Wtorkowy atak w nowojorskim metrze – nie było tam dobrego człowieka z bronią, był tylko chory z nienawiści bandyta.

We wtorek (12.04) Frank James użył w brooklińskim metrze dwóch granatów dymnych, a następnie otworzył ogień do pasażerów, w wyniku czego prawie 30 osób zostało rannych. Media głównego nurtu i liberalni politycy wykorzystali ten incydent aby przekonywać do wzmocnienia “kontroli broni”, oczywiście w dużej mierze zignorowali fakty dotyczące tej sprawy.

Atak.

We wtorek, 12 kwietnia, napastnik zidentyfikowany jako Frank James – 62-letni czarny nacjonalista z długą kartoteką kryminalną obejmującą przestępstwa popełnione w wielu stanach – wsiadł do północnego pociągu N nowojorskiego metra na Brooklynie. Około godziny 8:24 założył maskę przeciwgazową i rzucił dwa granaty dymne, a następnie wyciągnął pistolet Glock 17 kalibru 9 mm i zaczął strzelać do pasażerów, którzy byli oślepieni dymem z granatów, zdezorientowani i spanikowani.

Dwadzieścia dziewięć osób zostało rannych, w tym 10 od strzałów z broni palnej. Po oddaniu 33 strzałów napastnik uciekł z miejsca zdarzenia pozostawiając wiele ofiar. Klucz pozostawiony na miejscu zdarzenia doprowadził policję do furgonetki U-Haul, która została wynajęta w Filadelfii i pozostawiona w pobliżu miejsca ataku. Zapisy z kart kredytowych wykazały, że furgonetkę wynajął James. Nagranie z metra pomogło zidentyfikować Jamesa jako napastnika.

Aresztowanie.

W środę James zadzwonił na infolinię ustanowioną w celu uzyskania informacji na temat ataku. Powiedział policji, że wie iż jest poszukiwany i że zgłosi się do McDonalda przy Szóstej Ulicy i Pierwszej Alei w dzielnicy East Village na dolnym Manhattanie. Gdy policja przybyła pod restaurację, Jamesa tam nie było, ale został zlokalizowany w pobliżu przez policję i aresztowany. Biuro Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Nowego Jorku postawiło Jamesowi zarzut popełnienia aktu terroryzmu w systemie transportu masowego.

Władze twierdzą, że James działał sam.

Napastnik.

Frank James urodził się w Nowym Jorku w 1959 r., ale większość ze swoich 62 lat spędził wędrując od miasta do miasta przez wiele stanów. Ma adresy w New Jersey, Pensylwanii, Wisconsin i Ohio, a także kartoteki aresztowań w Nowym Jorku i New Jersey. Jego aresztowania obejmują zarzuty posiadania narzędzi do włamań, przestępstwa na tle seksualnym, manipulacje przestępcze oraz kierowanie gróźb o charakterze terrorystycznym. W ostatniej kwestii, z połowy lat 90-tych, James został skazany pod mniejszym zarzutem molestowania. Otrzymał dozór kuratora i został skierowany na terapię.

Z jego wpisów w mediach społecznościowych – głównie na Facebooku i YouTube – wynika, że James jest zwolennikiem czarnego nacjonalizmu, czarnej supremacji i czarnego separatyzmu. W wielu filmach zamieszczanych na przestrzeni lat James krzyczał w kierunku białych, Latynosów, Żydów, a nawet czarnych którzy nie podzielają jego supremacyjnych poglądów. Porównał “trudną sytuację” czarnoskórych Amerykanów do Auschwitz i powiedział, że “ziarno zostało już zasiane, aby partia nazistowska mogła ponownie powstać w tym kraju i wierzę, że tak się stanie”. Z aprobatą przepowiedział również “wojnę rasową” w Stanach Zjednoczonych i stwierdził, że “biali i czarni nie powinni mieć ze sobą żadnego kontaktu”.

Wskazując na swoje agresywne plany, określił 11 września jako “najpiękniejszy dzień w historii tego kraju”. Wygląda na to, że zaplanował atak w metrze, wykorzystując nagrania z monitoringu do opracowania swojego planu.

Jak donosi New York Times:

Policja opublikowała zrzut ekranu przedstawiający Jamesa, pochodzący z filmu zamieszczonego w serwisie YouTube na kanale o nazwie użytkownika prophetoftruth88.

