RP gotowa przekazać wszystkie samoloty MIG-29 do dyspozycji USA, w celu wydania ich Ukrainie, a Pentagon nie widzi uzasadnienia dla tej propozycji…

2022-03-08 20:03 (PAP) Szef MSZ: władze RP są gotowe przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 i przekazać je do dyspozycji USA

Polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki – napisał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO.

Komunikat, który opublikował resort, jest oświadczeniem ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie.

“Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – czytamy w oświadczeniu.

“Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych” – podkreślono. “Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn” – zapewnił.

“Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie” – zaapelował szef MSZ. (PAP)

2022-03-08 20:20 (PAP) Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych RP w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie (komunikat)

MSZ informuje:

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie.

2022-03-09 00:51 (PAP) USA/ Pentagon: Nie widzimy uzasadnienia dla polskiej propozycji ws. MiG-ów (opis)

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Jak dodał, nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

“Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie” – oznajmił Kirby w oświadczeniu.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi “trudnych wyzwań logistycznych” nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Kirby podkreślił, że ogłoszona we wtorek przez polski MSZ oferta oddania MiG-ów Stanom Zjednoczonym, by za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie pokazuje, jak skomplikowana jest to sprawa. Zaznaczył przy tym, że “decyzja o tym, czy przekazać posiaden przez Polskę samoloty Ukrainie ostatecznie należy do polskiego rządu”.

Wcześniej zaskoczenie oświadczeniem polskiego MSZ wyraziła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, która dodała, że Polska wykonała w tej sprawie “zaskakujący ruch”.

Premier RP Mateusz Morawiecki stwierdził we wtorek natomiast, że “jakiekolwiek decyzje o dostarczeniu broni ofensywnej powinny być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie”, a Polska nie może samodzielnie podjąć takiego kroku, bo nie jest stroną wojny na Ukrainie.

2022-03-08 22:24 (PAP) USA/ Nuland: Polacy nas zaskoczyli ws. MiG-ów; rozważamy rozmieszczenie dodatkowych baterii Patriotów

Ogłoszenie polskiego MSZ w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było “prekonsultowane” z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków – powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland. Dodała, że USA rozważa rozmieszczenie w Polsce dodatkowych baterii systemu Patriot. Komentarza w sprawie odmówił Pentagon.

“Z tego co wiem, to nie było uprzednio konsultowane z nami, że planują nam dać te samoloty” – powiedziała Nuland podczas wysłuchania przed senacką komisją zagranicznych na temat Ukrainy, pytana o oświadczenie polskiego MSZ o gotowości bezpłatnego przekazania polskich MiG-ów 29 Stanom Zjednoczonym.

“Byłam tuż przed przyjściem tutaj na spotkaniu, na którym powinnam była o tym usłyszeć. Więc myślę, że to był zaskakujący ruch ze strony Polaków” – dodała w odpowiedzi na pytanie senator Jeanne Shaheen.

Nuland dodała, że najważniejsze w tej kwestii jest zapewnienie “pełnego bezpieczeństwa powietrznego” dla Polski i innych sojuszników i że USA rozważają dodatkowe rozmieszczenie baterii systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

Zaskoczenie wyraził również senator Demokratów Chris Murphy, który stwierdził, że Polska byłaby “bardziej naturalnym partnerem”, by przekazać stare MiG-i Ukrainie.

Zapytany przez PAP o komentarz przedstawiciel Pentagonu odmówił komentarza.

“Widzieliśmy ogłoszenie polskich władz. Nie mamy w tej chwili nic do przekazania” – powiedział rzecznik. (PAP)

Skomentuję to może wieczorem. Tylko przypomnę, że to USA ma prawny obowiązek walczyć za Ukrainę – co wynika z porozumień w Budapeszcie z 1994 r. – Memorandum Budapesztańskiego. W sumie to nie mają 🙂 przeczytałem treść tego memorandum:

4. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie w poszukiwanie natychmiastowych działań Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych celem dostarczenia pomocy Ukrainie, jako Państwu Nienuklearnemu stronie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, gdyby Ukraina stała się ofiarą aktu agresji lub obiektem groźby agresji, w których stosowana jest broń jądrowa;

Ciekawe ile my mamy podpisanych takich nic nie znaczących traktatów? Umiesz liczyć, licz na siebie. Wszyscy inni zrobią cię w ch…uja. Prawda oczywista, którą zapominamy.

Moim zdaniem paluszki maczali w tym co odpowiedzieli Amerykanie i Niemcy. Sojusz niemiecko – rosyjski ciągle się nie rozsypał, a co najmniej Niemcy liczą na klęskę Ukrainy i nie chcą robić niczego co mogło zaszkodzić ich rosyjskim przyjaciołom. Bardzo mi się podoba to co powiedział ukraiński minister od spraw zagranicznych panom Niemcom. Wali prosto w oczy, niech Niemcy czytają prawdę.

