Dlaczego coś co jest oczywiste musi być zapisywane na kartkach? W Vermont władza zezwoliła na polowania z tłumikiem.

Dnia 1 czerwca 2022 r., republikański gubernator Vermont Phil Scott podpisał ustawę S.281. W ramach ustawy przyjęto poprawkę usuwającą zakaz używania tłumików do polowań w Vermont. Ustawa reguluje zasady polowania na kojoty z użyciem psów.

Ustawa przeszła przez Izbę Stanową 4 maja 2022 roku wynikiem głosowania – 89 za, 49 przeciw. W tym czasie ustawa zawierała jedynie regulacje dotyczące polowania na kojoty z psami. Ostateczna wersja ustawy była kompromisem w sprawie regulacji polowań na kojoty i używania tłumików podczas polowań.

Poprawka usuwająca zakaz polowania z tłumikami została dodana 10 maja 2022 r. Z American Suppressor Association:

MONTPELIER, VERMONT – Dziś gubernator Phil Scott (R-VT) podpisał ustawę S. 281, dzięki czemu Vermont staje się 41-tym stanem, który zezwala na używanie tłumików podczas polowań. Popierany przez ASA przepis ustawy dotyczący tłumików, którego orędownikami byli Reprezentanci Pat Brennan (R-Chittenden-9-2) i George Till (D-Chittenden-3), został wprowadzony do ustawy podczas debaty w Izbie Reprezentantów w dniu 10 maja. Już następnego dnia ustawa przeszła przez Senat w zmienionej formie. Nowe prawo, które ma dwuletni okres obowiązywania, wejdzie w życie 1 lipca.

Ustawa przeszła przez Senat stanu Vermont w głosowaniu 11 maja 2022 r.

Źródło : https://americansuppressorassociation.com/

Pierwotny projekt ustawy był próbą zdelegalizowania w Vermont procederu polowania na kojoty z psami. W ramach kompromisu osiągniętego przy uchwalaniu ustawy, wprowadzono wymóg wprowadzenia przepisów dotyczących polowania na kojoty z psami oraz zniesiono zakaz polowania z tłumikami.

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku. Dzięki tej reformie Vermont staje się 41-tym stanem, który przywrócił możliwość polowania z tłumikami.

W ustawie zawarto klauzulę wygaśnięcia, dzięki czemu wszystkie przepisy wygasną 1 lipca 2024 roku.

Reforma dotycząca tłumików nie została wspomniana przez Vermont Public Radio w audycji na temat przyjęcia ustawy.

Przez dwa lata w Vermont nie będzie obowiązywał zakaz używania tłumików podczas polowań.

Zwolennicy tego rozwiązania mają teraz dwa lata aby pokazać wynikające z niego zalety. Tak właśnie stało się w innych stanach.

Używanie tłumików podczas polowań jest powszechne w Europie, Afryce i Nowej Zelandii.

Europejscy entuzjaści broni palnej milczą na temat powszechnego stosowania tłumików w Europie.

Jedynym stanem, który zezwala na powszechne posiadanie tłumików, ale nie zezwala na ich używanie podczas polowań, jest Connecticut.

Osiem stanów kontynuuje irracjonalny zakaz posiadania i używania tłumików do broni.

Są to jak zwykle stany, które od dziesięcioleci naruszają prawa wynikające z Drugiej Poprawki: Kalifornia, Delaware, Hawaje, Illinois, Massachusetts, Nowy Jork, New Jersey i Rhode Island.

Spośród sześciu stanów, które nie mają w konstytucji stanowej zapisanej ochrony prawa do posiadania i noszenia broni, cztery znajdują się na tej liście.

Iowa prawie na pewno doda prawo do posiadania i noszenia broni do swojej konstytucji w 2022 roku.

Ustawa o ochronie słuchu, która wyłączyłaby tłumiki z dziwacznego reżimu regulacyjnego i podatkowego wynikającego z ustawy National Firearms Act, została zablokowana w 2017 r. (dwa dni po strzelaninie w Las Vegas, przypadek? – przyp. MR) przez marszałka Izby Paula Ryana.

Predykcja wydarzeń:

W miarę jak używanie tłumików stanie się legalne, akceptowane i powszechne w dużej większości kraju, zostaną one przyjęte również w stanach które obecnie naruszają prawa wynikające z Drugiej Poprawki.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR

Poniższa mapa dotyczy tylko warunków samego posiadania tłumików. Nie dotyczy sytuacji gdy tłumik jest podpięty do broni oraz sytuacji używania broni z zamontowanym tłumikiem.

Aktualizacja na dzień 26.11.2021r. – Słowenia zmieniła status z czerwonego na niebieski.

Legenda:

 Niebieski – Status tłumików jest nieuregulowany (to chyba oznacza, że w tym zakresie panuje prawny bajzel – przyp. MR).

 Zielony – Tłumiki są dopuszczone do użytkowania do celów takich jak polowania, strzelectwo sportowe i samoobrona.

 Pomarańczowy – Tłumiki są legalne pod warunkiem posiadania odpowiedniego pozwolenia.

 Czerwony – Posiadanie tłumików jest zabronione.

 Szary – Brak danych lub informacje są niejednoznaczne.

Źródło : commons.wikimedia.org