Filmy przedstawiały mężczyznę – który wydawał się być tym samym mężczyzną co postać z opublikowanego przez policję zdjęcia- wygłaszającego długie tyrady, z których wiele dotyczyło rasy i przemocy, często wiążąc te tematy z bieżącymi wydarzeniami, w tym inwazją Rosji na Ukrainę i polityką burmistrza Erica Adamsa. Dwóch funkcjonariuszy organów ścigania stwierdziło, że to James jest osobą występującą w filmach na tym kanale.

W filmie zamieszczonym w serwisie YouTube 1 marca osoba występująca w tym filmie skrytykowała burmistrza Adamsa za ogłoszoną niedawno politykę dotyczącą bezpieczeństwa publicznego w metrze, która koncentrowała się na osobach bezdomnych.

Na wtorkowej konferencji prasowej Sewell powiedziała, że w związku z tymi filmami ochrona burmistrza Adamsa zostanie wzmocniona.

Inne nagranie zamieszczone na kanale, opublikowane w 2020 roku, wydaje się być zrobione w nowojorskim metrze. Na tym nagraniu osoba trzymająca kamerę po prostu trenuje w zatłoczonym wagonie metra.

W nagraniu zamieszczonym 23 marca – niecałe trzy tygodnie przed atakiem – James wykorzystuje wiadomości dotyczące ostatnich przestępstw w metrze jako pretekst do niezbyt wyrafinowanych gróźb. Jak donosi Rolling Stone:

W nagraniu wideo z 2 marca zatytułowanym “TOLD YOU SO” James wykorzystuje wiadomości dotyczące ostatnich incydentów w metrze jako pretekst do ataku na politykę burmistrza Adamsa w zakresie walki z przestępczością i bezdomnością, sugerując, że jego osobiste problemy są bezpośrednim wynikiem niepowodzeń nowojorskich służb socjalnych.

“To są ludzie, którzy mieli mi pomóc. Pogorszyli tylko moją sytuację” – mówi, gestykulując w stronę ekranu komputera, na którym znajduje się plik ze zdjęciami nazwany “THEM HOSE”, przedstawiający zdjęcia pracowników Bridgeway Behavioral Health Services z New Jersey – organizacji, o której James wspomina w wielu filmach. “Sprawili, że stałem się jeszcze gorszy. Uczynili mnie bardziej niebezpiecznym, niż kiedykolwiek – niż cokolwiek, ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. To są ludzie, których Eric Adams chce wysłać, aby pomagali bezdomnym i w każdej innej sprawie. Tak się nie stanie”.

Powyższe wypowiedzi i cytaty wyraźnie pokazują, że jest on człowiekiem żywiącym głęboką nienawiść do białych ludzi, który chce zrobić wszystko aby wywołać wojnę rasową, która doprowadzi Amerykę do podziału ras.

Motyw.

Choć nie sposób poznać wewnętrznych mechanizmów działania czyjegoś umysłu – zwłaszcza kogoś tak obłąkanego jak James – z jego postów i nagrań wideo jasno wynika, że James kierował się nienawiścią do wszystkich, poza czarnymi ludźmi którzy podzielają jego poglądy na temat czarnej supremacji i czarnego separatyzmu.

Podczas gdy media głównego nurtu skupiają się na tym, że w ataku użył on broni palnej, pomijają istotny fakt, że zdecydowana większość posiadaczy broni nigdy nikogo nie atakuje z premedytacją. Wina za ten atak leży w ciemnych zakamarkach wypaczonego umysłu człowieka, który go dokonał. Jego umysł został wypaczony przez tę samą anty-białą, rasową narrację ofiary, która przesiąka większość doniesień mediów głównego nurtu.

Atak ten wykorzystywany jest do ponawiania wezwań do “kontroli broni”. Rzeczywistość jest jednak taka, że w Nowym Jorku – gdzie prawo dotyczące broni jest bardzo restrykcyjne – James miał niemal stuprocentową pewność, że jest jedyną uzbrojoną osobą w tym wagonie metra. Wagon metra był tzw. strefą bogatą w miękkie cele. W przypadku gdyby James nie zdecydował się użyć broni palnej, mógł on z łatwością użyć materiałów wybuchowych, noża lub kija bejsbolowego aby osiągnąć swój chory cel.

Mitchell Shaw (thenewamerican.com)

tłumaczył MR