Ogród surwiwalisty. Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w czasach niepokoju i możliwych niedoborów żywności.

Ogród przetrwania to nie jest po prostu ozdobny przydomowy ogródek. Ogród survivalowy to starannie zaprojektowana przestrzeń, której zadaniem jest dostarczenie wystarczającej ilości plonów dla Ciebie i Twojej rodziny, aby gdy nastanie czas pustych półek w sklepach nie przymierać głodem.

Ogród survivalowy musi również dostarczać właścicielom wystarczającą ilość kalorii, aby nie tylko przetrwać ale i móc się rozwijać. Musi też dostarczać niezbędnych witamin i minerałów, tłuszczów, węglowodanów, a nawet substancji leczniczych.

Pomimo że skuteczne ogrodnictwo jest skomplikowaną do opanowania umiejętnością, ogród taki należy projektować i utrzymywać przy założeniu, że głównym celem jest przetrwanie – tak jakby wszystko co można wyhodować w tym miejscu było jednocześnie jedynym dostępnym pożywieniem. I tu należy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – Czy potrafisz to zrobić, i czy w ogóle chcesz próbować?

Kiedy uprawiasz ogród tak, jakby nie było sklepów w których mógłbyś robić zakupy, gospodarstw które mogłyby uzupełnić twoje braki w zaopatrzeniu, ani nikogo innego na kim mógłbyś polegać, to znaczy że osiągnąłeś status doświadczonego ogrodnika-survivalisty.

Jeśli masz wrodzone pragnienie by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe swojej rodzinie, ale nie wiesz gdzie i jak zdobyć niezbędną wiedzę, być może informacje zawarte w tym artykule będą pomocne przy rozpoczęciu przygody z własnym ogrodem przetrwania.

Dlaczego warto uprawiać ogródek survivalowy?

Zastanów się, jak często robisz zakupy spożywcze i kupujesz podstawowe artykuły codziennego użytku. Co tydzień? Raz na dwa tygodnie? Raz w miesiącu lub nawet rzadziej?

Jeśli nie możesz wychodzić z domu przez dłuższy czas, możliwość zbierania świeżych produktów z własnego ogródka to zbawienie! Pomoże Ci to również zapełnić spiżarnię, dzięki czemu będziesz mógł się dobrze odżywiać przez kilka miesięcy nie opuszczając swojego domostwa.

Być może ważniejsze jest to, że ogród przetrwania może dostarczyć ci organicznych warzyw, które są o wiele lepsze niż kupowane w sklepie konwencjonalnie uprawiane produkty spożywcze.

W swoim ogrodzie przetrwania można również uprawiać kilka rodzajów owoców i warzyw, oraz takie ich odmiany których nie można znaleźć w typowych sklepach spożywczych. Świeże warzywa nie tylko świetnie smakują, ale odpowiednio przechowywane oferują długą żywotność posiadanych zapasów żywności.

Ogrodnictwo jest i zawsze będzie doskonałym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Praca w ogrodzie łagodzi stres i zapewnienia sporą ilość ruchu, tak potrzebnego aby utrzymać dobrą kondycję.

Jak zacząć przygodę z ogrodnictwem survivalowym?

Zacznij od podstaw, czyli od małych rzeczy.

Nie zostaniesz ogrodnikiem survivalowym z dnia na dzień. Potrzeba wielu sezonów doświadczeń ogrodniczych, praktyki w poszukiwaniu pożywienia, wiedzy na temat oszczędzania nasion i rozmnażania drzew a także pewnej dawki szczęścia aby wszystko się udało. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Tak więc gdzie jesteśmy? W ogrodzie…w ogrodzie dowolnej wielkości. W miarę rozwoju swoich umiejętności możesz zwiększać powierzchnię uprawną działki, aż spełni ona wszystkie Twoje wymagania dotyczące przetrwania.

Jeśli jesteś początkujący w uprawianiu ogrodu i prowadzeniu życia bliżej natury, wszystko będzie wymagało odpowiedniej dawki praktyki.

