii dobiegła już końca. Historie takie jak ta przypominają nam, że weterani pozostają wierni swoim wojskowym korzeniom, chroniąc innych i narażając się dla społeczeństwa.

SOFREP (sofrep.com)

tłumaczył MR