Usiądźcie i przeczytajcie. To mówi Ukraiński parlamentarzysta o posiadaniu broni przez cywili. Niestety dzieje się to kiedy jego naród od ponad dwóch miesięcy walczy na własnej ziemi w barbarzyńskiej wojnie na wyniszczenie.

Marian Zablocki, członek ukraińskiego parlamentu, zwraca się do zwolenników Drugiej Poprawki w USA o pomoc w przekonaniu ukraińskiego rządu do podjęcia działań mających na celu złagodzenie surowych przepisów dotyczących posiadania broni przez cywilów na Ukrainie.

Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją Zabłocki próbował podważyć cywilny system kontroli broni w swoim kraju, system odziedziczony po byłym Związku Radzieckim, przedstawiając projekt ustawy zezwalającej na prywatne posiadanie broni palnej.

“Próbowałem przekonać parlament. Byłem autorem projektu ustawy która ułatwiała posiadanie prywatnej broni palnej na terenie Ukrainy (może warto poszukać tego projektu i go przetłumaczyć w celu porównania? – przyp. MR). Niestety ta ustawa upadła. Stało się to oczywiście za sprawą prorosyjskiego lobby” – powiedział dla “The Washington Times”. “Teraz oczywiście rozumiemy dlaczego tak się stało. Myślę, że obecnie poparcie Ukraińców dla prawa do noszenia broni jest w społeczeństwie przytłaczające.”

W środę Zablocki przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z obrońcami praw do posiadania broni, działaczami politycznymi i innymi osobami wtajemniczonymi w sprawy Kapitolu.

“Chcę ściślej współpracować z rządem amerykańskim i amerykańskimi posiadaczami broni, być może część z nich mogłaby przekazać swoją broń Ukraińcom, przynajmniej w regionach najbardziej dotkniętych przemocą” – powiedział.

Chociaż od czasu upadku Związku Radzieckiego w ukraińskim parlamencie zaproponowano dziesiątki ustaw o broni, żadna z nich nie przeszła. Ukraina jest jedynym krajem europejskim, w którym nie ma przepisów regulujących kwestię posiadania broni palnej przez osoby cywilne.

Regulacje dotyczące broni na Ukrainie podlegały Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a jedynym sposobem legalnego posiadania broni palnej było nabycie karabinu do celów myśliwskich lub sportowych. Posiadanie broni krótkiej przez osoby cywilne jest zabronione, a wyjątki dotyczą strażników i niektórych urzędników państwowych.

Obecnie rząd wydaje prywatnym obywatelom broń palną, pistolety i karabiny Kałasznikowa, z pewnym zastrzeżeniem.

“Sam otrzymałem broń palną, ale zastrzeżono, że po 10 dniach, lub po zakończeniu wojny muszę ją z powrotem oddać rządowi” – powiedział Zablocki.

Pan Zabłocki, który szacuje, że tylko ok 2% Ukraińców posiada prywatnie broń palną, ubolewa nad tym, że większość tej broni to pistolety (zadekowane?? – przyp. MR), a nie karabiny takie jak np. AK47. Powiedział, że jest za doposażeniem ludzi w “miliony” karabinów o cechach wojskowych pochodzących z USA.

Dodał również, że gdyby ludność cywilna na Ukrainie mogła posiadać broń palną przed inwazją Rosji mogłaby uniknąć rzezi z rąk rosyjskich żołnierzy.

Jestem prawie pewien, że gdyby mieszkańcy Buczy mieli broń palną, to do masakry by nie doszło” – powiedział. “Oni nie mieli jej wcale. Dlatego chcę uzbroić te regiony które najbardziej ucierpiały, te w których istnieje społeczne zrozumienie dla potrzeby posiadania broni”.

Kerry Picket (www.washingtontimes.com)

tłumaczył MR