Kamala Harris w liczbach

The Times przedstawia najnowsze krajowe sondaże opinii publicznej, aby pokazać jak wyborcy postrzegają Wiceprezydent Kamalę Harris. Pochodząca z Kalifornii Harris jest pierwszą czarnoskórą kobietą z południowoazjatyckimi korzeniami, która pełni funkcję wice-przywódcy narodu.

Według danych z 15 marca, 39% zarejestrowanych wyborców miało pozytywną opinię o Harris a 52% miało negatywną, co daje -13 punktów procentowych.

Od momentu objęcia urzędu Harris powierzono jedną z najbardziej drażliwych kwestii w administracji: powstrzymanie napływu imigrantów próbujących przekroczyć granice USA. Republikanie starali się uczynić z niej twarz problemu, który ich zdaniem może im pomóc politycznie.

Po przyjęciu tej roli, wskaźniki aprobaty dla Harris zaczęły spadać, a w czerwcu głosy negatywne przewyższyły pozytywne. Nie jest jednak pewne, czy spadek ten jest bezpośrednio związany z debatą imigracyjną, ponieważ spadek aprobaty dla Harris pokrywa się również z niewielkim spadkiem aprobaty dla pracy prezydenta Bidena.

Spadek nastąpił po wywiadzie z Lesterem Holtem z NBC, w którym Harris odparła pytanie o to dlaczego nie odwiedziła granicy, co wywołało krytykę. Kontrowersje wzbudziły również jej komentarze na temat imigracji i południowej granicy Stanów Zjednoczonych podczas wizyt w Meksyku i Gwatemali.

Spadek ten pokrywa się również z wynikami badań, które pokazują, że Harris, podobnie jak inne kobiety-politycy, coraz częściej staje się celem nadużyć w sieci. Wraz ze wzrostem rangi Harris, wzrosła ilość seksistowskich, agresywnych i mizoginicznych ataków na nią w mediach społecznościowych – badacze znaleźli setki tysięcy takich przykładów.

Jak Harris wypada na tle swoich poprzedników.

Poprzednie sondaże pokazują, jak zmieniała się poparcie dla poprzednich wiceprezydentów w ciągu pierwszych czterech lat ich urzędowania. Poparcie netto Harris jest nieco niższe niż poparcie dla byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a na tym etapie ich kadencji i jest znacznie niższe od adekwatnych wyników trzech poprzednich wiceprezydentów.

Poparcie dla Harris w porównaniu z poprzednimi wiceprezydentami :

W miarę jak społeczeństwo stawało się coraz bardziej spolaryzowane, wiceprezydenci rzadziej cieszyli się szerokim poparciem opinii publicznej. Mike Pence na przykład, przez większość swoich czterech lat w Białym Domu miał prawie zerowe poparcie netto. Joe Biden, Dick Cheney i Al Gore rozpoczynali swoje kadencje z wyższymi notowaniami niż te, którymi cieszy się obecnie Harris.

Jak Harris wypada w porównaniu z Bidenem.

W najnowszej średniej The Times pozytywne oceny prezydenta Bidena wynoszą 42%, a negatywne 54% – co daje wynik netto na poziomie około -12 punktów procentowych.

Daje to Harris wynik niższy od Bidena o 1 punkt procentowy.

Poparcie netto od czasu inauguracji:

Najnowsze badania naukowe i przegląd czterech ostatnich administracji prezydenckich dokonany przez “Times” sugerują, że oceny wiceprezydentów są ściśle powiązane z ocenami prezydentów. Czas pokaże, czy notowania Harris wzrosną, czy spadną wraz z nurkującą popularnością Bidena.

Jak różne grupy społeczne postrzegają Harris.

Poparcie dla wiceprezydent wśród wyborców różni się znacznie w zależności od ich poglądów politycznych i demograficznych, według danych zebranych w najnowszym sondażu YouGov.

Największe różnice występują pomiędzy poszczególnymi partiami, gdzie opinie skrajnie są podzielone. Ogólnie rzecz biorąc, elektroat Harris tworzą kobiety, Afroamerykanie oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Jak zmieniały się opinie o Harris.

Rutynowe ogólnokrajowe badania opinii publicznej na temat Harris rozpoczęły się pod koniec 2018 r., kiedy stało się jasne, że planuje ona ubiegać się o urząd prezydenta. Przegląd 267 sondaży przeprowadzonych od tego czasu pokazuje, jak stawała się coraz bardziej znana w kraju i jak zmieniały się opinie na jej temat w czasie.

Po przystąpieniu do wyścigu prezydenckiego poparcie dla Harris latem i jesienią 2019 roku stopniowo spadało. Gdy w grudniu tego samego roku zrezygnowała z udziału w wyborach, badania opinii publicznej na jej temat praktycznie całkowicie ustały.

Wiosną 2020 roku, w obliczu spekulacji na temat dołączenia Harris do grona Demokratów, powróciła ona na sondażowe radary. Jej poparcie zaczęło rosnąć w sierpniu, gdy Biden mianował ją swoim kandydatem na wiceprezydenta.

Po objęciu stanowiska wiceprezydenta Harris została poproszona o kierowanie działaniami administracji w kontrowersyjnej kwestii imigracji. Jej podejście do tego tematu spotkało się z krytyką, co niektórzy obserwatorzy wskazują jako powód tego iż jej poparcie spada obecnie szybciej niż dotychczasowe poparcie Bidena.

Matt Stiles, Ryan Murphy, Vanessa Martínez (www.latimes.com)

tłumaczył MR