  • wybór nasion
  • wysiewanie nasion
  • odzyskiwanie nasion
  • uprawa ziół
  • planowanie układu ogrodu
  • zbieranie plonów we właściwym czasie
  • puszkowanie i konserwacja żywności

Jeśli będziesz potrafił czerpać przyjemność i radość z zapewniania rodzinie zdrowego pożywienia, wtedy pojawi się nagroda w formie uzasadnionego poczucia samodzielności.

Już samo podjęcie tego wysiłku może zmienić sposób patrzenia na to co się je, na produkcję żywności na świecie, oraz na to jak zachować zdrowie w tym pełnym wyzwań i zmian otoczeniu.

Projektowanie ogrodu przetrwania.

Planowanie układu ogrodu przetrwania jest równie ważne jak zakup nasion.

Jeśli chodzi o to jakie nasiona ogrodowe posadzić, zawsze wybieraj nasiona roślin zapylanych, które pozwalają na wytworzenie i odzyskanie własnych nasion. Dzięki temu będziesz miał zapas na następny rok – wystarczający dla utrzymania rodziny, jak i na handel jeśli zajdzie taka potrzeba. (www.ogrodprzydomowy.pl)

Pamiętaj, że ogród przetrwania to coś więcej niż tylko ogród, to twoje koło ratunkowe gdy reszta świata stanie w płomieniach. Musisz zaplanować miejsce na o wiele więcej jedzenia niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Zawsze korzystnie jest mieć nadwyżkę plonów.

Uprawy mogą się nie udać z powodu suszy, chorób lub innych przyczyn (nieżywotne nasiona, brak składników odżywczych w glebie, uszkodzenia spowodowane przez owady itp.)

Należy sadzić zarówno byliny, jak i rośliny jednoroczne. Warto mieć kilka drzew, pnączy i krzewów owocowych. Bardzo pożądane jest uprawianie ziół oraz pożyteczne wykorzystanie chwastów.

Pomyśl o zastosowaniu roślin lubiących słońce i cień, które dobrze wpiszą się w twój krajobraz. Uprawiaj po trochu wszystkiego, tak aby podstawowe potrzeby żywieniowe były zaspokojone w odpowiednim zakresie.

Jak duży musi być ogród przetrwania?

Przy określaniu jak duży powinien być taki ogród bierze się pod uwagę kilka czynników.

Ile osób ma on wykarmić (licząc dzieci i dorosłych).

Jaki rodzaj roślin będzie się w nim uprawiać (niektóre wymagają więcej miejsca niż inne).

Jaki rodzaj i jakość gleby jest do dyspozycji (w jakim klimacie się żyje).

Posiadane doświadczenie ogrodnicze i znajomość sadzenia sukcesyjnego.

Ilość czasu jaką można poświęcić na uprawę ogrodu i wyżywienie rodziny.

Nie można podać dokładnej wartości powierzchni takiego ogrodu. Generalnie zakłada się, że minimalna ilość ziemi potrzebna do stworzenia ogrodu przetrwania to ok 1000 m2.

Oczywiście w zależności od wielkości rodziny i preferencji żywieniowych powierzchnia ta może wzrosnąć nawet do np. 0,5 ha.

Uprawy wertykalne pomagają oszczędzać cenne miejsce.

Najlepszy ogród przetrwania to taki, który zaspokaja dokładnie zdefiniowane potrzeby.

Zacznij od małego areału i co roku powiększaj swój ogród, aż znajdziesz optymalną powierzchnię uprawy (i kombinację roślin). Dobrą wiadomością jest to, że mniejsze ogrody mogą dawać większe plony.

Podwyższone grządki i skrzynie mogą znacznie zwiększyć zbiory, ponieważ są łatwiejsze w utrzymaniu, pozostawiając ci mnóstwo czasu na naukę innych umiejętności związanych z prowadzeniem gospodarstwa.