2022-03-09 09:44 (PAP) Szef MSZ Ukrainy do Niemców: wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku “Welt” pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. “Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało” – podkreślił.

“Przypuszczam, że przeraża was to, co widzicie i czytacie o wojnie na Ukrainie. Ale ostrzegaliśmy was przed tym wszystkim. Prosiliśmy was o broń, a w odpowiedzi słyszeliśmy opowieści o +odpowiedzialności historycznej+, która z jakiegoś powodu objęła Rosjan, ale nie Ukraińców. Prosiliśmy, byście nie budowali Nord Stream 2. Ale mówiliście, że to projekt czysto komercyjny” – pisze Kułeba.

“Ostrzegaliśmy was, że Putin jest złem na skalę, jakiej świat nie widział od 80 lat. Prosiliśmy, byście nie powtarzali błędów z przeszłości i nie dopuścili do katastrofy” – dodaje.

“Teraz wreszcie przyznaliście się do swoich błędów. Teraz dostarczacie nam broń, zatrzymujecie rosyjski gazociąg i popieracie sankcje wobec Rosji, pierwsze naprawdę poważne. Czy ceną za otwarcie oczu komuś w Niemczech jest zamknięcie oczu na zawsze komuś na Ukrainie?” – pyta Kułeba.

“Powinniście wiedzieć jak żaden inny kraj, że w takiej sytuacji każda godzina zwłoki i zwątpienia kosztuje życie i powiększa katastrofę” – dodaje.

Ukraina potrzebuje pomocy – podkreśla szef MSZ w Kijowie. “Dajcie nam więcej broni, byśmy mogli się bronić. Pomóżcie nam chronić nasze niebo. Pomóżcie nam zdobyć samoloty bojowe. Dajcie nam potężniejszą broń przeciwczołgową, przeciwlotniczą i przeciwrakietową” – wzywa.

Apeluje także o “nałożenie jeszcze ostrzejszych sankcji na Rosję”, w tym “zakazu korzystania z rosyjskich źródeł energii” oraz “zakazu wpływania rosyjskich statków do portów europejskich”.

“Jesteśmy wdzięczni za decyzje podjęte już w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Widzimy, że Niemcy zmieniły swoje podejście. Podjęły szereg trudnych kroków, choć (zrobiły to) tragicznie późno (…)” – pisze minister.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreśla, że “trzeba podjąć więcej decyzji”.

“Ja, minister spraw zagranicznych państwa walczącego o swoje istnienie, nie mogę już spokojnie słuchać, że Niemcy potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie dostaw broni, są sceptycznie nastawione do przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i niechętnie podchodzą do najpotężniejszych instrumentów sankcji wobec Rosji” – pisze minister.

“Może wam się wydawać, że dokonaliście już bohaterskiego czynu, podejmując szereg ważnych decyzji. Ale gdy na europejskiej Ukrainie giną ludzie, wy zrobiliście za mało” – podkreśla.

Według Kułeby “nadszedł ten moment: albo Niemcy staną się wiodącym narodem wspierającym Ukrainę i walczącym z rosyjskim złem, albo Niemcy poniosą nową historyczną winę za utracone życia i zniszczone miasta”.

No oczywiście, że to Niemcy za tym stoją. Sojusz niemiecko-rosyjski trwa. Niemcy zachowują się jak sprzedajny szpieg, kret w obozie sojuszniczym, przyjaznym. Nie miejmy złudzeń, nas wystawią tak samo i korzystając z okazji odbiorą co było ich przed wojną i tyle.

2022-03-09 18:45 (Media/PAP) Niemcy/ Kanclerz Scholz przeciwny wysłaniu polskich MiG-ów na Ukrainę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wypowiedział się przeciwko wysłaniu polskich MiG-ów na Ukrainę, a także po raz kolejny wezwał Rosję do zawieszenia broni i wycofania wojsk z Ukrainy – informuje w środę portal Tagesschau.

„Musimy bardzo dokładnie przemyśleć faktyczne działania. I na pewno nie obejmują one samolotów bojowych” – podkreślił kanclerz, dodając że „rozwiązanie militarne nie ma sensu”.

Polskie MSZ poinformowało we wtorek wieczorem, że rząd RP jest gotowy do przekazania wszystkich samolotów bojowych MiG-29 do bazy amerykańskich sił powietrznych w Ramstein (Nadrenia-Palatynat). Jednak sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu.

Polska propozycja przewidywała, że USA mogłyby dostarczać myśliwce na Ukrainę, której piloci szkolą się na tego typu samolotach. Jednak, jak skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby, perspektywa samolotów wlatujących w ukraińską przestrzeń powietrzną z bazy USA-NATO budziłaby poważne obawy dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)