Strzelectwo długodystansowe to nie tylko domena wojska i części myśliwych. Każdy może to robić.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił rozkwit sportowego strzelectwa długodystansowego. Karabin precyzyjny wymaga wszystkich umiejętności strzelca, takich jak strzelanie z niewygodnych pozycji, obliczenia balistyczne i odczytywanie wiatru, a następnie wykorzystuje je w świecie praktycznych zawodów strzeleckich, gdzie celne strzały muszą być oddawane w jak najkrótszym czasie. Taka precyzja i dbałość o szczegóły stawia wysokie wymagania przed karabinem, osprzętem i samym strzelcem, a droga do sukcesu w tym sporcie może być dość wyboista.

Jim Gilliland mówi o tym, od czego zacząć swoją przygodę w świecie strzelectwa długodystansowego. Jim jest byłym dowódcą sekcji snajperskiej, a obecnie jest czołowym strzelcem wyczynowym w strzelaniu z karabinu precyzyjnego.

“Najważniejszą sprawą w tym typie strzelectwa jest absolutne dopasowanie pomiędzy strzelcem a jego bronią. Pomyśl o tym jak regulujesz lusterka i fotel w samochodzie, robisz to aby pasowały do ciebie i tylko do ciebie. Tak samo jest z karabinem. Wszystko ma być idealnie dopasowane, bo nawet najmniejsze zaburzenie równowagi podczas składania się do strzału może wywołać niepożądany ruch, który spowoduje że pocisk minie cel.”

“To, jak składasz się za bronią, jest również ważne. Naucz się wykorzystywać naturalną mechanikę swojego ciała aby pracować zgodnie z bronią a nie przeciwko niej. Znajdź swój naturalny sposób ułożenia się za bronią. Nie możesz walczyć z karabinem aby naprowadzić go na cel, a po oddanie strzału musisz w naturalny sposób powracać do pozycji równowagi. Naucz się strzelać z różnych pozycji strzeleckich, innych niż leżąca, siedząca czy stojąca.”

Jason Crotteau jest głównym trenerem w Wyoming Tactical i prowadzi bardzo dokładny, pięciodniowy kurs szkoleniowy dotyczący strzelania z karabinów precyzyjnych. Kurs ten obejmuje wszystkie obszary strzelania precyzyjnego. Kurs trwa aż pięć dni nie bez przyczyny.

„Zanim zacząłem prowadzić sam zajęcia, wziąłem udział we wszystkich jednodniowych szkoleniach strzelania z karabinów precyzyjnych jakie udało mi się znaleźć” – powiedział Crotteau – “Stwierdziłem, że prawie wszystkie z nich były dobre w nauczaniu jednego aspektu strzelania z karabinów długodystansowych, takiego jak zrozumienie balistyki, strzelanie z różnych pozycji czy umiejętność odczytywania wiatru. Brakowało jednak kursu, który łączyłby wszystkie te elementy w spójną całość i pokazywał to dlaczego trzeba wykonywać pewne rzeczy na strzelnicy, a nie tylko to jak je wykonywać”.

“Niektórych najważniejszych umiejętności nie można nauczyć dopóki nie opanuje się podstaw prawidłowego celowania i nie będzie się umiało oddawać celnych strzałów” – mówi dalej Crotteau – „Takie rzeczy jak komunikacja między strzelcem a obserwatorem są absolutnie niezbędne, ale strzelec musi najpierw posiąść umiejętność prawidłowego wprowadzania poprawek podawanych przez obserwatora. Takich rzeczy nie da się nauczyć na jednodniowych zajęciach, dlatego preferuję prowadzenie szkoleń z karabinów precyzyjnych dłużej niż tylko przez jeden dzień”.

Dobry trening przynosi najlepsze efekty gdy towarzyszy mu dobry sprzęt.

Jason Wilson, dyrektor generalny Lucid Optics, mówi o tym jak zacząć przygodę z strzelectwem długodystansowym bez nadmiernego uszczuplania portfela.

“Na rynku jest coraz więcej świetnych karabinów dla początkujących” – powiedział Wilson. “Model Ruger Precision Rifle zapoczątkował ten trend, ale teraz widzimy także budżetowe karabiny innych producentów. Kup najbardziej stabilny dwójnóg na jaki Cię stać, zawsze możesz go później zmodyfikować”.

“Wybór optyki jest bez wątpienia tak samo ważny jak wybór karabinu” – dodał Wilson. “Zacznij od czegoś z maksymalnym powiększeniem 16x do 18x. Luneta z siatką celowniczą w pierwszym planie jest zdecydowanie pożądanym rozwiązaniem. Do tego prawdopodobnie najlepsza będzie siatka wyskalowana w miliradianach. Nie ma nic złego w siatkach MOA, ale łatwiej jest porozumieć się z obserwatorem jeśli używasz miliradianów, ponieważ jest to bardziej popularna siatka”. (www.wideners.com)

Strzelanie z karabinów precyzyjnych łączy w sobie dreszczyk emocji związany z szybkim, celnym strzelaniem pod presją czasu oraz spokojną, przemyślaną umiejętnością oddawania strzałów z odległości kilkuset metrów i większej. Bez względu na to, czy chcesz poprawić swoje umiejętności myśliwskie, czy chcesz wziąć udział w zawodach strzeleckich na długich dystansach, czy po prostu chcesz pokonywać swoje własne granice, dzięki praktyce i odpowiedniemu treningowi szybko przekonasz się, że możesz trafiać w cele które kiedyś wydawały Ci się totalnie poza zasięgiem.

Kevin Creighton (www.shootingillustrated.com)

tłumaczył MR