Mądre wykorzystanie dostępnej przestrzeni równa się byciu wydajnym producentem żywności.

Co posadzić w ogrodzie przetrwania.

Jeśli masz zamiar przetrwać na bazie własnej działki warzywnej, to musi ona być źródłem odpowiedniego odżywiania.

Kabaczki zimowe są doskonałym źródłem witamin A i C, potasu, żelaza i manganu, ale czasem nie warto marnować na nie cennej przestrzeni uprawnej jeśli nie będą się dobrze przyjmować.

To samo można powiedzieć o wszystkich warzywach. Weźmy na przykład brukselkę lub buraki. Niektórzy ludzie je uwielbiają, inni nie zjedzą żadnego posiłku w którym są one obecne. Nie mówiąc już o planowaniu hodowania ich w nadmiarze!

Jeśli masz zamiar poświęcić czas na swoje wyżywienie, to lepiej żebyś hodował to co lubisz jeść.

Najłatwiejszym sposobem na podjęcie decyzji co ma się znaleźć w ogrodzie, to zaplanowanie hodowli roślin które normalnie kupiłbyś w sklepie spożywczym.

Następnie, w miarę jak twoja wiedza ogrodnicza będzie rosła, dodawaj nowe warzywa do swojego ogrodu przetrwania, takie jak okra, szparagi czy bok choi (www.masala.com.pl).

Uprawiaj te warzywa, które Twoja rodzina lubi jeść.

To stwierdzenie jest oczywiste. Jeśli nie zamierzasz jeść tego co wyhodujesz, to po co to hodować. Przecież jest mnóstwo zdrowych alternatyw. Nawet przy najlepszych chęciach “zachowania wszystkiego” zawsze może się zdarzyć, że jakaś niewielka część jedzenia się zmarnuje. Taka strata to przede wszystkim strata czasu i energii.

Oczywiście z warzyw które nie są już pierwszej świeżości zawsze można zrobić kompost , ale o wiele bardziej satysfakcjonujące jest jedzenie tego co się wyhodowało. Dzieci też o tym wiedzą i jest to świetny moment, by zaangażować je w naukę uprawy tego co lubią jeść najbardziej.

Przed zaplanowaniem i zasadzeniem ogrodu przetrwania zrób listę wszystkich warzyw, które Twoja rodzina lubi jeść regularnie. Następnie dodaj do tej listy kolejne byliny i rośliny łatwe w uprawie.

Rośliny łatwe w uprawie.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem survivalowym, oprócz warzyw które lubisz jeść możesz zasadzić także te które są łatwe w uprawie.

W niektórych przypadkach zestawienia tych produktów będą się pokrywać. Gdy tak się dzieje, można to traktować jako naprawdę szczęśliwy zbieg okoliczności.

Sadzenie łatwych w uprawie warzyw pozwoli Ci zdobyć doświadczenie i pewność siebie w ogrodnictwie, a następnie podjąć kolejne wyzwania związane z trudniejszymi w uprawie warzywami.

Zacznij od warzyw łatwych w uprawie, a następnie naucz się je obrabiać termicznie, kisić, konserwować lub jeść na świeżo prosto z ogrodu.

Do warzyw łatwych w uprawie należą: fasola, marchew, sałata, groszek, ziemniaki, słonecznik, cukinia.

Rośliny łatwe w przechowywaniu.

Kolejnymi nasionami, o których zasadzeniu warto pomyśleć w swoim ogrodzie przetrwania, są rośliny które łatwo znoszą długotrwałe przechowywanie.

Wraz z nadejściem lata trudno może być przejeść całą dostępną zieleninę.

Można wtedy pomyśleć o suszeniu lub puszkowaniu nadmiaru zbiorów. Przechowywanie ich zimą w piwnicy lub innym chłodnym, dobrze wentylowanym miejscu jest jedną z najłatwiejszych metod konserwacji. (mlodytechnik.pl)

Jabłka można sezonować w piwnicy ponad 6 miesięcy, dzięki temu można cieszyć się źródłem witamin z własnej przechowalni i nie trzeba chodzić po owoce do sklepu.

