Strzelanina w Teksasie – czy naprawdę to broń jest problemem?

Zgodnie z liberalną mantrą: “Nigdy nie pozwól aby jakiś kryzys sę zmarnował”, prezydent Biden i inni prominentni demokraci, wykorzystują moment jaki dała wtorkowa (24.05) strzelanina w szkole w południowym Teksasie by domagać się od Kongresu uchwalenia nowych ustaw o “kontroli broni”.

Już we wtorek wieczorem – być może nawet wtedy gdy niektórzy rodzice uczniów szkoły Robb Elementary wciąż czekali na informację czy ich dzieci są wśród zabitych – Biden przemawiał do narodu z Białego Domu, potępiając “lobby strzeleckie” i pytając: “Kiedy zrobimy to co w głębi duszy wiemy że należy zrobić?”.

Bloomberg – znany ze swojego anty-wolnościowego stanowiska – poinformował:

Prezydent Joe Biden pogrążył się we wtorek w żałobie po śmierci co najmniej 19 dzieci i dwóch nauczycieli w masowej strzelaninie w teksańskiej szkole podstawowej, uznając ich śmierć za bezsensowną i domagając się podjęcia działań w celu ograniczenia przemocy.

"Kiedy zostałem prezydentem, miałem nadzieję, że nie będę musiał tego robić ponownie" - powiedział Biden w Białym Domu wygłaszając, chwilami emocjonalne, przemówienie. "Kolejna masakra w Uvalde w Teksasie. Szkoła podstawowa. Piękni, niewinni uczniowie drugiej, trzeciej i czwartej klasy".

Określenie przemówienia Bidena jako “czasem przerywanego, emocjonalnego komentarza” – tak jakby jego zwykła niezdolność do łączenia słów w spójne zdania miała cokolwiek wspólnego z powagą tematu – jest oczywistą próbą ze strony mediów głównego nurtu aby pomóc Bidenowi w manipulowaniu emocjami Amerykanów.

Powoławszy się na Pismo Święte które mówi, że “Pan jest blisko skruszonego serca”, Biden mówił dalej: “Jako naród musimy zapytać: Kiedy, na Boga, przeciwstawimy się lobby strzeleckiemu? Kiedy, na Boga, zrobimy to co w głębi duszy wiemy że należy zrobić?”.

Po tym, jak Biden w bełkotliwy sposób wymienił ile dni minęło od strzelaniny w szkole Sandy Hook, stwierdził, że “od tamtej pory zgłoszono ponad 900 przypadków użycia broni na terenie szkół”. Zbierając wszystkie incydenty do kupy, Biden powiedział: “Mam już tego dość” i dodał: “Musimy działać”.

Twierdził – bez podania dowodów – że “kiedy wprowadziliśmy zakaz posiadania broni palnej, liczba masowych strzelanin spadła; kiedy ustawa wygasła, liczba masowych strzelanin wzrosła trzykrotnie”. Na dokładkę powtórzył swój stary, wyświechtany tekst o jeleniach które nie noszą kevlarowych kamizelek kuloodpornych. Wydaje się, że nie potrafi powstrzymać się od wykorzystania śmierci 19 dzieci i dwóch nauczycieli. Po prostu musi upolitycznić ich ofiarę, i musi to zrobić jeszcze zanim zidentyfikowano niektóre z ich ciał.

Podczas konferencji prasowej, gubernator Teksasu Greg Abbott przedstawiał aktualne informacje na temat strzelaniny. Wtedy na na scenę wparował Beto O’Rourke i – w jawnej próbie wykorzystania strzelaniny do politycznych celów swojej kampanii – zaczął krzyczeć: “To twoja wina. Nic nie robicie. To było całkowicie do przewidzenia”.

O’Rourke – który uczestniczył w “strajku” w Izbie Reprezentantów 22 czerwca 2016 r., próbując wymusić głosowanie nad federalnymi przepisami dotyczącymi kontroli broni – został wyprowadzony z konferencji prasowej. Po konferencji Abbott powiedział, że “żadne słowa, które ktokolwiek wykrzyczy” nie “uleczą tych złamanych serc”. Następnie dodał: “Każdy Teksańczyk, każdy Amerykanin jest odpowiedzialny za to, byśmy nie skupiali się tylko na sobie i swoim politycznym programie”.

Abbott odniósł się również do zwolenników kontroli broni, którzy twierdzą, że winę za wtorkową tragedię ponosi teksańskie prawo zezwalające 18-latkom na zakup karabinów. Zwrócił uwagę, że 18-latkowie mogą nabywać “długą broń” w Teksasie od ponad 60 lat i powiedział, że “w ciągu tych 60 lat nie mieliśmy takich przypadków”. Zapytał: “Dlaczego przez większość z tych 60 lat nie było strzelanin w szkołach, a teraz nagle się wydarzyła?”. Dodał: “Tak naprawdę nie znam odpowiedzi na to pytanie”.

Odnosząc się do kwestii zdrowia psychicznego, Abbott powiedział: “Każdy, kto strzela do niewinnej osoby ma problemy ze zdrowiem psychicznym, kropka. My, jako władza, musimy znaleźć sposób aby zająć się tym problemem i coś z nim zrobić”.

Przedstawiciel Anthony Gonzales (R-Texas) – którego okręg obejmuje miasto Uvalde, w którym doszło do strzelaniny – powiedział, że teraz nie jest czas na omawianie przepisów dotyczących kontroli broni. Występując w programie CBS Mornings Wednesday, Gonzales powiedział: “Chętnie dyskutuję o polityce, ale nie dzisiaj. Dzisiaj my, moja społeczność, cierpimy. Wiecie, politycy lubią nas dzielić. Przywódcy nas jednoczą, a my musimy być teraz zjednoczeni jako Amerykanie, ponieważ to, co stało się w Uvalde w Teksasie może zdarzyć się wszędzie”. Dodał: “W tej chwili mam rodziny, które nie mogą zidentyfikować swoich dzieci. Mam ludzi, którzy muszą pochować swoje dzieci”.

Jednak w czasie, gdy rodziny w Uvalde identyfikują swoje zmarłe dzieci i przygotowują się do pogrzebu, Biden i jemu podobni szukają sposobów, aby wykorzystać tę tragedię na swoją korzyść polityczną. To było do przewidzenia. Ponieważ oczywiście nie mogli przedstawić strzelca jako “prawicowego” ekstremisty lub terrorysty o poglądach “białych nacjonalistów”, musieli coś wymyślić, więc zrzucili winę na broń. To smutne, ale nie zaskakujące, z jakim zapałem zabrali się oni za kontrolę broni, podczas gdy rodzice tych dzieci nie zdążyli nawet wyjść z szoku po stracie bliskich.

C. Mitchell Shaw (thenewamerican.com)

tłumaczył MR