Z cyklu broń ratuje życie: Kanada, stan Alberta. Ojciec broni rodziny przed narkomanem-recydywistą.

Właściciel domu w środkowej Albercie, który zastrzelił zagrażającego mu intruza, opowiada o swoich przeżyciach.

Do konfrontacji doszło w wiejskim siedlisku położonym w hrabstwie Red Deer, 2 sierpnia 2021r.

globalnews.ca – wideo 1

Członkowie RCMP z Blackfalds byli w drodze do lokalizacji z której zgłoszono włamanie, kiedy otrzymali informację że jeden z mężczyzn jest ranny i krwawi a drugi został postrzelony.

Funkcjonariusze RCMP przybyli na miejsce po 10 minutach od wezwania, znaleźli rannego właściciela domu i martwego drugiego mężczyznę.

W komunikacie RCMP podała, że świadkowie zdarzenia poinformowali iż właściciel przyjechał do swojego domu, gdzie odkrył ślady włamania i zastał śpiącego obcego człowieka.

“Doszło do konfrontacji, podczas której napastnik wielokrotnie uderzył właściciela domu kijem bejsbolowym” – podała RCMP, podczas ataku właściciel domu “strzelił do napastnika jeden raz”.

Właściciel domu, którego personaliów Global News nie ujawnia ze względu na ochronę prywatności, powiedział, że wszedł do swojej sypialni uzbrojony w strzelbę gdzie zastał mężczyznę śpiącego w jego łóżku. Zażądał aby intruz położył się na podłodze. Mężczyzna początkowo podporządkowywał się poleceniom, ale w pewnym momencie doszło do szamotaniny.

Właściciel domu przeładował strzelbę aby pokazać, że ma broń gotową do strzału, ale kiedy spojrzał w dół aby sprawdzić pozycję bezpiecznika został zaatakowany kijem baseballowym.

Krwawiący i ranny próbował wydostać się z domu, ale nadal był atakowany. Mówi, że użył strzelby aby zablokować kilka ciosów, które spowodowały u niego okaleczenie ręki. W końcu udało mu się odbezpieczyć strzelbę, skierować broń w stronę intruza i pociągnąć za spust.

“Dopóki nie odbierze się komuś życia nie ma się pojęcia o traumie jaką to wywołuje u osoby która musiała to zrobić. Dopóki nie pociągniesz za spust, nie masz o tym pojęcia” – powiedział Global News.

RCMP poinformowało, iż po konsultacji z biurem prokuratora podjęto decyzję, że ofierze nie zostaną postawione zarzuty.

“W tym konkretnym przypadku było wiele dowodów i wszystkie były bardzo spójne” – powiedziała kpr. Susan Richter z RCMP. “Prokuratura uznała, że nie ma potrzeby stawiania zarzutów.
“Jest to bardzo wyjątkowy incydent, któremu towarzyszyły bardzo wyjątkowe okoliczności” – powiedziała. “Nieczęsto spotykamy się z tego typu sprawami”.

Gubernator stanu nazywał napastnika “uzależnionym od mety” i wezwał do stworzenia modelu policji o charakterze lokalnym.

W wywiadzie dla reporterów, gubernator Alberty Jason Kenney poruszył kwestię przestępczości na obszarach wiejskich, sugerując, że lokalna policja byłaby tu mile widziana.

“Wszyscy wiemy, że od kilku lat istnieje poważny problem przestępczości na obszarach wiejskich” – powiedział Kenney.

“Widzieliście, co wydarzyło się ostatnio w Penhold…Najwyraźniej jakiś narkoman dokonał serii napadów na domy, pobił rodzinę kijem. On wracał wielokrotnie na drogę przestępstwa, a tego faceta ciągle wypuszczano z powrotem na ulicę. W końcu doszło do tego, że ojciec musiał bronić swojej rodziny, niestety ze skutkiem śmiertelnym dla napastnika”.

globalnews.ca – wideo 2

RCMP poinformowało, że nie otrzymało jeszcze raportu z autopsji od lekarza sądowego, który potwierdziłby czy zmarły miał w organizmie narkotyki lub alkohol. RCMP nie potwierdziło również czy zmarły był karany.