Popularne rośliny nie mające dużych wymagań odnośnie przechowywania to: kapusta, czosnek, por, cebula, brukiew, rzepa, kabaczek zimowy.

To jak długo można przechowywać rośliny zależy od ich rodzaju, stanu przestrzeni magazynowej i stopnia rotacji zapasów.

Byliny.

Żaden ogród nie jest w pełni użyteczny bez bylin, czyli roślin na których można polegać przez wiele lat.

Nie ma kłopotów z przechowywaniem nasion i mniej zmartwień związanych z wymaganiami dotyczącymi słońca i cienia. Z czasem okaże się także, że wiele bylin jest łatwych w utrzymaniu i ma mniejsze wymagania odnośnie nawadniania.

Byliny pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie przedłużają trwałość ogrodowych zbiorów.

Jeśli planujesz ogród survivalowy, uwzględnij w swoim jadalnym krajobrazie kilka z poniższych bylin: szparagi, borówki, pokrzywa, rabarbar, drzewa – owocowe i orzechowe.

Nie zapominaj też o ziołach, które służą zarówno jako przyprawy jak i lekarstwa.

Zioła i kwiaty jadalne.

Podobnie jak w przypadku nasadzenia odpowiedniej mieszanki roślin jednorocznych i wieloletnich, zioła są niezbędne w ogrodzie przetrwania.

Zioła wymagają niewiele miejsca i mogą być sadzone w doniczkach, lub bezpośrednio w ogrodzie pomiędzy innymi roślinami. Uprawiaj te zioła, o których wiesz, że ich użyjesz, a następnie dodaj kilka innych dla smaku.

Bazylia, rumianek, szczypiorek, koperek, melisa, mięta, ostropest plamisty, rozmaryn, szałwia, tymianek.

Gdy zioła są już gotowe do zbioru, można je wysuszyć i zmielić tworząc z nich przyprawę. Można także przyrządzać nalewki i herbaty ziołowe aby zadbać o swoje zdrowie.

Jadalne kwiaty w ogrodzie przetrwania.

Być może na początku nie pomyślisz o sadzeniu jadalnych kwiatów w swoim ogrodzie przetrwania, choć dla niektórych ogrodników są one właściwie niezbędne. Podobnie jak zioła, są one zarówno pożywieniem jak i lekarstwem.

Jednak kwiaty pełnią jeszcze pewną dodatkową rolę. Przyciągają one pszczoły i inne owady, które zapylają kwiaty a przy okazji inne wymagające tego warzywa.

nagietek – dobry na bóle zębów

chaber – może być stosowany jako łagodzący płyn do przemywania oczu

aksamitka – poprawia kolor potraw, zastępuje szafran, łagodzi oparzenia słoneczne

nasturcja – cała roślina jest jadalna, wzmacnia układ odpornościowy

Aby zachować zdrowie, survivalowiec znający swój organizm musi robić więcej niż tylko jeść. Powinien ćwiczyć, pić świeżą wodę i spożywać wzmacniające zioła.

Ogródek survivalowy a odżywianie.

Przed założeniem ogrodu survivalowego należy oszacować swoje optymalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Oczywiście będzie to tylko przybliżony szacunek, ponieważ posiadanie ogrodu survivalowego wiąże się z tym, że mamy zgromadzoną inną żywność na wypadek absolutnej konieczności: konserwy, suszone i wędzone mięso, dojrzewające sery, ziarna itp.

Warzywa rosnące w ogrodzie przetrwania będą często uzupełnieniem tego, co już masz pod ręką. Na wielu stronach internetowych poświęconych sztuce przetrwania znajdziesz informacje jaki zapas warzyw powinieneś mieć na określony czas. Ogródek przetrwania jest po to, by pomóc przetrwać trudne czasy.

