Z cyklu broń ratuje życie: Przyjęcie urodzinowe w “strefie z możliwością posiadania broni” nie skończyło się masakrą, bo dzielna pani miała pistolet i go użyła.

Masowe morderstwo w teksańskiej szkole w Uvalde, w której morderca nie napotkał żadnego oporu co skutkowało zabiciem 21 dzieci i 2 dorosłych, miało miejsce w strefie “wolnej od broni”.

Dla kontrastu, zawodowy przestępca z karabinem AR15 otworzył ogień na imprezie urodzinowej w Zachodniej Wirginii. Jako że przestrzeń ta nie była “strefą wolną od broni w posiadaniu przestrzegających prawa obywateli”, napastnik został zabity przez kobietę uzbrojoną w pistolet. Stało się to zanim zdążył trafić którekolwiek z dzieci czy dorosłego obecnych na przyjęciu. Z BBC:

Amerykańska kobieta śmiertelnie postrzeliła mężczyznę, który otworzył ogień do tłumu ludzi z półautomatycznego karabinu w Charleston w Zachodniej Wirginii.

Dennis Butler, 37-latek z bogatą przeszłością kryminalną, został zastrzelony po tym jak wymierzył broń w kierunku grupy około 40 osób uczestniczących w przyjęciu urodzinowym.

Rzecznik lokalnej policji – Tony Hazelett – powiedział, że szybka reakcja kobiety uratowała ludzkie życia i zapobiegła masowej strzelaninie.


To wydarzenie ma miejsce w czasie ogólnonarodowej debaty na temat broni po strzelaninie w szkole w Teksasie.

Butler przejeżdżał przez to miejsce wcześniej i został ostrzeżony, aby zwolnił ponieważ bawiły się tam dzieci.

Wrócił uzbrojony w karabin typu AR-15 i otworzył ogień ze swojego pojazdu do uczestników przyjęcia urodzinowego które odbywało się na zewnątrz kompleksu apartamentów.

Pan Hazelett powiedział na konferencji prasowej, że kobieta która oddała strzał nie miała żadnego doświadczenia w zakresie profesjonalnego posługiwania się bronią palną. Jej personalia nie zostały podane.

“Jest po prostu członkiem społeczności, który legalnie nosi broń palną” – powiedział. “Zamiast uciekać przed zagrożeniem, stawiła mu czoła i uratowała życie kilku osobom”.

Kobieta pozostała na miejscu zdarzenia po strzelaninie i współpracowała ze śledczymi.

Śledztwo w Wirginii Zachodniej znajduje się we wczesnej fazie, ale jest znacznie mniej spraw do zbadania niż w Teksasie. Usiłujący dokonać zabójstwa nie żyje. Miał długą historię kryminalną.

Z wchstv.com:

Z akt sądowych wynika, że jako skazany przestępca Butler nie miał prawa do posiadania broni. Był on również poszukiwany przez zastępców w związku z zarzutem paserstwa postawionym mu na początku tego roku. Akta sądu okręgowego w Kanawha wskazują na około 20 aresztowań w związku z różnymi zarzutami.

Butler był skazanym przestępcą i częstym bywalcem aresztu hrabstwa Kanawha. Zarzuty przeciwko niemu były często oddalane, gdyż świadkowie nie stawiali się na przesłuchania.

W 2016 r. Butler został oskarżony o zranienie kobiety z premedytacją. Kobieta ta została przez niego postrzelona w dzielnicy East Side w Charleston. Zarzut popełnienia przestępstwa z użyciem broni palnej został powiązany w dokumentach sądowych z wyrokami skazującymi za zaniedbywanie i znęcanie się nad rodziną i dziećmi w Pensylwanii.

Kobieta, która śmiertelnie postrzeliła Butlera współpracuje z policją. Nie wiadomo ile strzałów Butler zdołał oddać, zanim został odstrzelony. Butler został postrzelony wielokrotnie, więc najwyraźniej kobieta strzelała szybko i celnie. Cały incydent rozpoczął się i został zakończony bardzo szybko.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR