Republikanie złożyli w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji – to bardzo dobry projekt

2022-04-13 19:41 (PAP) Republikanie złożyli w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji

Złożyliśmy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek republikański projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji, aby “skończyć z faktem, iż Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem w Europie” – poinformowała w środę Partia Republikańska. Projekt został skierowany do zaopiniowania przez sejmowe biura.

“Dziś złożyliśmy do Pani Marszałek Elżbiety Witek republikański projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. Czas skończyć z faktem, iż Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem w Europie. Reprezentował nasz projekt w Sejmie będzie poseł Arkadiusz Czartoryski” – poinformowali Republikanie na Twitterze.

Sejm informuje na swoich stronach, że projekt wniesiony przez grupę posłów PiS, niezrzeszonych, koła Polskie Sprawy oraz klubu Lewicy dotyczy “implementacji do prawa krajowego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/555 w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni”. Podano również, że w środę projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych ws. zgodności z prawem UE.

Inicjatywę ustawodawczą zmierzającą m.in. do skrócenia i usprawnienie procedury uzyskania pozwolenia na broń zapowiedział w połowie marca prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan. “W tej chwili mamy bardzo skomplikowane – naszym zdaniem niepotrzebne egzaminy teoretyczne. Chcemy, żeby egzamin składał się przede wszystkim z części praktycznej. Usprawniamy proces uzyskiwania wszystkich zezwoleń koniecznych do wybudowania strzelnicy wojskowej i cywilnej – bo jest ich w Polsce zdecydowanie za mało” – mówił Bielan po marcowym posiedzeniu Rady Krajowej Partii Republikańskiej.

Poseł Arkadiusz Czartoryski zwrócił wtedy uwagę, że w Polsce “mamy obecnie 17 sztuk jednostek broni i 6 pozwoleń na tysiąc mieszkańców, tymczasem np. w Rosji jest 28 pozwoleń na tysiąc mieszkańców i 46 sztuk jednostek broni na tysiąc mieszkańców”. Przekonywał, że “nie ma najmniejszego powodu, żeby nie ufać, że polskie społeczeństwo jest gotowe szkolić się i przygotować najróżniejszego organizacje, w tym pozarządowe – do obrony ojczyzny”.

Czartoryski zaznaczył ponadto, że projekt odnosi się także do kwestii obrony koniecznej. “Chcemy, żeby osoba, która w świetle prawa otrzyma od państwa polskiego broń do ochrony osobistej, nie bała się jej użyć wtedy, kiedy stosuje obronę konieczną” – wyjaśnił Czartoryski. (PAP)

Download (PDF, 292KB)

Projekt jest bardzo, ale to bardzo dobry. Na dzisiaj znaczenie lepszy niż projekt nowej ustawy autorstwa Jarosława Lewandowskiego. Tamten może poczekać, trzeba nad nim popracować. Projekt Republikanów bardzo mi się podoba, poważnie piszę.

Projekt został napisany przez kogoś kto ma pojęcie o tym co obecnie jest patologią i tą patologię moim zdaniem skuteczne eliminuje.

Po pierwsze odwoływanie się przez policję od badań na podstawie przyczyn niemedycznych. To jest patologia, nadużycie prawa, ale skuteczna narzędzie i straszak na właściwie każdego. Wiemy, że jak się pan komendant odwoła, to ci co rozpoznają odwołanie już wiedzą bardzo jakie są pana komendanta oczekiwania i jak należy odwołanie załatwić… Skoro policja nie pojmuje do czego służy odwoływanie się od orzeczeń lekarskich, to trzeba im zabrać to prawo. Prawo nie może służyć patologii. Po drugie kasta lekarzy i psychologów od pozwoleń zostanie zlikwidowana i dobrze. To kolejne jakieś wynaturzenie, szczególnie w zakresie psychologów. Lekarze to jeszcze mają jakieś kryteria, a psychologowie żadnych. Na papierze są, ale orzeczenia bez pisemnych uzasadnień pozwalają na wszystko i to wszytko się dzieje. Dają orzeczenia negatywne np. za to, że ktoś był x lat temu karany, a skazanie się zatarło. Jaki to ma związek z prawidłowym funkcjonowaniem psychologicznym? Albo ilość mandatów za prędkość na przestrzeni ostatnich 10 lat? jak to wpływa na ocenę kandydata do posiadania broni? Ano wpływa i to negatywnie zdaniem dzielnych policjantów i rozumiejących co mają robić psychologów. No to trzeba rozpędzić to towarzystwo i pozwolić wszystkim co mają kompetencje wydawać orzeczenia. Po trzecie pozwolenie do ochrony osobistej. Moim zdaniem będzie przełom i każdy powinien takie pozwolenie dostać bez kłopotów, no chyba że jakąś nową patologię opracuje dzielna polska policja. Skończy się widzimisię pana komendanta, że temu dam, a temu nie dam, bom komendant i mogę. Po czwarte strzelnice, wreszcie racjonalna regulacja, uderzająca w urzędniczą samowolę, nierozumienie przepisów prawa i niezrozumienie potrzeby społecznej. Po piąte obrona konieczna. 🙂 To bardzo dużo, bardzo pozytywnie dużo, aż jestem zdziwiony.

Nawet moje drobne dwie uwagi zostały w projekcie uwzględnione, mam nadzieję, że się ostaną do końca. Pisałem o nich we wpisie pt. Partia Republikanie chce zmian w obowiązującej ustawie o broni i amunicji – jest projekt ustawy.  Pierwsza to wywalenie liczby egzemplarzy broni z art. 12 ust 1 ustawy. To limitowanie do niczego nie jest nikomu potrzebne. Co to zmienia, że ktoś będzie miał możliwość kupienia nie pięciu, a dziesięciu karabinów skoro nie stanowi tan ktoś dla nikogo zagrożenia? Poza tym ten zapis jest patologicznie przez dzielną policję rozumiany, pisałem o tej patologii we wpisie pt. Ilość egzemplarzy broni posiadanej na podstawie art. 28 ustawy o broni i amunicji nie ma związku z ilością egzemplarzy broni określonej w decyzji pozwolenie na broń. Można stać się przestępcą zupełnie bez racjonalnego powodu, na zasadzie – bo tak se ktoś wymyślił rozumienie ustawy. Trzeba ten durny zapis z art 12 ust 1 ustawy wywalić. Druga moja propozycja to opisanie rodzajów przestępstw, za których karanie wyklucza możliwość uzyskania pozwolenia na broń, to w art 15 ustawy. Moim celem było to aby skazanie nie za każde przestępstwo dyskwalifikowało przy pozwoleniu. No bo co ma do broni np. skazanie za przestępstwo skarbowe albo z oskarżenia prywatnego? Moim zdaniem nic, no chyba, że broń traktuje się jako przywilej nadawany przez władzunię uległym poddanym. Aktualnie katalog przestępstw jest tak urządzony aby posiadanie broni było przywilejem. To jest pozostałość bolszewickiego myślenia, czas z tym skończyć. Moim zdaniem powinien ten katalog być tak opisany aby skazanie prognozowało możliwość użycia broni w przestępczym celu, a nie to, że obywatel jest spolegliwy i posłuszny władzy.

🙂

Oświadczam uroczyście, że jeżeli Republikanie doprowadzą do uchwalenia tego prawa, w kształcie jaki złożyli lub lepszym, to przy najbliższych wyborach pójdę do urny wyborczej i na nich zagłosuję. Zrobię to z wdzięczności za to co zrobią. Was zachęcam też do tego. Coś za coś, na tym polegają wybory.

🙂