W Ohio władza dała nauczycielom prawdziwe narzędzia do aktywnej ochrony swoich podopiecznych. To jest odpowiedź na serię ataków szaleńców na bezbronnych ludzi.

Okręgi szkolne w Ohio będą mogły tej jesieni upoważnić nauczycieli, dyrektorów i innych pracowników do noszenia broni palnej w salach lekcyjnych po odbyciu 24-godzinnego szkolenia.

Nowe prawo, podpisane w poniedziałek przez republikańskiego gubernatora Mike’a DeWine’a, obniży wymaganą liczbę godzin szkoleniowych dla uzbrojonego personelu szkolnego z około 700 godzin do czterech godzin szkoleniowych opartych na scenariuszach działania, plus maksymalnie 20 godzin na szkolenie z pierwszej pomocy i analizy przypadków szkolnych strzelanin.

Podpisanie ustawy nastąpiło w tym samym dniu, w którym zaczęło obowiązywać nowe prawo o noszeniu broni w Ohio.

“W życiu dokonujemy wyborów i nie zawsze wiemy jaki będzie ich rezultat” – powiedział DeWine na konferencji prasowej. “Legislatura i ja, podpisując ustawę, dajemy szkołom możliwość podjęcia najlepszej decyzji jaką mogą podjąć w danej sytuacji, na podstawie najlepszych informacji jakie posiadają. To dokładnie to co może zrobić każdy decydent”.

Zgodnie z ustawą okręgi szkolne w Ohio nie zostały zmuszone do umożliwienia pracownikom noszenia broni palnej. House Bill 99 pozwala lokalnym radom pedagogicznym decydować o tym, czy chcą aby pracownicy szkół w ogóle nosili broń palną i jak długie będzie wymagane w tym celu szkolenie.

DeWine powiedział, że polecił Ohio School Safety Center, aby wymagało co najmniej 24 godzin szkolenia i dodatkowych ośmiu godzin szkolenia przypominającego każdego roku. Wydaje się, że posunięcie to miało na celu wyeliminowanie nieporozumień wśród ustawodawców co do tego, czy ustawa określa minimalną liczbę godzin szkoleniowych.

Prywatne firmy, które chcą szkolić personel szkolny, muszą również spełnić wymóg minimum 24 godzin aby ich program nauczania został zatwierdzony, powiedział DeWine.

Demokraci i zwolennicy kontroli nad bronią krytykowali nowe prawo, twierdząc, że nie wystarczy ono do zapobiegania przemocy z użyciem broni i masowym strzelaninom. Funkcjonariusze organów ścigania twierdzą również, że 24 godziny to zbyt mało czasu aby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną.

Przeciwnicy twierdzili, że DeWine wycofał się z obietnic zajęcia się problemem przemocy z użyciem broni po tym, jak w 2019 r. w Dayton zamachowiec zabił dziewięć osób. Gubernator odpowiedział na okrzyki “zrób coś!”, przedstawiając pakiet reform dotyczących kontroli broni, ale nigdy nie zostały one poddane pod głosowanie przez legislaturę kontrolowaną przez GOP.

“Czuję się jak głupek, że mu uwierzyłem” – powiedział burmistrz Toledo Wade Kapszukiewicz. “Faktycznie coś zrobił. Poddał się jak tchórz i jeszcze pogorszył problem”.

Od czasu strzelaniny DeWine podpisał trzy ustawy rozluźniające restrykcje dotyczące broni.

“Szczerze mówiąc, jest to kompletne wynaturzenie tego co ludzie mówili w Dayton” – powiedziała była burmistrz Dayton, Nan Whaley, która kandyduje na stanowisko gubernatora. “Nie to mieli na myśli mieszkańcy Dayton, kiedy skandowali hasła o zmianach”.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej DeWine wezwał ustawodawców do rozważenia przepisów ustawy z 2019 roku, które zaostrzyłyby kary za zakupy broni “na słupa” i uniemożliwiłyby posiadanie broni palnej osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Podpis DeWine’a pod nowym prawem położył kres wieloletnim dyskusjom na temat tego, ile godzin szkolenia z broni palnej powinni odbyć nauczyciele w Ohio.

Rodzice z okręgu Madison Local Schools w południowo-zachodnim Ohio pozwali okręg w związku z programem uzbrojonych nauczycieli, argumentując, że wymagane szkolenie – około 24 godzin – narusza prawo stanowe. Sąd Najwyższy Ohio wydał wyrok korzystny dla rodziców w 2021 roku.

Sąd po głosowaniu 4-3 orzekł, że kodeks stanowy Ohio wymaga, aby każdy kto jest upoważniony do noszenia broni na terenie szkoły miał 20 lat doświadczenia lub przeszedł szkolenie dla strażników porządku publicznego. DeWine argumentował, że orzeczenie to sprawiło iż szkolenie z zakresu noszenia broni palnej stało się niemożliwe do przeprowadzenia przez okręgi szkolne które chciałyby je przeprowadzić.

“Uważam, że uzbrajanie naszych nauczycieli to fatalny pomysł” – powiedziała szefowa policji w Columbus Elaine Bryant. “Wiąże się z tym wiele szkoleń. Naiwnością jest wierzyć, że jest to coś po czym możemy oczekiwać, iż nauczyciele zareagują na te sytuacje tak jak zrobiliby to funkcjonariusze organów ścigania”.

Gubernator wykorzystał poniedziałkową konferencję prasową do podkreślenia innych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w szkołach, które wprowadził od czasu strzelaniny w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie. Nowy budżet obejmuje 100 milionów dolarów na dotacje, które szkoły mogą wykorzystać na poprawę bezpieczeństwa w budynkach. Stan inwestuje również w szkolenia, które mają pomóc pracownikom szkół w rozpoznawaniu problemów zdrowotnych u uczniów.

“Staramy się i staraliśmy się każdego dnia robić rzeczy, dzięki którym ludzie będą bezpieczniejsi – bezpieczniejsze będą dzieci w szkołach. Ale także bezpieczniejsze będą te same dzieci, kiedy wracają do domów w dzielnicach, gdzie dochodzi do brutalnych przestępstw popełnianych przez recydywistów” – powiedział DeWine. “Ich życie też jest ważne. Życie wszystkich dzieci jest ważne”.

Anna Staver, Haley Bemiller (eu.dispatch.com)

tłumaczył MR