Partia Republikańska zapowiada złożenie projektu o zmianie ustawy o broni i amunicji – ta sprawa wydaje mi się realna

2022-03-19 14:36 (PAP) Partia Republikańska zapowiada złożenie projektu o zmianie ustawy o broni i amunicji, który ma usprawnić dostęp do broni

Składamy w parlamencie projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. Zakłada on skrócenie i usprawnienie procedury uzyskania pozwolenia na broń – zapowiedział w sobotę Adam Bielan prezes Partii Republikańskiej.

W czasie sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej Partii Republikańskiej wskazano na potrzebę zmiany ustawy o broni i amunicji.

Zapowiedziano złożenie do parlamentu projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji.

“W Polsce mamy obecnie 17 sztuk jednostek broni i 6 pozwoleń na tysiąc mieszkańców, tymczasem np. w Rosji jest 28 pozwoleń na tysiąc mieszkańców i 46 sztuk jednostek broni na tysiąc mieszkańców” – zwrócił uwagę Arkadiusz Czartoryski. Stwierdził, że “nie ma najmniejszego powodu, żeby nie ufać, że polskie społeczeństwo jest gotowe szkolić się i przygotować najróżniejszego organizacje, w tym pozarządowe – do obrony ojczyzny”.

Prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan powiedział, że projekt ustawy zakłada skrócenie i usprawnienie procedury uzyskania pozwolenia na broń. “W tej chwili mamy bardzo skomplikowane – naszym zdaniem niepotrzebne egzaminy teoretyczne. Chcemy, żeby egzamin składał się przede wszystkim z części praktycznej. Usprawniamy proces uzyskiwania wszystkich zezwoleń koniecznych do wybudowania strzelnicy wojskowej i cywilnej – bo jest ich w Polsce zdecydowanie za mało” – powiedział Bielan.

Poinformował, że minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przedstawi cały program dotowania zajęć dla młodzieży ze strzelectwa, który powstał w ministerstwie sportu.

Bielan przyznał, że “takie programy w Polsce istnieją”, ale jak stwierdził – “dotąd nie było na to dużo środków”. “W ciągu najbliższych kilku dni Ministerstwo Sportu przestawi taki program, postulowany wcześniej przez środowisko partii Republikańskiej” – zapowiedział.

“Jeżeli państwo polskie ma zaufanie do żołnierza, policjanta, funkcjonariusza Straży Granicznej, to nie ma najmniejszego powodu, żebyśmy nie ufali, że funkcjonariusz policji, oficer Wojska Polskiego – nie mógłby nabyć broni, żeby podnosić swoją kondycję strzelecką, swoje umiejętności” – powiedział Arkadiusz Czartoryski

Ocenił, że “jeśli policjant, żołnierz musi składać bardzo podobny wniosek o wydanie pozwolenia na broń, jak zwykły cywil – to jest sytuacja absurdalna”.

Czartoryski zwrócił także uwagę, że wnioski często traktowane są uznaniowo. Jak mówił, zdarzają się sytuacje, w których policjant, który czuje się zagrożony i składa wniosek o pozwolenie na broń w celu ochrony osobistej – nie otrzymuje takiego pozwolenia. “Proponujemy, żeby policjant, żołnierz, funkcjonariusz otrzymywał pozwolenie na broń na wniosek” – powiedział Czartoryski.

Wspomniał, że obecnie nawet jeżeli policjanta stać, żeby kupić amunicję na podtrzymanie kondycji strzeleckiej, nie może jej kupić, bo nie ma pozwolenia na broń, podczas gdy “broń służbowa leży zamknięta w szafce służbowej”.

“Chcemy precyzyjnie określić ścieżkę administracyjną uzyskania pozwolenia na broń i ograniczyć uznaniowość tak, żeby nie było podważania badań lekarskich, czy innych warunków, które są konieczne do uzyskania pozwolenia na broń” – zapowiedział Czartoryski.

Zaznaczył, że projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji odnosi się także do kwestii obrony koniecznej. “Chcemy, żeby osoba, która w świetle prawa otrzyma od państwa polskiego broń do ochrony osobistej, nie bała się jej użyć wtedy, kiedy stosuje obronę konieczną” – wyjaśnił Czartoryski.

Zwrócił uwagę, że polskie prawo jest tak skonstruowane, że osoby, które mają pozwolenia na broń “obawiają się jej użyć w obronie koniecznej”, ponieważ mogą mieć później poważne kłopoty. “Tymczasem sprawca czynu, np. zbrodniarz, który napada na mieszkanie, przez wiele lat nęka w sądach osobę, która użyła broni w obronie koniecznej” – powiedział Czartoryski.

“Składamy ten dokument w parlamencie i jesteśmy gotowi na dyskusję” – oświadczył.

O, ta sprawa ruszy i może nawet się ziści. Kukiz Paweł to zwyczajny gaduła i nic nie zrobi w sprawie przepisów o broni, a ta sprawa się stanie – oczywiście moim zdaniem. Dochodziły do mnie sygnały ze środowiska Partii Republikańskiej, że się przygotowują i widzę, że faktycznie działają. Początkowo myślałem, że to tylko takie mieszanie w pustym kotle w celu odnotowania sondażowych sukcesów, ale myliłem się. Ten projekt się w Sejmie pojawi i kto wie czy nie będzie uzgodniony z naczelnikiem państwa.

Czekam na rozwój wypadków i myślę, że zmiana obecnej ustawy jest lepszym rozwiązaniem niż ta nowa ustawa, która za wszelką cenę ma dostosowywać przepisy do praw unijnych przez np. ograniczanie możliwości posiadania magazynków. To nie czas na takie sprawy.

Mam tylko jedną propozycję i gorącą prośbę do Partii Republikańskiej i tych co tam decydują. Weźcie mnie – adwokata Andrzeja Turczyna – do zespołu eksperckiego. Pokażę wam gdzie obecna ustawa ma wady, powiem co trzeba w niej zmienić. Zajmuję się praktycznym stosowaniem tej ustawy od dobrych 10 lat. Naprawdę nie znajdziecie nikogo kto tak przerył tą ustawę, nie znajdziecie nikogo kto na co dzień zmaga się z policją, sądami i prokuraturą na podstawie przepisów obecnej ustawy.

To taka mała auto reklama, ale w dobrej sprawie.

Przepraszam, że się chwalę ale  sytuacja nadzwyczajna. W normalnych warunkach bym się nie chwalił publicznie, bo mi to nie jest potrzebne. Kto ma problem do mnie trafia, a ja jak mogę, tak pomagam. Jednak mamy sytuację nadzwyczajną, wojenną. Będę się o posadę eksperta upominał. Czytelników proszę o to abyście mnie medialnie wspierali, może macie jakieś możliwości dotarcia gdzie trzeba i powiedzenia co trzeba. Naprawdę potrafię wskazać złe przepisy w obecnej ustawie, potrafię wskazać patologię jej praktycznego stosowania, pomóc w uproszczeniu procedur i samej ustawy.