Republikanie informują o przebiegu prac nad projektem ustawy zwiększającym dostęp do broni, tylko co z tego gdy towarzysz naczelnik jest przeciwko

2022-06-07 15:45 (PAP) Partia Republikańska przygotowała projekt, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni

Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni; chodzi o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w ministerstwie sportu – poinformowali politycy partii. Projekt będzie konsultowany w ramach ZP.

Wiceprezes Partii Republikańskiej, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że przez “ostatnie miesiące przez Polskę przetoczyła się dyskusja o dostępności do broni, o kompetencjach strzeleckich wśród Polaków, wśród młodzieży, o powrocie nauczania kompetencji strzeleckich czy nabierania kompetencji strzeleckich do polskich szkół”.

Jak dodał, “wszystko to dlatego, że po pierwsze za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, że sąsiadujemy z agresorem, a jednocześnie jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie”. “Niektórzy twierdzą, że tylko Watykan w przeliczeniu jednostek broni na obywatela ma ten przelicznik mniej korzystny od Polski” – zaznaczył Bortniczuk.

Poinformował, że w związku z tym Partia Republikańska podjęła szereg inicjatyw. “Ja dzisiaj powiem o dwóch głównych. Pierwsza to ta, którą podejmuję jako minister sportu i turystyki, to jest program dedykowany rozwojowi i kompetencji strzeleckich wśród młodzieży i osób dorosłych” – powiedział Bortniczuk.

Jak mówił, to jest 5 mln złotych, które w ramach pilotażu w tym roku ministerstwo sportu i turystyki przeznaczyło na ten cel. Dodał, że w ramach tego programu, z podstawowej broni pneumatycznej oraz broni palnej jeszcze w tym roku zostanie przeszkolonych ponad 8 tys. Polaków.

“Drugą inicjatywą, jaką podjęliśmy – jako Partia Republikańska – zdecydowanie ważniejszą z pespektywy odwrócenia tej niekorzystnej sytuacji, o której mówiłem, czyli tego, że jesteśmy narodem najbardziej rozbrojonym jednocześnie sąsiadując z krajem agresorem, to jest inicjatywa ustawodawcza w zakresie zwiększenia dostępności do broni palnej” – oświadczył Bortniczuk.

Jak zaznaczył, “dzisiaj możemy się pochwalić, że ten nasz projekt ustawy otrzymał pozytywną opinię Biura Analiz Sejmowych”. “W związku z tym też dzisiaj ogłaszamy publicznie konsultacje tego projektu w ramach ugrupowań Zjednoczonej Prawicy, czyli większości sejmowej” – powiedział wiceprezes Partii Republikańskiej.

Poseł Arkadiusz Czartoryski podkreślił, że Partia Republikańska chce uszanować dotychczasowy dorobek prawny ustawy o dostępie do broni i amunicji, “bo ten dorobek prawny ma swoje pozytywne elementy”. “To znaczy w Polsce nie ma incydentów z bronią palną posiadaną legalnie” – podkreślił Czartoryski.

Jak dodał, partia chce poszerzyć dostęp do broni dla organizacji pozarządowych, proobronnych, “które swój statut ustalą, uzgodnią i zarejestrują w ministerstwie obrony narodowej, w ministerstwie spraw wewnętrznych, bądź w ministerstwie sportu”. “To bardzo ważne dlatego, że będzie to dodatkowy element dedykowany właśnie dla tych organizacji” – powiedział poseł.

W marcu grupa posłów PiS i Kukiz’15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od “uznaniowości” organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.(PAP)

Po pierwsze to dziennikarz przygotowujący powyższą depeszę był/jest nieprzygotowany, zupełnie niezorientowany w sprawie, o której pisze. Depesza tak to przedstawia jakby był jakiś nowy projekt, a przecież tak nie jest. Republikanie przedstawiają kolejne fakty dotyczące ich projektu, który pojawił się w Sejmie 13.04.2022 r.

Po drugie w tym samym czasie (dzień wcześniej), w którym Republikanie robią konferencję prasową w sprawie dostępu do broni, moim zdaniem bardzo dobrego projektu ustawy, pojawia się inny materiał prasowy pod tytułem: Szerszy dostęp do broni w Polsce? Jarosław Kaczyński jest dziś przeciwny. Co prawda w tym artykule nie ma żadnej wypowiedzi Kaczyńskiego, a wyłącznie to co autor tekstu chce abyśmy myśleli o przekonaniu tow. Jarosława, ale chyba coś jest na rzecz. Mrożenie projektów w biurku marszałka sejmu, jest nieprzypadkowe.

Nie wiem co wykombinują Republikanie aby przekonać tow. Kaczyńskiego, a może po prostu przechytrzyć? W sumie Kaczyński też głosował za zmianami ustawy o broni i amunicji z 2010/2011 r. i chyba nie bardzo wiedział za czym rękę podnosi. Pisałem o tym we wpisie z lutego 2017 r. pt. Nieufność polityków wobec Polaków oraz zupełny brak wiedzy, to główne powody braku pozytywnych zmian w prawie o broni palnej.

Oby Republikanom się udało, chociaż sam nie mam jakiś wielkich nadziei. Dowiedziałem się, że po konferencji prasowej, o której mowa w depeszy PAP, odbyło się spotkanie w ministerstwie od sportu i był tam nawet poseł od Kukiza. Przekonywano się na tym spotkaniu wzajemnie, że powinni razem coś zrobić, że podejście do dwóch projektów znajdujących się w sejmie jako mój/twój, ambicjonalne, nie jest dobre. Podobno zadeklarowano sobie wzajemne wsparcie.

Czekam, chociaż narodowy socjalizm w sercu tow. naczelnika,, tow. ministra od bezpieki, jest tak wielki, że nie spodziewałbym się przełomu. Jak pisałem, moim zdaniem tylko fortel lub jakieś zmuszenie tow. najwyższych kacyków pisowskich do obojętnego nienegowania zmian, z powodów kalkulacji politycznych. W końcu to jest tak, że jednak pis posłowie są ciśnięci przez lud i sami, takimi choćby konferencjami, cisną ten najtwardszy narodowo-socjalistyczny beton pisowski.

Zawiadamiam na koniec, że ma być za jakiś krótki chyba czas w Polsat News program z cyklu Raport – o broni palnej. Nawet mam tam występować, nagrania telewizyjne zostały wykonane.