“Widzieliśmy już zbyt wiele takich przypadków – szczególnie na terenach wiejskich” – powiedział Kenney. Jednym z problemów jest niedopuszczalnie długi czas reakcji policji. Myślę, że możemy to zrobić lepiej, stosując model policji lokalnej”.
“Szanujemy RCMP i jej wspaniałych funkcjonariuszy, którzy służą naszym społecznościom. Oddajemy im cześć i wspieramy ich. Ale RCMP to ogromna, złożona organizacja o zasięgu ogólnokrajowym, która nie ma jasno określonych zadań. Zajmuje się wszystkim, od patrolowania autostrad na terenach wiejskich Alberty po skomplikowane sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym i cyberprzestępczością w Ottawie. To nie jest model policji lokalnej”.

Krytyk władzy, Irfan Sabir powiedział, że Kenney mówi o korzyściach płynących z likwidacji RCMP nie przedstawiając na to żadnych dowodów.

“Nie pokazano jeszcze mieszkańcom Alberty żadnych dowodów na to, że ten na wpół fikcyjny pomysł doprowadzi do poprawy jakości policji i zwiększenia bezpieczeństwa społeczności lokalnej” – powiedział Sabir. “W rzeczywistości, to właśnie władza stanowa obcięła już dziesiątki milionów dolarów z budżetów policyjnych w całej prowincji”.

“Mieszkańcy chcą zwiększenia bezpieczeństwa, a nie dalszego przerzucania na nich kosztów” – dodał. “Wzrost kosztów jest dokładnie tym co się stanie, gdy Jason Kenney obciąży gminy setkami milionów kosztów rozruchu nowych sił policyjnych”.

Właściciel domu przeszedł już operację ręki, jest wdzięczny funkcjonariuszom RCMP za ich pracę i profesjonalizm.

Melissa Gilligan, Radana Williams (globalnews.ca)

tłumaczył MR

To dobrze, że prokurator postanowił kierować się sumieniem a nie suchą literą prawa. Zgodnie z przesłanymi informacjami napastnik miał długą historię aresztowań związanych z nadużywaniem metamfetaminy. Podejrzewam, że właściciel domu nie brał pod uwagę takiej możliwości, raczej wydawało mu się, że już samo przeładowanie strzelby przekona intruza o powadze sytuacji i sprawi że zachowa się rozsądnie. Nie wiadomo jak często właściciel używał tej strzelby do polowań lub rekreacji, ale powinien on być w stanie sprawdzić położenie bezpieczenia oraz zwolnić go w sposób intuicyjny, bez potrzeby zdejmowania wzroku z potencjalnego celu.

Stephen P. Wenger – DUF digest (www.spw-duf)

Polecam bezpłatny newsletter Stephena Wengera każdemu kto interesuje się kwestiami funkcjonowania broni palnej w społeczeństwie szerzej niż tylko do granicy swojego sejfu S1. Można się do niego zapisać tutaj: pongonova.org

Jeśli chcecie robić coś więcej w ramach trybuna, można się ze mną kontaktować poprzez email contact_gunrights@protonmail.com. To robota dla tych którzy preferują studiowanie ponad zwykłe zakuwanie.

Myślę, że “trybun” powinien mieć dłuższą ławkę rezerwowych. Należy pamiętać, że nawet najlepsi przedstawiciele niewiele zdziałają jeśli nie mają za sobą zdeterminowanego tłumu. Aktualnie sytuacja jest bezprecedensowa w kwestiach dostępu cywili do broni palnej. Wszyscy obecni i przyszli posiadacze broni powinni to dobrze rozumieć. Tak naprawdę to od nas zależy w którą stronę to pójdzie. Jeśli marazm i asekuranctwo w środowisku będzie trwało, to opcja “bez zmian” będzie najlepszym scenariuszem na jaki możemy liczyć.

MR