W każdym przypadku należy upewnić się, że fundamentalne potrzeby żywieniowe rodziny zostaną zaspokojone.

Tłuszcze.

Jeśli nie masz w gospodarstwie żywych zwierząt (krów, kóz, świń, kaczek, gęsi, indyków lub kurczaków) ani zamrażarki pełnej lokalnie hodowanego i rozebranego mięsa, będziesz musiał pozyskiwać tłuszcze z tego co możesz wyhodować w ogrodzie.

Orzechy, takie jak kasztany, orzechy pekan (onedaymore.pl), orzechy włoskie i laskowe, są wspaniałym źródłem tłuszczów roślinnych, ale pierwsze zbiory trzeba zaplanować na kilka lat do przodu.

W międzyczasie można spróbować szybszej uprawy źródeł tłuszczu takich jak: nasiona konopi, nasiona lnu, nasiona dyni, nasiona kabaczka, nasiona słonecznika.

Wszystkie powyższe rośliny są stosunkowo łatwe w uprawie i można je zbierać ręcznie. Ich przechowywanie również jest nieskomplikowane.

Węglowodany.

Słodkie ziemniaki, ziemniaki, korzeń taro, buraki, kukurydza, rośliny strączkowe – wszystkie one zapewniają różne poziomy energii. Zbyt wiele nie zawsze równa się dobrze, ale w sytuacji przetrwania dobrze jest zasadzić wiele z tych warzyw, ponieważ są one również bardziej płodne.

Jakość jest zawsze istotnym kryterium które należy brać pod uwagę, ale czasami to ilość jest tym czego pożądamy. Węglowodany doskonale spełniają tę rolę.

Nie zapomnij więc zasadzić grządek grochu, kabaczków, soczewicy i suszonej fasoli.

Białko.

Należy zachować równowagę, i oprócz tłuszczów i węglowodanów jeść także odpowiednią ilość białka. To białko utrzymuje mięśnie w sprawności i daje energię życiową przez cały dzień.

Ziarna bobu są tylko jednym z niedrogich źródeł białka.

Może Cię zaskoczyć, że brokuły, kalafior, szpinak, karczochy, brukselka i szparagi są bogate w białko. Zrób dla nich miejsce w swoim ogrodzie i czerp z nich korzyści.

Dodatkowe źródła białka

Choć może to wymagać dodatkowego wysiłku z twojej strony, hodowanie stada kurcząt na mięso i jajka jest jednym ze sposobów na dodanie znacznej ilości białka do twojej diety przetrwania.

Hodowla królików na mięso lub kóz na mleko to inne sposoby które warto wypróbować.

Przechowywanie plonów.

Istnieje kilka sposobów na konserwację i przechowywanie plonów z ogrodu przetrwania w okresie gdy wegetacja roślinna wyhamowuje.

Podobnie jak w przypadku nauki uprawy wielu warzyw, będziesz musiał przyłożyć się do nauki gotowania, konserwowania i przechowywania ich do późniejszego wykorzystania.

Konserwowanie – zamrażanie, suszenie i puszkowanie.

W ogrodnictwie survivalowym chodzi o coś więcej niż tylko o sadzenie i zbieranie plonów. Obejmuje ono także sposób konserwowania plonów z tego ogrodu zebranych.

Mrożenie warzyw jest popularnym sposobem na zachowanie żywności na przyszłość. Jednak bez elektryczności lub zapasowego generatora istnieją być może lepsze sposoby konserwacji żywności, które są znane od setek i tysięcy lat.

W cieplejszym klimacie do odwadniania można wykorzystać energię słoneczną, a w rejonach o słabszym nasłonecznieniu – suszarnię lub piekarnik.

Oczywiście jest jeszcze wekowanie. Ostateczny cel, do którego dąży każdy gospodarz: mieć spiżarnię pełną domowych marynat, dżemów i kompotów.

Przechowywanie produktów w zimie.

