Bucza może wydarzyć się wszędzie tam gdzie wlezie ruska hołota – Polacy muszą mieć dostęp do broni!

2022-04-03 08:19 (media/PAP) Ukraina/ Zabici cywile, zrujnowane domy – świadkowie pokazują miasta, z których wyszli Rosjanie

Ukraińskie władze i dziennikarze publikują w niedzielę wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.

„To był bardzo trudny wieczór. Na wyzwolonych przedmieściach Kijowa znajdowanych jest coraz więcej ciał cywilów zabitych przez najeźdźców” – napisał w niedzielę rano na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Do wpisu dołączone są zdjęcia ubranych po cywilnemu ciał leżących na ulicach, w tym mężczyzny, który najprawdopodobniej zginął, jadąc na rowerze. „Jeszcze całkiem niedawno cały kraj i ci ludzie planowali iść do pracy, spotykać się z krewnymi, załatwiać swoje sprawy. Faszystowskie bydlaki pozbawiły ich życia. Życia nieuzbrojonych cywilów, którzy próbowali tylko się uratować” – napisał Heraszczenko.

Ukraińskie ministerstwo obrony zamieściło na Twitterze film nagrany z samochodu jadącego przez podkijowską Buczę, z której siły ukraińskie wyparły żołnierzy rosyjskich. Na drodze i poboczu widać ciała w cywilnych ubraniach.

„Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – napisał resort obrony.

Ukraiński pisarz i dziennikarz Stanisław Asiejew ocenił, że rozmieszczenie ciał – jedno przed każdym budynkiem – sugeruje systematyczne egzekucje mężczyzn z każdego domu. Jego zdaniem Rosjanie działali w ten sposób również w Czeczenii.

Dziennikarka portalu Kyiv Independent Anastazja Lapatina napisała na Twitterze, że na drodze w pobliżu Kijowa znaleziono ciała czterech lub pięciu nagich kobiet. „Rosjanie ponoć próbowali je spalić. Bóg wie, co wydarzyło się wcześniej” – napisała.

Portal Nexta opublikował na Twitterze zdjęcia zrujnowanych domów i pojazdów w miasteczku Irpień w obwodzie kijowskim w rejonie buczańskim pod Kijowem. (https://tinyurl.com/3stkszmk). Mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn ocenił wcześniej, że w wyniku działań rosyjskich wojsk zniszczona została połowa miasta.

Mer Buczy Anatolij Fedoruk powiedział w sobotę agencji AFP, że w zbiorowych mogiłach trzeba było tam pochować 280 ciał. Dodał, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach. Dziennikarz AFP przekazał, że widział ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu, jeden z nich miał związane z tyłu ręce, a obok niego leżał otwarty ukraiński paszport.

Trudno się powstrzymać z wykrzyczeniem złości na ruskich s… którzy dopuszczają się ludobójstwa i innych wojennych zbrodni. Z drugiej zaś strony przecież zdrowy rozum podpowiadał od dawna, że zezwierzęcenie ludzkie w czasie wojny nie zna granic. Trzeba na to być przygotowanym. Nie obowiązują w czasie wojny żadne prawa, rację ma ten kto ma karabin.

Nie możemy spodziewać się niczego innego po ruskich ludobójcach niż to co widać na zdjęciach, gdyby na nas napadli. Nie krzyczeliśmy na to co robili podczas II WW, bo przecież dość intensywnie robili takie rzeczy Niemcom, a z Niemcami wówczas i my mieliśmy na pieńku, no i nie bardzo mogliśmy. Minęły lata i jest dokładnie to samo. Sowiecki człowiek jest niezmieniony, nawet jeżeli jeździ ładnym Mercedesem.

Na nic złość jeżeli nie będzie zamieniona na coś rozumnego. Może ci co ciągle są przyjaźni ruskim ludobójcom sie obudzą? Obrazy z podkijowskiej Buczy są nie do zniesienia, odpowiedzialni za te zbrodnie wojenne muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności – napisała w niedzielę na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówi o “zbrodniach wojennych”.

Pamiętacie co piszę zawsze, gdy podobne zdarzenia się dzieją? Każda wojna tak naprawdę toczy się przeciwko cywilom! I pi…e polityków i nie wiem kogo jeszcze, tego faktu nie zmieni. W związku z tym cywil powinien móc się bronić. Musimy mieć dostęp do broni, już teraz, a nie ja będzie wojna. Ruski bandzior – Putler – z całą pewnością i na nas napadnie. Gdy nie zatrzyma się na Ukrainie, do nas przyjdzie i będzie Bucza np. pod Warszawą, pod Lublinem, Białymstokiem i wszędzie tam, gdzie stanie śmierdzący bucior ruskiego sołdata.

Polacy muszą mieć szeroki dostęp do broni. Każdy kto uzna, że chce mieć, powinien mieć możliwość zdobycia pozwolenia na broń i kupienia broni. Broń palna to jedyna metoda obrony przed ruskim sołdatem, co chce sobie pomordować, zgwałcić i ukraść futro aby wysłać do żony. Nie ma innej metody. Polak musi mieć możliwość strzelania do zbira. Moim zdaniem na dzisiaj, najlepsza ustawa to projekt Republikanów. Powinna być za 2 dni uchwalona.

Pamiętajcie, kto dzisiaj sprzeciwia się dostępowi Polaków do broni, jest wspólnikiem ruskich ludobójców. Świadomy lub nie, realizuje ich cele i plany. Dzisiaj widać na zdjęciach jaki jest los cywilów na wojnie, cywilów, którzy nie mają czym strzelać do ruskich żołnierzy.

2022-04-03 20:23 (PAP) Ukraina/ Zełenski: w Buczy i innych wyzwolonych miasta Rosjanie zabili setki osób (krótka)

W Buczy i innych ukraińskich miastach wyzwolonych przez Ukraińców Rosjanie zabili i zakatowali setki osób – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w niedzielę wieczorem.

“Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa” – podkreślił prezydent.

“Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. I którzy zasługują tylko na śmierć po tym, co zrobili” – dodał.

Wskazał, że chciałby, aby matka każdego rosyjskiego żołnierza zobaczyła ciała zabitych ludzi w Buczy, Irpieniu, Hostomlu.

2022-04-04 09:58 (PAP) Ukraina/ Pierwsze zdjęcia satelitarne, na których widać masowy grób w Buczy, pochodzą z 10 marca

Na zdjęciach satelitarnych Maxar Technologies z 10 marca widać 14-metrowy rów wykopany obok cerkwi w Buczy pod Kijowem. Po odzyskaniu kontroli nad Buczą przez siły ukraińskie w tym miejscu odkryto masowy grób z ciałami cywilów.

Firma Maxar Technologies, która zbiera i publikuje zdjęcia satelitarne Ukrainy, oświadczyła, że pierwsze oznaki rozkopu na miejscu masowego grobu przy cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych w Buczy były widoczne 10 marca – pisze agencja Reuters. Bucza, podobnie jak inne miasta na północny zachód od Kijowa były wówczas pod kontrolą sił rosyjskich, które 24 lutego zaatakowały Ukrainę.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania wideo, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Chodzi o Buczę, Irpień, Hostomel, a także inne miasteczka.

Reuters pisze, że jego dziennikarze, którzy byli w Buczy w sobotę, widzieli ciała leżące na ulicach miasta. Masowy grób obok cerkwi był wciąż odsłonięty i „wystawały z niego ręce i nogi” zabitych.

Władze Ukrainy oskarżyły Rosję o masowe zbrodnie na cywilach i „masakrę ludności”. (PAP)

2022-04-04 19:49 (PAP) Ukraina/ Szef MSZ: zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej (opis)

Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

“Okropności, które widzimy w Buczy to wierzchołek góry lodowej wszystkich zbrodni, które do tej pory zostały popełnione przez rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. I mogę powiedzieć, bez wyolbrzymiania, ale z wielkim smutkiem, że sytuacja w Mariupolu jest znacznie gorsza” – powiedział Kułeba na konferencji prasowej w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie.

Wyraził opinię, że zbrodnie popełnione w Buczy wymagają dalszego zaostrzenia sankcji przeciw Rosji. “Półśrodki już nie wystarczają. W imieniu ofiar z Buczy i ich krewnych domagam się przyjęcia najpoważniejszych w sankcji w tym tygodniu” – oświadczył.

Podkreślił, że najwyższy czas odłożyć argumenty ekonomiczne, że tych czy innych sankcji nie można nałożyć i wezwał tych ministrów spraw zagranicznych, którzy uważają, że nie można wyłączyć wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, nie można przestać kupować gazu, ropy czy węgla z Rosji, nie można zrezygnować z handlu z Rosją, by niezwłocznie przyjechali do Buczy.

“(Wzywam) aby odwiedzili małą wioskę i stanęli na przeciw masowych grobów. Aby zobaczyli ciała zabitych ukraińskich kobiet, które były gwałcone, zanim zostały zabite. I które Rosjanie próbowali podpalić, by ukryć ślady swoich zbrodni” – mówił Kułeba, zwracając się zwłaszcza do ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, Unii Europejskiej i G7, którzy będą mieli spotkania w tym tygodniu poświęcone dalszym krokom przeciw Rosji.

Zaapelował, by niektóre państwa zrezygnowały z oporów, które mają wobec przekazywania broni Ukrainie. “Im więcej broni będziemy mieć, tym szybciej wygramy tę wojnę i powstrzymamy Rosję przed popełnianiem kolejnych zbrodni” – mówił Kułeba.

Truss podkreśliła, że Wielka Brytania przewodziła 41 państwom, które skierowały sprawę popełnianych na Ukrainie okrucieństw do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). “Nie spoczniemy, dopóki ci zbrodniarze nie zostaną postawieni przed sądem” – zapewniła i dodała, że po “przerażających zbrodniach” popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie, dla tego kraju “nie ma miejsca” w Radzie Praw Człowieka ONZ.

“Faktem jest, że twarde stanowisko to jedyne podejście, które może przynieść efekty. (Władimir) Putin doprowadził do eskalacji tej wojny i takie podejście jest niezbędne, aby zapewnić, że przegra na Ukrainie i że będziemy świadkami pełnego wycofania rosyjskich wojsk, a pozycja Ukrainy zostanie wzmocniona przy stole negocjacyjnym. Nie powinno się mówić o zniesieniu sankcji, gdy wojska Putina są na Ukrainie, a nad Europą wisi groźba rosyjskiej agresji” – mówiła Truss.