Po zbiorach należy przygotować się do tego, jak i gdzie będziemy przechowywać nasze plony.

Czy będzie to piwnica (jeśli ją posiadasz)?

Czy możesz pozostawić warzywa korzeniowe w ziemi, przykryte grubą warstwą ściółki (w zależności od klimatu i lokalizacji)?

A może mieszkasz w miejscu, które pozwala na całoroczne uprawianie ogrodu? Na przykład, czy można przedłużyć sezon wegetacyjny w szklarni lub w nasłonecznionym pomieszczeniu w domu?

Po rozpoczęciu upraw w ogrodzie, należy zaplanować w jaki sposób będzie się przechowywało wszystkie produkty. W tym celu warto pomyśleć o pojemnikach ze stali nierdzewnej, szklanych słoikach i naczyniach ceramicznych.

Rolnictwo i zbieractwo.

Aby zapewnić sobie pożywienie przez cały rok, być może trzeba będzie pójść na kompromisy i zacząć próbować roślin rosnących dziko.

W trybie przetrwania nie opłaca się być wybrednym. Może będziesz jeść zwykłe chwasty ogrodowe, i traktować je tak jakby od tego zależało Twoje życie. Tak właśnie może być.

Naucz się rozpoznawać i jeść pokrzywy, lebiodę, dziki czosnek, ciecierzycę, portulakę, mniszek lekarski, przytulię czepną (ecoblik.pl, aptekazawiszy.pl) i inne.

Nawet jeśli Twoje życie nigdy nie będzie d tego zależało, nauka zdobywania pożywienia bez portfela jest wspaniałą umiejętnością przetrwania. Ta wiedza nie tylko pomoże Ci zachować zdrowie, ale także w pewnych okolicznościach może okazać się bezcenną umiejętnością.

Możesz nawet zarabiać pieniądze ucząc innych zbieractwa, lub wymieniając swoje umiejętności zbierania na rośliny których nie udało się wyhodować w ogrodzie.

Potencjalne wyzwania i zagrożenia związane z prowadzeniem ogrodu przetrwania.

Dobrze przemyślany, zaprojektowany i obsadzony ogród przetrwania powinien być w stanie zapewnić zapas świeżych warzyw dla Ciebie i Twojej rodziny na cały rok. Tak byłoby w idealnym świecie. Ten świat niestety taki nie jest.

Możesz zdecydować się na założenie ogrodu przetrwania z kilku powodów: utrata pracy lub brak stabilności dochodów, braki w zaopatrzeniu, brak bezpieczeństwa żywnościowego, nieurodzaj, klęski żywiołowe itp. Lista jest naprawdę długa.

Gdy na horyzoncie pojawiają się chmury, pierwszą reakcją powinno być zapewnienie sobie schronienia, wody i żywności, tak aby móc dobrze prosperować nawet w czasach niedoboru.

Aby sam ogród, a z nim i jego właściciel przetrwał, wymaga on poważnej pracy i wytworzenia w sobie mentalności ocalałego.

Bardzo pomocne jest aby włączyli się w to wszyscy w rodzinie, także dzieci. Jest wiele zajęć które mogą wykonywać dzieci w ramach ogrodnictwa survivalowego. Może to być sadzenie, potem zbieranie plonów, a w końcu przygotowywanie i konserwowanie żywności.

Należy bacznie obserwować swój ogród oraz otoczenie i utrzymywać wszystko w odpowiednim porządku. Pozytywne podejście jest kluczowe.

Porażka – W ogrodzie przetrwania porażka nigdy nie wchodzi w grę. Ucz się, ucz i jeszcze raz się ucz. Staraj się w każdym sezonie delikatnie modyfikować ilość i rodzaj hodowanych roślin. Zbieraj wiedzę i co roku rozszerzaj swój plantatorski wachlarz umiejętności.

Ograniczone zasoby – istnieją dwa największe wyzwania w ogrodnictwie – to czas i woda. Pokonaj je, ucząc się jak efektywnie uprawiać rośliny na glebie którą dysponujesz. Sprawdzaj co działa (a co nie) popełniając przy tym coraz mniej błędów i zdając się w coraz mniejszym zakresie na przypadek. Zbieraj deszczówkę, sadź większą ilość bylin i stosuj głęboką ściółkę. Rób wszystko aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby nawet w okresie ograniczonego dostępu do wody.

Ograniczona przestrzeń – bezpieczeństwo żywnościowe wiąże się z dostępem do ziemi. Im większy kawałek ziemi można bezpiecznie zagospodarować tym lepiej. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, myśl wertykalnie, używaj doniczek i pojemników do uprawy, dowiedz się wszystkiego o sadzeniu sukcesyjnym i jak najlepiej wykorzystaj to czym dysponujesz.

Ochrona ogrodu przetrwania – gdy przyjdzie co do czego, zarówno ludzie jak i zwierzęta będą chcieli zebrać to co dojrzało. Potraktuj to jako wskazówkę aby sadzić zróżnicowaną ilość warzyw i w miarę możliwości rozłożyć czas sadzenia w czasie. Naucz się rozpoznawać choroby roślin i zawsze miej plan awaryjny. Hoduj praktyczne zwierzęta, np. perlice (www.chickensandmore.com), które są doskonałe jako eksterminatorki owadów i żywy alarm ostrzegający przed intruzami.

Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo żywnościowe i masz przeświadczenie, że nadchodzą nieprzewidywalne czasy, ogród survivalowy może być właśnie tym czym na poważnie zajmiesz się w najbliższej przyszłości.

Cheryl Magyar (www.ruralsprout.com)

tłumaczył MR

Zapewne kiedy Pan Andrzej zakładał tego bloga do głowy mu nie przyszło, że znajdzie się na nim wpis o ogrodnictwie. Jednak ostatnie dwa lata, a szczególnie ostatnie dwa miesiące sprawiły, że wiele osób zaczęło zapewne patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z innej perspektywy. Poczucie stabilności, pewność siebie i wiara w zapewniane przez służby bezpieczeństwo zaczęły ze społeczeństwa uciekać z głośnym sykiem. Pewnie wiele osób się niepokoi, a niektóre odczuwają żywy strach. I wiecie co? Te uczucia są w pełni uzasadnione.

Ludzie rzucili się na strzelnice, zapisują się do klubów strzeleckich, chcą kupować kamizelki kuloodporne. Sprzedawcy broni nie wyrabiają z dostawami a amunicja w najpopularniejszych kalibrach jest z dnia na dzień coraz trudniej dostępna. To wszystko dowody na to, że w społeczeństwie pojawił się strach, ten strach motywuje ludzie do robienia rzeczy o których jeszcze wczoraj nawet by nie pomyśleli. Własne, nawet skromne źródło pożywienia pozwala nieco ukoić poszarpane nerwy. Jednak piwnica pełna słoików z przetworami daje słabą gwarancję przetrwania, jeśli nie masz środków aby ją obronić.

Głodu nie da się pokonać dobrym nastawieniem, a zasobów nie da się ochronić bez odpowiednich narzędzi. Dlatego jeśli ktoś dotarł do tego miejsca i ciągle się zastanawia nad koneksją pomiędzy ogrodnictwem i bronią palną, to właśnie do niej doszliśmy. Zapewnij sobie i swojej rodzinie zasoby potrzebne do przerwania a potem pilnuj ich z karabinem w ręku.

Jeśli każdy może cię bezkarnie okraść, to tak jakbyś nie miał nic. Oby nigdy nie doszło do sytuacji, w której aby otworzyć puszkę z zielonym groszkiem trzeba będzie najpierw otworzyć skrzynkę z amunicją. Jednak każdy kolejny dzień pokazuje nam jakie scenariusze, w tym atomowe, są ciągle w grze.

MR